۱۰ ویژگی‌ مهم پرایمر صورت

12 بهمن‌ماه 1402

۱۰ ویژگی‌ مهم پرایمر صورت

منافذ باز، چین و چروک‌های ریز اطراف چشم، و ناهمواری‌های پوستی، از جمله مشکلات رایجی هستند که با افزایش سن، بیشتر خود را نشان می‌دهند. این مشکلات باعث می‌شوند مواد آرایشی به خوبی روی صورت قرار نگیرد و پوست بعد از آرایش نتیجه مطلوب را نداشته باشد. یک محصول آرایشی وجود دارد که به دستیابی پوست صاف و بی‌نقص کمک زیادی می‌کند و آن پرایمر صورت است. اگر برای اولین بار از پرایمر یا زیرساز آرایش استفاده کنید تفاوت قابل توجهی در ظاهر پوست و آرایش خود خواهید دید.

آرایش بی‌عیب و نقص نیاز به یک پایه بی‌عیب و نقص همراه با آبرسانی، هشت ساعت خواب، مصرف سبزیجات و محصولات مراقبت از پوست دارد. علاوه بر اینها پرایمر می‌تواند نقش مهمی در ایجاد پوستی صاف و بدون نقص ایفا کند. آرایشگران حرفه‌ای با استفاده از پرایمر آرایشی، مشکلات پوستی را برطرف می‌کنند و به آرایش، جلوه‌ای بی‌نقص و طبیعی می‌بخشند. اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید پرایمر راه حل مناسبی برای شماست:

 • آرایش شما در تمام روز ماندگار نیست
 • با ترکیب شدن چربی پوست در طول روز، آرایش از بین می‌رود
 • زمانی که بر روی پوست خشک کرم پودر می‌زنید، پوسته پوسته و حتی لک‌دار می‌شود.
 • خطوط ریز و منافذ با استفاده از کرم پودر بیشتر نمایان می‌شود.

پرایمر صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

پرایمر صورت آخرین چیزی است که قبل از کرم پودر استفاده ‌می‌شود. زمانی که روتین مراقبت از پوست را به طور معمول کامل می‌کنید پرایمر را روی تمام صورت یا نقاطی که می‌خواهید بهتر پوشیده شود از جمله نواحی دارای جوش، لک و آکنه قرار دهید. قبل از استفاده کرم پودر کمی زمان دهید تا به خوبی روی پوست قرار بگیرد. پرایمرها مانعی بین پوست و کرم پودر ایجاد می‌کنند تا خطوط و چین و چروک، منافذ باز، لک‌ها و رنگ ناهموار پوست یکدست شود. همچنین مانع از برق افتادن صورت شده و باعث می‌شوند آرایش در تمام طول روز ثابت بماند.

پرایمر صورت می‌تواند فواید متعددی برای پوست داشته باشد از جمله:

 • آبرسانی به پوست خشک
 • روشن کردن پوست
 • مات کردن نواحی چرب

پرایمر صورت

پرایمر صورت چگونه کار می‌کند؟

پرایمرها پایه آرایش هستند که باعث می‌شوند آرایش به خوبی روی پوست بنشیند. پرایمرها به صورت ژل، پودر و لوسیون هستند و برای محافظت از پوست در برابر آرایش‌های سنگین استفاده می‌شوند. پرایمر صورت طول عمر آرایش را طولانی‌تر کرده و ظاهری شاداب و زیبا به پوست می‌بخشد. همچنین لک‌های آکنه، لک‌های قهوه‌ای، چین و چروک و خطوط ریز را محو می‌کنند. پرایمرها برای صورت، لب و پلک کاربرد دارند. یکی از اهداف پرایمر این است که پوست را برای آرایش آماده کند و به عنوان پایه‌ای برای کمک به ماندگاری کرم پودر، رژگونه و آرایش چشم عمل کند.

همانند زیرسازی کردن دیوار قبل از رنگ آمیزی، پرایمر آرایشی بوم مناسبی را ایجاد می‌کند که کرم پودر به آن بچسبد و ماندگاری بیشتری داشته باشد. علاوه بر پرایمرهای آرایشی که برای کل صورت فرموله شده اند، پرایمرهایی نیز وجود دارند که به طور خاص برای پلک ها فرموله شده‌اند تا از چروک شدن سایه چشم جلوگیری کرده و آن را در تمام طول روز در جای خود نگه دارند.

10 ویژگی مهم پرایمر صورت چیست؟

اگر چه یکی از اهداف پرایمر صورت بهبود ماندگاری آرایش و ظاهر عیوب پوست است اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که باید آن را به بخشی از روتین خود تبدیل کنید.

 1. به پوست کمک می‌کند صاف‌تر به نظر برسد

بهترین مزیت پرایمر صورت قدرت صاف کنندگی آن است که موجب می‌شود پوست نرم و ابریشمی به نظر برسد. پلیمرهای مبتنی بر سیلیکون موجود در پرایمر باعث پر شدن فرورفتگی‌های پوست شده و سطح آن را صاف و یکدست می‌کند. همچنین موجب محو شدن منافذ، خطوط ریز، چین و چروک و زخم خفیف ناشی از آکنه نیز می‌شود.

 1. پرایمر صورت چربی پوست را کنترل می‌کند

افرادی که پوست چرب یا مختلطی دارند شاهد برق افتادن روی پوست بعد از آرایش هستند. پرایمر پوست می‌تواند یک روکش مات ایجاد کرده و درخشندگی پوست را کنترل کند. این پرایمرها با دارا بودن مواد مات کننده قادرند چربی اضافه پوست را جذب کرده و پوست را مات جلوه دهند.

 1. پوست را درخشان می‌کند

برخی پرایمرهای آرایشی به پوست جلوه‌ای مات می‌بخشند اما برخی دیگر به دلیل دارا بودن ذرات انعکاسی موجب درخشش پوست می‌شوند. این مدل پرایمر صورت پوست را روشن کرده و به تنهایی و به جای آرایش نیز استفاده می‌شود.

ویژگی پرایمر صورت

 1. ترکیب پرایمر صورت با کرم پودر

پرایمرها ابزار آرایشی چند منظوره هستند که می‌توانید آن را با زیرساز آرایشی خود ترکیب کرده و پوششی شفاف و قدرتمند داشته باشید. این پوشش ماندگاری بالایی داشته و آرایش شما را حرفه‌ای و طبیعی جلوه می‌دهد. برای رسیدن به قوام و رنگ مورد نظر خود مقداری از پرایمر صورت را پشت دست ریخته و کرم پودر را کم کم به آن اضافه کنید.

 1. افزایش ماندگاری آرایش

پرایمر صورت قدرت ماندگاری آرایش را بهبود می‌بخشد. این زیرساز آرایش مانعی بین آرایش صورت و پوست ایجاد می‌کند که موجب چسبندگی آرایش به پوست می‌شود. همین امر موجب کاهش چین و چروک و محو شدن عیوب پوست شده و طول عمر آرایش را افزایش می‌دهد.

 1. کاهش قرمزی پوست

برخی پرایمرهای آرایشی رنگی می‌توانند قرمزی پوست را کاهش داده و رنگ پوست را متعادل کنند. پرایمر سبز  می‌تواند رنگ قرمز پوست را خنثی کرده و پوست را یکدست و هموار جلوه دهند. می‌توان از این نوع پرایمر فقط در نقاط قرمز پوست استفاده کرد.

 1. آبرسانی پوست

افرادی که پوست خشکی دارند می‌توانند از پرایمر صورت با خاصیت آبرسانی استفاده کرده و یک پوست یکدست و صاف  در عین حال هیدراته داشته باشند. پرایمر سیلیکونی اوردینری حاوی ترکیبات آبرسان است و بهترین پرایمر برای پوست خشک به شمار می‌رود. این پرایمر فاقد مواد مضر مثل پارابن، سولفات و الکل بوده و آسیبی به پوست وارد نمی‌کند.

 1. محافظت از پوست

برخی پرایمرها حاوی مواد محافظتی مثل ضد آفتاب هستند که می‌توانند از آسیب اشعه مضر آفتاب جلوگیری کنند.

 1. پوشاندن عیوب پوست

پرایمر صورت می‌تواند لک‌های تیره، جای جوش، زخم و ناهمواریهای را پوشش داده و سطح پوست را صاف و یکنواخت کند. این ویژگی برای افرادی که پوست ناهموار با عیوب پوستی زیاد دارند مفید است.

 1. تسکین پوست

برخی پرایمرها حاوی مواد تسکین دهنده مثل آلوئه‌ورا هستند که می‌تواند به پوست‌های تحریک شده و ملتهب کمک کند.

پرایمر صورت آرایشی

پرایمر صورت چه فرقی با کرم پودر و کانسیلر دارد؟

اجازه بدهید قبل از اینکه پاسخ این سوال را بدهیم در مورد کاربرد هر یک از محصولات زیبایی توضیح دهیم.

 • کانسیلر: کانسیلر یک ابزار آرایشی است که حاوی رنگدانه‌هایی است که باری پوشاندن لک‌های پوست استفاده می‌شود. کانسیلرها برای پوشش دادن نقاط تیره و روشن کردن پوست کاربرد دارند اما برای کل صورت نیز استفاده می‌شوند.
 • کرم پودر: کرم پودر پایه آرایش است که به ایجاد سطحی یکنواخت و یکدست کمک می‌کند. بنابراین به نسبت مساوی در سراسر صورت پخش می‌شود و سایر مواد آرایشی مثل رژگونه کانتور و کانسیلر روی آن اعمال می‌شود. اگر پوست چربی دارید فونداسیون فاقد چربی برای شما مناسب است. برای پوست‌های خشک فرمولاسیون مبتنی بر آب می‌تواند مفید باشد.
 • پرایمر صورت: هدف اصلی پرایمر ایجاد حس چسبندگی بین پوست و آرایش و در نتیجه ماندگاری آرایش است. کرم پودر و کانسیلرها اغلب روی یک لایه پرایمر استفاده می‌شوند.

طرز استفاده از پرایمر صورت چگونه است؟

پرایمرهای آرایشی بسیار مفید هستند و باید بدانید که چگونه از آنها به درستی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. برای استفاده صحیح از پرایمر صورت آرایشی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • صورت خود را تمیز کنید: قبل از شروع، صورت خود را بشویید و خشک کنید. می‌توانید از یک شوینده ملایم صورت برای شستشوی چربی و کثیفی استفاده کنید.
 • یک قسمت به اندازه نخود مصرف کنید: پرایمرها باید در مقادیر کم استفاده شوند. حجم زیاد پرایمر بر ظاهر کلی شما تأثیر گذاشته و آرایش را نامرتب نشان می‌دهد. بنابراین یک نقطه از پرایمر بردارید و آن را به طور یکنواخت روی صورت خود بمالید.
 • ماساژ دادن به سمت بیرون: بسیار توصیه می شود که از وسط شروع کنید و به سمت بیرون ماساژ دهید. پرایمر صورت را به مرکز گونه خود بمالید و با استفاده از نوک انگشتان خود، آن را به آرامی به سمت بیرون پخش کنید. این حرکت یه سطح یکنواخت ایجاد کرده و همچنین چهره شما را طبیعی جلوه می‌دهد.
 • اجازه دهید خشک شود: مدت زمان کمی طول می کشد تا پرایمر صورت خشک شود، اما باید صبور باشید و منتظر بمانید. استفاده از کرم پودر روی پرایمر مرطوب به شما نتیجه دلخواه را نمی دهد. بنابراین قبل از اینکه به مرحله بعدی بروید فقط اجازه دهید خشک شود.

این مراحل ساده را دنبال کنید تا بتوانید پرایمر آرایش را هر بار به خوبی اعمال کنید.

از چه رنگ پرایمر صورت استفاده کنیم؟

پرایمرهای آرایشی در مدل‌های  شفاف و همچنین رنگی موجود هستند. پرایمر شفاف در صورتی مفید است که رنگ پوست شما یکدست بوده و لک زیادی ندارید. پرایمر رنگی بر اساس یک منطق بسیار علمی کار می‌کند. آنها از مفهوم چرخه رنگ استفاده می کنند، جایی که رنگ های یک طرف چرخه، رنگ‌های سمت مربوطه را تصحیح می کنند. بنابراین پرایمرهای سبز به طور موثری برای مقابله با لکه‌های قرمز روی پوست استفاده می شوند. پرایمر صورت آبی برای خنثی کردن رنگ‌های خسته و بی‌روح پوست به خوبی عمل می کند. بنابراین باید از پرایمر آرایشی با رنگی که مناسب پوست شماست استفاده کنید.

پرایمر صورت رنگی

آیا پرایمر صورت منافذ را می بندند؟

در حالی که برخی از پرایمرها منافذ شما را می‌بندند، اکثر آنها این کار را نمی کنند. باید پرایمر صورت خود را هوشمندانه انتخاب کنید. پرایمرهای آرایشی حاوی سیلیکون هستند. سیلیکون به ایجاد ظاهری صاف کمک کرده و همچنین موجب ماندگاری بهتر آرایش می‌شود. با این حال، سیلیکون بیش از حد می‌تواند برای پوست شما مضر باشد. سیلیکون  می‌تواند به منافذ نفوذ کرده و آنها را مسدود کند. بنابراین به دنبال پرایمرهای آرایشی باشید که مقدار سیلیکون کمتری دارند.

ممکن است مجبور شوید هزینه بیشتری بپردازید، اما قطعاً به پوست خود لطف بزرگی خواهید کرد. پرایمرهای آرایشی این روزها به یک امر عادی تبدیل شده اند و اگر می خواهید بی عیب و نقص به نظر برسید باید از آن استفاده کنید. بنابراین تصمیم عاقلانه ای است که شما روی یک محصول خوب سرمایه گذاری کنید.

بهترین مارک پرایمر صورت

کرم پرایمر سیلیکونی اوردینری، یک محصول آرایشی است که قبل از استفاده از سایر محصولات آرایشی، روی پوست استفاده می‌شود. این محصول، با فرمولاسیونی حاوی سیلیکون‌ها، به صاف و یکدست کردن پوست، کاهش منافذ باز، و افزایش ماندگاری آرایش کمک می‌کند. فرمولاسیون این پرایمر صورت وگان بوده و فاقد مواد مضری مثل پارابن، سولفات، الکل، گلوتن و مواد عطری است. مقدار سیلیکون موجود در این پرایمر موجب بسته شدن منافذ و ایجاد جوش نشده و رطوبت رسان پوست است.

کدام یک اول است: پرایمر صورت یا مرطوب کننده؟

برای درک این موضوع، اجازه دهید یک بار دیگر به اهداف اصلی پرایمر و مرطوب کننده نگاهی بیندازیم:

 • پرایمر: پرایمر آرایشی، مانند آنچه در بالا ذکر شد، به عنوان پایه آرایش استفاده می‌شود. تنها هدف آن این است که به آرایش بهتر و یکنواخت‌تر کمک کند. پرایمر صورت قصد ندارد از سطح پوست شما فراتر رود و صرفا لایه سطحی پوست را پوشش می‌دهد.
 • مرطوب کننده: هدف اصلی یک مرطوب کننده آبرسانی به پوست و تامین مواد مغذی مورد نیاز آن است. به عمق لایه‌های پوست رفته و از درون آن را مرطوب می کند.

بنابراین قابل درک است که قبل از پرایمر باید از یک مرطوب کننده استفاده شود. در حالت ایده آل باید صورت خود را بشویید، مقداری مرطوب کننده بزنید و سپس روی آن پرایمر بزنید. پوست شما پس از آن احساس شادابی، آبرسانی و نرمی می کند.

پرایمر صورت اوردینری

آیا می توان از پرایمر به تنهایی استفاده کرد؟

پرایمر و کرم پودر باید به طور ایده‌آل مکمل یکدیگر باشند. اگر به دنبال ظاهری بسیار پر زرق و برق، با آرایش زیاد هستید و می‌خواهید تمام روز ماندگار باشد، توصیه می‌شود هم از پرایمر و هم از کرم پودر استفاده کنید. همانطور که می‌دانیم پرایمر به عنوان پایه آرایش عمل می‌کند و زیرسازی رنگ پوست را یکدست می‌کند. با این حال، می‌توانید از پرایمر بدون کرم پودر نیز استفاده کنید.

 پرایمرها همچنین به یکدست شدن رنگ پوست کمک می‌کنند، البته نه با همان شدتی که کرم پودر انجام می دهد. وقتی می‌خواهید آرایش ملایمی داشته باشید، به خوبی می‌توانید از کرم پودر صرف نظر کنید. با این حال اگر لکه‌های پوستی زیادی دارید، یک پرایمر آرایشی صورت رنگی را انتخاب کنید تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. پرایمر را با دقت انتخاب کنید و مطمئن شوید که با نوع پوست شما مطابقت دارد.

آیا پرایمر صورت برای انواع پوست مناسب است؟

بله، پرایمرها برای انواع پوست کاربرد دارد. پرایمرهای آرایشی انواع مختلفی دارند. فقط باید دقت کنید و پرایمر مناسب را انتخاب کنید. پرایمرها به صورت شفاف، رنگی و ضد پیری موجودند.  در اینجا نگاهی به انواع مختلف پرایمر آرایشی و نوع پوست مکمل آنها می‌اندازیم:

 1. پرایمر برای پوست معمولی: اگر پوست معمولی دارید که خیلی خشک یا خیلی چرب نیست، هنگام خرید پرایمر صورت ، گزینه های زیادی پیدا خواهید کرد. پرایمرهای مناسب  پوست معمولی معمولاً مات هستند. این محصولات حاوی SPF هستند و از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کنند.
 2. پرایمر برای پوست چرب: پرایمرهای زیادی برای پوست چرب نیز وجود دارد. پوست‌های چرب به نوع خاصی از پرایمر نیاز دارند. منافذ روی پوست‌های چرب بزرگتر است و بنابراین به پرایمری با اثر پوشش دهی منافذ نیاز است. پرایمرهای پوست چرب تقریبا همیشه با ویژگی مات کنندگی در دسترس هستند زیرا از چرب و براق شدن پوست جلوگیری می کنند.
 3. پرایمر برای پوست خشک: در انتخاب پرایمر برای پوست‌های خشک باید بسیار دقت کنید. پرایمر در حالت ایده‌آل باید سرشار از مرطوب کننده باشد و به پوست ظاهری طراوت‌بخش بدهد. اگر روی پوست خشک پرایمر مناسبی استفاده نکنید پوسته پوسته می‌شود.

بنابراین همانطور که می بینیم، پرایمرهای آرایشی برای انواع پوست وجود دارد. با این حال شما باید مدتی را صرف انتخاب پرایمر مناسب کنید. هیچ محصول واحدی برای انواع پوست موجود نیست. وضعیت پوست خود را بدانید و بر اساس آن یک محصول بخرید.

سخن پایانی

پرایمر آرایشی، لایه‌ای نازک و یکدست بر روی پوست ایجاد می‌کند و آن را صاف و یکنواخت می‌کند. این امر باعث می‌شود که کرم پودر و سایر محصولات آرایشی، بهتر روی پوست بنشینند و ماندگاری بیشتری داشته باشند. حال که در این مقاله ابهامات در مورد کارایی پرایمر برطرف شد، می‌توانید یک پرایمر صورت مناسب تهیه کنید. پرایمر می تواند ظاهر شما را متحول کند و همچنین به شما کمک می کند آرایش خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید. بهترین پرایمرها را برای نوع پوست خود انتخاب کنید و آنها را به بخشی ضروری از آرایش خود تبدیل کنید.

منابع:urbancompany

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
298,000 تومان
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
890,000 تومان
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
900,000 تومان
47%
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
1,820,000 تومان
950,000 تومان
29%
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
3,900,000 تومان
2,750,000 تومان
25%
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
560,000 تومان
420,000 تومان
37%
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
1,320,000 تومان
825,000 تومان
فوم شستشو صورت سفیدکننده و ضدآکنه ضدجوش امینو اسید ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
فوم شستشو صورت سفیدکننده و ضدآکنه ضدجوش امینو اسید ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
390,000 تومان

بیشتر بخوانید