10 کار مهم برای مراقبت از پوست چرب

12 دی‌ماه 1402

10 کار مهم برای مراقبت از پوست چرب

پوست چرب نسبت به سایر مدل‌های پوستی، چربی بیشتری ترشح می‌کند و مستعد جوش و آکنه است. این پوست دارای منافذ باز است و برای صاف و یک دست ماندن نیاز به مراقبت  ویژه‌ای دارد. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا نوع پوستتان را مشخص کنید و اگر پوست چرب دارید بتوانید از آن به خوبی مراقبت کنید.

تشخیص نوع پوست

برای داشتن یک روتین مراقبت پوست اصولی، بهتر است ابتدا نوع پوست خود را بشناسید و سپس اقدام به رفع نیازهای پوستتان با محصولات مرتبط نمایید. برای مشخص کردن نوع پوست ابتدا پوست صورت خود را کاملاً تمیز کنید و بشویید. سپس به مدت یک ساعت اجازه دهید پوست شما بدون هیچ‌گونه کرم و مرطوب کننده بماند. پس از یک ساعت به آینه نگاه کنید.

اگر تمام پوست شما براق بود، پوست شما چرب است.

اگر بینی و پیشانی شما براق است؛ ولی لپ‌ها و چانه مات هستند، پوست شما مختلط است.

اگر در سطح پوست احساس خشکی و کشیدگی دارید، پوست شما خشک است.

اگر هم هیچ احساس کشیدگی یا نشانه‌ای از براق بودن غیر عادی پوست ندارید، پوست شما نرمال است.

مراقبت از پوست چرب

در این مطلب مراقبت از پوست چرب را توضیح می‌دهیم که به شما کمک می‌کند پوستتان کمتر دچار جوش و آکنه شود و احساس بهتری را تجربه کنید. برخلاف باور عموم پوست چرب هم دارای نیازهای متنوع است و لازم است تا برای مراقبت از آن وقت بگذارید. بهترین روش مراقبت از پوست، داشتن روتین پوستی است.

پوست چرب

روتین مراقبت پوست چرب

پوست چرب به واسطه میزان ترشح چربی بالایی که دارد، نیازمند رسیدگی‌های متنوع و زیادی است. برای کنترل این ترشح چربی و جلوگیری از آکنه‌ای شدن پوست تا انتهای این مطلب با ما باشید.

شست و شوی پوست چرب

پوست چرب که به صورت مداوم چربی ترشح می‌کند، لازم است تا به صورت مداوم با شوینده‌های روزانه مخصوص پوست چرب شسته شود تا صورت و منافذ آن را پاک کند. شوینده‌های پوست چرب عموماً دارای عصاره‌های مفید و کنترل کننده ترشح چربی  نظیر عصاره درخت چای هستند.

استفاده از تونر پوست چرب

تونر یکی از محصولات مراقبت پوست است که PH پوست را تنظیم می‌کند. این محصول کمک می‌کند تا باقی مانده چربی‌ها هم از روی پوست شما پاک شود و پوست شما تنفس کند.

لایه برداری پوست چرب

بهتر است لایه‌برداری را در روتین هفتگی پوستتان بگذارید و به صورت هفتگی لایه برداری کنید تا منافذ پوستتان از آلودگی و چربی پاک شوند و احتمال ابتلا به جوش و آکنه را کاهش دهید.

از سرم پوست استفاده کنید

بهتر است سرم‌ها را هم در روتین پوستی خود قرار دهید و روی پوست تمیز بزنید. سرم نیاسینامید اوردینری یکی از بهترین گزینه‌ها برای روتین پوست چرب است. این سرم حاوی ویتامین ب 3 و زینک است که با تنظیم و کنترل ترشح چربی پوست شما را بهبود می‌بخشد.

نیاسینامید برای پوست چرب

مزایای استفاده از سرم نیاسینامید اوردینری

  • کنترل ترشح چربی و سبوم
  • بستن منافذ پوست
  • افزایش سطح دفاعی پوست
  • کاهش لک پوست

خواص  زینک  PCA برای پوست چرب

زینک یک ماده معدنی ضروری برای پوست است و خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی متعددی برای پوست خواهد داشت. همچنین کنترل میزان ترشح چربی و کاهش جوش از دیگر خواص این ماده معدنی مفید است.

عملکرد نیاسینامید

یکی از عوامل اصلی بروز جوش و آکنه، تولید بیش از حد چربی توسط غدد پوست است. نیاسینامید به کنترل میزان ترشح چربی، تولید سبوم پوست را کاهش می‌دهد و از بروز این جوش‌ها جلوگیری می‌کند. این کاهش تولید سبوم به کوچک‌تر شدن منافذ پوست و کاهش التهاب و قرمزی پوست هم کمک می‌کند و به مرور پوست را شفاف‌تر خواهد کرد.

طرز استفاده از سرم نیاسینامید اوردینری

این سرم را به صورت روزانه روی پوست تمیز بزنید و ماساژ دهید تا جذب پوست شود. توجه داشته باشید که هنگام استفاده بهتر است پوست شما عاری از چربی و رطوبت باشد تا جذب این سرم به صورت حداکثری صورت بگیرد.

از آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید

آبرسان و مرطوب کننده با یکدیگر تفاوت دارند و باید حتماً در روتین پوستی مورد استفاده قرار بگیرند. شاید شما هم عضو آن دسته از افراد هستید که باور دارند پوست چرب نیاز به آبرسان و مرطوب کننده ندارد و این محصولات باعث بروز جوش خواهند شد. در این بخش به شما تفاوت آبرسان و مرطوب کننده را توضیح می‌دهیم و می‌گوییم که چرا این باور غلط است.

تفاوت مرطوب کننده و آبرسان در میزان ترکیبات غیر روغنی و روغنی آن‌هاست. آبرسان دارای مقادیر بیشتری ترکیب آبی است که پوست را به صورت عمیق آبرسانی می‌کند و تا لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند. اما مرطوب کننده ترکیبات روغنی بیشتری دارد و یک لایه روغنی روی پوست ایجاد می‌کند که مانع تبخیر شدن آب پوست و آبرسان می‌شود.

به منظور استفاده بهینه از کرم آبرسان و مرطوب کننده، باید ابتدا پوست خود را به خوبی با کرم آبرسان ماساژ دهید و سپس از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. کرم مرطوب کننده اجازه می‌دهد که آبرسان مدت بیشتری داخل پوست بماند و ریزمغذی‌های آن به راحتی جذب شوند.

کرم آبرسان و مرطوب کننده تقریباً آخرین بخش روتین پوستی هستند.

ضد آفتاب پوست چرب

استفاده از ضد آفتاب

ضدآفتاب هم یکی از مواردی است که به پوست کمک زیادی می‌کند. اگر پوست چربی دارید و از ضدآفتاب استفاده نمی‎کنید باید بگوییم که تا کنون پوست خود را دچار آسیب‌های متعددی کرده‌اید! اشعه‌های مضر آفتاب بافت پوست را دچار آسیب می‌کنند و باعث فعالیت بیشتر غدد چربی می‌شوند.

اگر دلیل استفاده نکردن شما از ضدآفتاب حس سنگینی پوست است، پیشنهاد می‌کنیم کرم ضدآفتاب مخصوص پوست چرب استفاده کنید که فاقد چربی است و در مدت استفاده ترشح چربی پوست را کنترل می‌کند. علاوه بر این، این کرم‌ها بسیار بافت سبکی دارند و به پوست شما اجازه تنفس خواهند داد.

همچنین برخی از این کرم‌ها رنگی هستند و نیاز شما به کرم پودر را برطرف می‌کنند و نیازی نیست که شما از چندین کرم روی پوستتان استفاده کنید.

فلوئیدها و کرم ژل‌های ضدآفتاب هم از جمله محصولات زود جذبی هستند که برای پوست چرب یک گزینه عالی محسوب می‌شوند.

اجتناب از محصولات آرایشی سنگین

محصولات آرایشی سنگین و نامتناسب با پوست چرب باعث می‌شوند تا پوست شما چربی بیشتری ترشح کند و علاوه بر برهم زدن آرایش شما، باعث بروز جوش و آکنه هم خواهند شد. به همین خاطر لازم است هنگام خرید محصولات آرایشی دقت زیادی به خرج دهید و محصولات متناسبی را انتخاب کنید که منافذ پوست شما را نمی‌بندند و بعد از مصرف پوست دچار جوش و آکنه نمی‌شود.

استفاده از محصولات آرایشی و مراقبتی مخصوص

استفاده نکردن از محصولات آرایشی و مراقبت پوست متناسب با پوست چرب هم می‌تواند باعث برهم خوردن تعادل پوست و ترشح چربی بیش از حد شود.

اجتناب از لمس صورت

پوست چرب دارای منافذ باز در سطح پوست است و در صورتی که با دست آلوده صورت خود را لمس کنید این آلودگی‌ها وارد پوست صورت شما شده و باعث فعالیت غدد چربی و بروز جوش خواهد شد. پس سعی کنید غیر از موارد ضروری، پوست صورت خود را لمس نکنید.

تعویض مداوم روبالشی

پوست ما به صورت دائم در حال بازسازی و پوسته ریزی است. این پوسته‌ها در طول شب روی روبالشی هم می‌ریزند و در صورت استفاده نکردن از روبالشی تمیز، در شب‌های آینده وارد منافذ باز پوست صورت شما می‌شوند و باعث بروز جوش و آکنه خواهند شد.

تغذیه سالم

تغذیه سالم در کیفیت پوست تأثیر زیادی دارد. همچنین نوشیدن آب کافی و مصرف نکردن بیش از حد نوشیدنی کافئین‌دار کمک می‌کند تا پوست شما سالم و سلامت باشد. همچنین قرار دادن سبزیجات و غلات در تغذیه از اهمیت بالایی برای کنترل ترشح چربی پوست برخوردار است.

تمیز کردن آرایش

افراد زیادی هستند که پس از مهمانی یا کار پوست خود را تمیز نمی‌کنند. این موضوع هم یکی از دلایل بروز جوش، به خصوص در افراد دارای پوست چرب است.

مشاوره تخصصی پوست

اگر چربی پوست شما بیش از حد است و شما را دچار مشکل کرده است، پیشنهاد می‌کنیم سری به یک متخصص بزنید. یک متخصص پوست می‌تواند داروهای مناسبی را برای شما تجویز کند که مشکل شما را به صورت کلی و به بهترین نحو ممکن حل کند.

منابع: nivea

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
298,000 تومان
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
890,000 تومان
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
900,000 تومان
47%
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
1,820,000 تومان
950,000 تومان
29%
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
3,900,000 تومان
2,750,000 تومان
25%
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
560,000 تومان
420,000 تومان
37%
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
1,320,000 تومان
825,000 تومان
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
384,000 تومان

بیشتر بخوانید