اشتباهات رایج خانم ها در استفاده از محصولات آرایشی

07 اسفند‌ماه 1402

اشتباهات رایج خانم ها در استفاده از محصولات آرایشی

همه افراد خواهان زیبایی هستند و از آن لذت می‌برند. به ویژه خانم‌ها که با استفاده از محصولات آرایشی سعی در تغییر ظاهر و ایجاد جلوه‌ای زیباتر در چهره خود هستند. اما عدم آگاهی از اصول صحیح آرایش می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهد. هدف اصلی آرایش کردن متمایز کردن ویژگی‌های خوب چهره و پوشش دادن عیوب آن است. گاهی اوقات، حتی با وجود استفاده از بهترین برندها، ممکن است از نتیجه آرایش خود راضی نباشیم. دلیل این امر می‌تواند مرتکب شدن اشتباهات رایج در استفاده از محصولات آرایشی باشد که از آنها بی‌اطلاع هستیم.

آگاهی از این اشتباهات و دوری از آنها، کلید داشتن یک آرایش زیبا و متناسب با چهره شماست. همه ما میدانیم که آرایش کردن می‌تواند ظاهری زیبا و جذاب به ما ببخشد، اما پیدا کردن لوازم آرایشی مناسب و نحوه صحیح استفاده از آن موضوع مهمی است. در این مقاله، به بررسی برخی از این اشتباهات رایج و نحوه جلوگیری از این اشتباهات می‌پردازیم.

اشتباهات رایج خانم ها در استفاده از محصولات آرایشی

 1. آماده نکردن پوست

اولین قدم برای شروع آرایش آماده سازی پوست است. مرطوب کردن صورت قبل از آرایش یکی از نکات بسیار مهم است که به آماده سازی پوست کمک می‌کند. برخی محصولات آرایشی می‌توانند پوست را خشک کنند، بنابراین استفاده از محصولات آرایشی بعد از مرطوب کننده می‌تواند از خشکی و پوسته شدن جلوگیری کرده و آرایش را یکدست و هماهنگ جلوه دهد. با استفاده از کرم‌های روزانه یا مرطوب کننده، پوست را به درستی هیدراته کنید تا پایه مناسبی برای شروع آرایش خود داشته باشید.

 1. استفاده بیش از حد از کرم پودر

کرم پودر بخش جدایی ناپذیر آرایش بسیاری از افراد است اما استفاده بیش از حد آن می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و نه تنها چهره را زیباتر نکند بلکه ظاهر پوست را مسن‌تر و خسته‌تر نشان می‌دهد. کافی است کرم پودر را به طور مساوی روی پیشانی، هر گونه و ناحیه چانه بکشید، سپس آن را پخش کنید. استفاده از محصولات آرایشی به شکل صحیح به حرفه‌تر شدن آرایش و جذاب شدن فرد کمک کرده و پوست را طبیعی‌تر جلوه می‌دهد.

استفاده از محصولات آرایشی

عواقب استفاده بیش از حد کرم پودر:

 • ماسیده شدن کرم پودر: کرم پودر اضافی روی پوست جمع می‌شود و ظاهری غیرطبیعی و ماسیده ایجاد می‌کند.
 • برجسته شدن خطوط و چین و چروک: کرم پودر می‌تواند در خطوط و چین و چروک‌های صورت جمع شده و آن‌ها را عمیق‌تر نشان دهد.
 • بسته شدن منافذ پوست: کرم پودر ضخیم منافذ پوست را می‌بندد و مانع از تنفس طبیعی پوست می‌شود.
 • ایجاد جوش و آکنه: کرم پودر می‌تواند چربی و آلودگی را در منافذ پوست به دام اندازد و باعث ایجاد جوش و آکنه شود.
 1. استفاده بیش از حد کانسیلر

چه کسی پوستی بدون عیب و نقص را دوست ندارد؟ این رویای هر خانمی است. اما بهتر است برای ایجاد یک پوشش فوق‌العاده در استفاده از محصولات آرایشی به ویژه کانسیلر زیاده روی نکنیم زیرا باعث می‌شود پوست مسن‌تر نشان داده شود. کانسیلر را کم استفاده کنید و در صورت نیاز آن را تقویت کنید. همچنین از یک براش آرایشی مناسب برای ترکیب کردن آن استفاده کنید. استفاده بیش از حد کانسیلر می‌تواند به چند دلیل مضر باشد:

 • ایجاد ظاهر غیرطبیعی: استفاده بیش از حد کانسیلر، خصوصاً در زیر چشم، می‌تواند باعث ایجاد ظاهری غیرطبیعی و ماسیده شود. این امر می‌تواند سن شما را بیشتر نشان دهد و جذابیت شما را کاهش دهد.
 • خشکی و چین و چروک:کانسیلرها معمولاً حاوی مواد شیمیایی هستند که می‌توانند پوست را خشک کنند. استفاده بیش از حد از کانسیلر، خصوصاً در نواحی حساس مانند زیر چشم، می‌تواند به خشکی و ایجاد چین و چروک در این نواحی منجر شود.
 • عدم تناسب با رنگ پوست: انتخاب کانسیلر با رنگ نامناسب می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های رنگی روی پوست شود و ظاهر ناخوشایندی ایجاد کند.

با رعایت این نکات ساده، می‌توانید از کانسیلر به طور صحیح استفاده کنید و از زیبایی طبیعی پوست خود لذت ببرید.

 1. استفاده از رژلب روی لب‌های ترک خورده

لایه‌برداری از لب‌ها به اندازه صورت مهم است. قبل از استفاده از رژلب می‌توانید از یک اسکراب لب یا مسواک تمیز برای پاک کردن سلول‌های مرده بهره بگیرید. سپس از یک بالم لب برای آبرسانی به لب‌ها استفاده کنید. زیبایی لب‌ها تاثیر بسزائی در زیبایی چهره دارد.

اشتباهات رایج آرایشی

 1. استفاده بیش از حد ریمل

در حالت ایده‌آل دو لایه ریمل کافی است تا مژه‌ها سنگین و برآمده نشود. روش صحیح گرم کردن فرمژه و حالت دادن مژه‌ها است. سپس به آرامی یک لایه به مژه‌های بالایی بمالید و برای حجم دهی بیشتر از یک لایه دیگر استفاده کنید. استفاده از محصولات آرایشی به شکل صحیح راهی برای طبیعی جلوه دادن آرایش است.

 1. فراموش کردن پرایمر

پرایمرها ابزار آرایشی هستند که به صاف و یکدست شدن پوست کمک می‌کنند. پرایمرها موجب ماندگاری آرایش شده و جلوه‌ای مات به پوست می‌بخشند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از استفاده از محصولات آرایشی از پرایمر برای از بین بردن چربی اضافه پوست و آماده‌سازی آن استفاده کنید. ترتیب صحیح آرایش این است که ابتدا صورت خود را بشویید و مرطوب کننده بزنید، بعد پرایمر بزنید و از کرم پودر استفاده کنید.

استفاده نکردن از پرایمر قبل از استفاده از محصولات آرایشی می‌تواند معایب متعددی داشته باشد از جمله:

 • ماندگاری کمتر آرایش

پرایمر به چسبیدن بهتر کرم پودر و سایر محصولات آرایشی به پوست کمک می‌کند و در نتیجه ماندگاری آرایش را افزایش می‌دهد. بدون استفاده از پرایمر، آرایش شما ممکن است در طول روز پخش و یا محو شود.

 • عدم صافی پوست

پرایمر به صاف شدن پوست و محو شدن منافذ و خطوط ریز کمک می‌کند. بدون استفاده از پرایمر، ممکن است پوست شما ناهموار و ناصاف به نظر برسد.

 • عدم کنترل چربی پوست

پرایمر می‌تواند به کنترل چربی پوست کمک کند و از براق شدن پوست در طول روز جلوگیری کند. بدون استفاده از پرایمر، پوست شما ممکن است در طول روز چرب و براق شود.

 • عدم تناسب رنگ کرم پودر

پرایمر آرایشی

پرایمر می‌تواند به یکدست شدن رنگ پوست کمک کند و تناسب رنگ کرم پودر را با پوست شما افزایش دهد. بدون استفاده از پرایمر، ممکن است کرم پودر روی پوست شما ناهموار و غیرطبیعی به نظر برسد.

 • ایجاد چین و چروک

پرایمر می‌تواند به پر کردن خطوط ریز و چین و چروک کمک کند و پوست شما را جوان‌تر نشان دهد. بدون استفاده از پرایمر، ممکن است خطوط ریز و چین و چروک روی پوست شما بیشتر نمایان شود.

 1. خوابیدن با آرایش

خوابیدن با آرایش می‌تواند غدد عرق و چربی را به طور موقت مسدود کند، همچنین آرایش چشم ممکن است به داخل چشم ریخته و باعث التهاب و درماتیت پلک شود. اگر به دلیل خستگی نمی‌توانید روتین روزمره خود را انجام دهید حداقل از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. استفاده از محصولات آرایشی در طول روز و پاک نکردن آن قبل از خواب منجر به بروز خشکی پوست، علائم پیری، عفونت و جوش می‌شود.

 1. استفاده بیش از حد از سایه چشم

استفاده از سایه چشم تیره روی کل پلک شما را پیرتر نشان می‌دهد. سایه‌های تیره چشم باید به لبه بیرونی پلک شما محدود شود.

آرایشی کرم پودر

 1. استفاده از رنگ رژلب اشتباه

وقتی صحبت از رژلب می شود، هیچ محدودیتی وجود ندارد. با این حال، هر رنگ لبی برای هر خانمی خوب به نظر نمی‌رسد. رنگ رژ لب نادرست می‌تواند باعث شود که رنگ چهره شما ضعیف و بیمار به نظر برسد. سایه رژ لب تیره باعث می‌شود لب‌های شما نازک تر به نظر برسند. به ویژه برای کسانی که لب‌های نازکی دارند مناسب نیست. استفاده از محصولات آرایشی متناسب با رنگ پوست می‌تواند زیبایی چهره را دوچندان کند.

 1. سایه زدن بیش از حد ابروها

سایه زدن بیش از حد ابروها می‌تواند باعث شود که ابروها غیرطبیعی و مصنوعی به نظر برسند. این امر می‌تواند زیبایی چهره را تحت‌الشعاع قرار دهد. از فرم طبیعی ابروهای خود پیروی کنید و از رنگ مدادی همرنگ ابروهای طبیعی خود استفاده کنید تا ابروهای خود را بهتر حالت داده و فرم زیباتری به آن بدهید.

 1. استفاده از کرم پودر نامناسب با نوع پوست

قبل از خرید کرم پودر باید نوع پوست خود را بشناسید و رنگ محصول را متناسب با رنگ پوست خود انتخاب کنید. استفاده از محصولات آرایشی متناسب با نوع پوست به حفظ شادابی و سلامت آن کمک کرده و از آسیب به پوست جلوگیری می‌کند. به ویژه افرادی که پوست چربی دارند باید از کرم پودرهای فاقد چربی که مات کننده پوست هستند استفاده کنند. این نوع کرم پودرها منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند و از براق شدن پوست در طول روز جلوگیری می‌کنند.

 • بی بی کرم گابرینی برای این افراد گزینه ایده‌آلی به شمار می‌رود. زیرا بافت سبک و ماندگاری بالایی داشت و فاقد چربی و پارابن است. این محصول مانع از پیری و چروک پوست شده و آن را صاف و ابریشمی نگه می‌دارد.
 • بی بی کرم گارنیر با دارای بودن آلوئه‌ورا و هیالورونیک اسید به رطوبت رسانی پوست کمک کرده و موجب یکدست شدن رنگ و بافت پوست می‌شود. این کرم مناسب پوست‌های چرب و مختلط است و از پوست در برابر اشعه مضر آفتاب محافظت می‌کند.

بی بی کرم گارنیر

 1. استفاده از محصولات با مواد شیمیایی / مصنوعی

استفاده از محصولات آرایشی مختلف که حاوی مواد شیمیایی هستند، نتایج کوتاه مدت بسیار خوبی دارند، اما در دراز مدت بسیار مضر هستند. به عنوان مثال SLS یا سدیم لوریل سولفات، یک افزودنی رایج برای کرم‌های پوستی است که باعث واکنش‌های آلرژیک، خشکی و تحریک پوست می‌شود زیرا روغن طبیعی آن را از بین می برد. همچنین می تواند باعث تحریک شدید چشم شود. برخی از واکنش‌های شدیدتر آن عبارتند از اگزما، درماتیت و خارش پوست سر.

 1. استفاده از براش‌های آرایش کثیف

براش‌ها و اسفنج‌های آرایشی شما حداقل یک بار در هفته نیاز به تمیز کردن دارند. بقایای آرایش کهنه روی آن‌ها، به‌ویژه آرایش‌های مبتنی بر آب/کرم مانند کرم پودر و کانسیلر، انباشته از کثیفی، قارچ‌ها و باکتری‌ها هستند. استفاده از محصولات آرایشی و براش‌های آلوده می‌تواند پوست را در معرض عناصر مضر قرار دهد. برای رهایی از این چرخه معیوب، مهم است که براش‌های خود را تا حد امکان به طور مرتب تمیز کنید.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که زیبایی واقعی در سادگی و طبیعی بودن است. استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی می‌تواند چهره شما را مصنوعی و غیرطبیعی نشان دهد. سعی کنید از محصولات آرایشی به طور صحیح و متناسب با نوع پوست و چهره خود استفاده کنید. اکنون که متوجه شده‌اید از چه اشتباهات رایج آرایشی باید اجتناب کنید، می‌توانید روال مراقبت از پوست خود را در مسیر درست قرار دهید.

منابع:soultree

breakingnews

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

28%
سرم ترمیم کننده و ضد چروک اسمارت کلینیک ۵۰ میل
سرم ترمیم کننده و ضد چروک اسمارت کلینیک ۵۰ میل
3,200,000 تومان
2,300,000 تومان
15%
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum
1,980,000 تومان
1,670,000 تومان
22%
ضدلک بسیار قوی ایون بتر کلینیک حجم 10 میلی لیتر
ضدلک بسیار قوی ایون بتر کلینیک حجم 10 میلی لیتر
1,980,000 تومان
1,540,000 تومان
28%
کرم دور چشم بنفیانس شیسیدو اورجینال
کرم دور چشم بنفیانس شیسیدو اورجینال
3,900,000 تومان
2,780,000 تومان
34%
مرطوب کننده دراماتیکالی پوست مختلط چرب دیفرنت کلینیک حجم 60 میل
مرطوب کننده دراماتیکالی پوست مختلط چرب دیفرنت کلینیک حجم 60 میل
980,000 تومان
640,000 تومان
30%
ضد آفتاب ضد لک اکتیو یونیفای ایزدین ACTIVE UNIFY SPF+50 حجم 50 میل
ضد آفتاب ضد لک اکتیو یونیفای ایزدین ACTIVE UNIFY SPF+50 حجم 50 میل
1,780,000 تومان
1,230,000 تومان
سرم ضد لک کلینیک even better ۱۰۰ میل
سرم ضد لک کلینیک even better ۱۰۰ میل
3,400,000 تومان
31%
صابون ضد قارچ و خوشبو کننده پا
صابون ضد قارچ و خوشبو کننده پا
129,000 تومان
89,000 تومان

بیشتر بخوانید