مو خوره و ریزش مو | آیا موخوره باعث ریزش مو می شود؟

21 اسفند‌ماه 1402

مو خوره و ریزش مو | آیا موخوره باعث ریزش مو می شود؟

آیا از دوشاخه شدن انتهای ساقه موهای خود خسته شده‌اید و به‌دنبال راهی برای رفع این مشکل هستید؟ مو خوره و ریزش مو از مشکلات رایج مو هستند که بسیاری از خانم‌ها و آقایان را درگیر کرده‌اند. موخوره نه تنها به سلامتی موها آسیب می‌رساند، بلکه آن‌ها را خشک می‌کند و از صافی و درخشندگی آن‌ها کم می‌کند. یکی از نگرانی‌های عمده مرتبط با موخوره این است که آیا می‌تواند باعث ریزش مو شود و زمینه شروع طاسی را فراهم کند؟ در واقع، موخوره به‌طور مستقیم منجر به ریزش مو نمی‌شود، اما اگر درمان نشود، ممکن است به ریشه مو آسیب برساند و شدت ریزش مو را افزایش دهد.

بنابراین، اگر می‌خواهید با موخوره مبارزه کنید و از ریزش مو جلوگیری کنید، با مجله هیوا همراه شوید.

موخوره چیست؟

موخوره یک مشکل شایع مرتبط با مو است و زمانی رخ می‌دهد که پوست سر دچار التهاب می‌شود و نتیجه آن عدم وجود کوتیکول (پوسته‌های محافظ) در انتهای موهاست. در این وضعیت، تارهای مو بدون محافظت باقی می‌مانند و به آسانی قابل آسیب هستند. به همین دلیل، میله‌های مو در این شرایط از هم جدا می‌شوند و موخوره‌ها را ایجاد می‌کنند. اگر این مشکل درمان نشود، ممکن است با گذشت زمان به سمت ریشه موها پیشرفت کرده و موجب آسیب‌های شبیه به آسیب‌های ناشی از قارچ‌ها می‌شود که منجر به ریزش مو می‌شود.

بنابراین، اگر به‌دنبال درمان مو خوره و ریزش مو هستید، باید بگویم که این مشکل را نادیده نگیرید. اگر موهای‌تان برایتان ارزشمند است، بهتر است به سرعت اقدام به درمان آن کنید.

انواع مو خوره

موخوره‌ها انواع مختلفی دارند و ممکن است در هر بخشی از ساقه‌ی مو ظاهر شوند. مو خوره و ریزش مو با هم مرتبط هستند و باید قبل از شروع درمان با انواع مو خوره‌ها آشنا شوید. موخوره‌ها بر‌اساس شکل و محل تشکیل، در یکی از گروه‌های زیر قرار می‌گیرند:

·         موخوره دو شاخه:

ساده‌ترین و شایع‌ترین نوع موخوره، موخوره دو شاخه است که در انتهای مو به‌وجود می‌آید. اگر به انتهای ساقه‌ی موی خود دقت کنید، به آسانی می‌توانید این نوع موخوره را که به شکل Y است مشاهده کنید.

·         موخوره سه شاخه:

این نوع موخوره در انتهای ساقه‌ها به شکل چنگال ظاهر می‌شود. خشکی و کمبود آب می‌توانند، این نوع موخوره را به‌وجود بیاورند. وقتی کوتیکول مو ضعیف شده و آسیب دیده است، از کورتکس مو جدا شده و به شکل سه شاخه ظاهر می‌شود.

مو خوره و ریزش مو

·         موخوره به شکل پر:

رنگ کردن مکرر موها، برخی مدل‌های کوتاهی و تمیز نکردن آلودگی موها می‌توانند، باعث ایجاد این نوع مو خوره و ریزش مو شوند. در این نوع، انتهای ساقه‌های مو، شبیه به پر به‌نظر می‌رسد.

·         موخوره درختی:

وقتی که موها را پوش می‌دهید، کوتیکول ساقه‌های مو آسیب می‌بیند و این نوع موخوره ایجاد شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه‌های ماورابنفش خورشید هم دقیقا همین لطمه را به موها می‌زند.

·         موخوره گره‌ای:

این نوع موخوره، شبیه به ساقه‌های گره‌خورده به‌نظر می‌رسد، اما در واقع گره ندارند. حرارت بالای دستگاه‌های حرارتی، می‌توانند باعث ایجاد این نوع موخوره شوند.

·         موخوره ناقص:

این نوع موخوره معمولا در اثر کشیدگی بیش‌از‌حد ساقه‌های مو به‌وجود می‌آید و از تضعیف کوتیکول ناشی می‌شود. در افرادی که عادت دارند موهایشان را دم اسبی ببندند، بیشتر دیده می‌شود.

·         موخوره نقاط سفید:

این نوع موخوره بدترین نوع موخوره است که باعث سوختگی موها بر اثر مواد شیمیایی می‌شود. اگر این مشکل به‌وجود آمده است، باید هیچ‌گاه دوباره موها را رنگ نکنید و به موهای خود زمان بدهید تا ترمیم شوند و از مو خوره و ریزش مو خود خداحافظی کنید.

دلایل بروز مو خوره و ریزش مو

موخوره یک عارضه پوستی است که دلایل آن متعدد است. در ادامه به بررسی و توضیح هر یک از عوامل ایجاد موخوره می‌پردازیم.

·         برس زدن مداوم موها

استفاده مداوم از شانه‌های پلاستیکی یا برس‌های فلزی برای شانه زدن موها، عامل اصلی بروز موخوره است. این ابزارها باعث ایجاد آسیب در موها و شکستن ساقه آن‌ها می‌شوند که در نهایت منجر به بروز مو خوره و ریزش مو می‌شود.

·         کشیدگی بیش‌از‌حد موها

اگر در روش بستن موهای خود تنوع ندارید، باید آماده باشید که موخوره زودرس در موهایتان پدید آید. افرادی که همیشه به‌صورت گوجه‌ای یا دم اسبی موهای خود را می‌بندند، باید خیلی زودتر از دیگران منتظر ایجاد مو خوره و ریزش مو باشند. چرا که این روش باعث شکستگی موها می‌شود و فرآیند آسیب‌دیدگی آن‌ها را تسریع می‌کند.

دلایل موخوره و ریزش مو

·         سشوار کردن مداوم

استفاده مکرر و طولانی از سشوار باعث از دست دادن رطوبت طبیعی موها و خشک شدن آن‌ها می‌شود. در نتیجه، موخوره شکل می‌گیرد و حالت موها را بهم می‌ریزد.

·         اتو کشیدن مکرر

مانند سشوار کردن، استفاده از اتو نیز می‌تواند باعث خشک شدن موها و ایجاد مو خوره و ریزش مو شود، با این تفاوت که آسیب اتو کشیدن از سشوار کردن بیشتر است. زیرا در اتوکشیدن، موها به‌مدت طولانی و با درجه حرارت بالا همزمان کشیده می‌شوند.

·         قرار گرفتن در معرض گرد‌و‌غبار و نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ذرات گرد‌و‌غبار برای مدتی طولانی، ممکن است به موهای شما آسیب برساند. اشعه فرابنفش خورشید نیز می‌تواند برای موها ضرر داشته باشد و باعث آسیب و به وجود آمدن عوارضی مانند موخوره شود.

·         مش و رنگ کردن

استفاده از رنگ‌های شیمیایی و فرایندهای مش کردن موها معمولا به ساقه موها آسیب زیادی می‌رساند. این باعث ایجاد شرایط مناسب برای بروز مو خوره و ریزش مو می‌شود.

درمان مو خوره و ریزش مو

بخشی از موها که دچار موخوره شده‌اند، ممکن است غیرقابل درمان باشند و نیاز به کوتاه کردن داشته باشند. زیرا شکستگی‌هایی که در موها ایجاد می‌شود، قابل ترمیم نیستند. پس از این کار، تنها کاری که باید انجام دهید، جلوگیری از بروز دوباره موخوره و مراقبت صحیح از موها است. برای جلوگیری از بروز موخوره، باید موارد زیر را رعایت کنید.

·        از روغن‌های طبیعی استفاده کنید.

توصیه می‌شود برای محافظت از موها در برابر موخوره از خشک شدن آن‌ها جلوگیری کنید. استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن آرگان، می‌تواند تاثیر قابل توجهی در سلامت و زیبایی موها داشته باشد؛ بنابراین، توصیه می‌شود از این روغن‌ها به‌منظور مراقبت از موهای خود به‌طور جدی استفاده کنید.

برای جلوگیری از موخوره، باید خشکی موها را رفع کنید. موهای خشک به‌شدت مستعد موخوره و ریزش مو هستند. خاصیت آبرسان روغن آرگان موجب حفظ رطوبت در موها و جلوگیری از شکستگی آن‌ها می‌شود.

روغن آرگان حاوی اسیدهای چرب مفیدی است که بهترین منبع غذایی برای موها محسوب می‌شوند. این عناصر مو را در برابر آسیب‌های ناشی از حرارت، مواد شوینده و رنگ‌های شیمیایی محافظت می‌کنند. به این ترتیب، موها محکم می‌شوند و به‌ندرت مستعد عارضه‌هایی مانند موخوره می‌شوند.

·         از شامپوهای مناسب حاوی مواد تقویت‌کننده استفاده کنید.

شناخت جنس موهای خود و استفاده از شامپو مناسب برای آن یک مرحله مهم در حفظ سلامت و زیبایی موهاست. هر نوع مو نیازهای خاص خود را دارد و باید از شامپویی که برای آن مناسب است، استفاده کنید. به‌عنوان مثال، اگر موهای شما خشک و آسیب دیده هستند، شامپویی که حاوی مواد مرطوب‌کننده مثل گلیسیرین و روغن آرگان است، بهبود وضعیت آن‌ها را تسریع کند.

لورآل یکی از برندهای مطرح در صنعت زیبایی و مراقبت از مو است که شامپوهای متنوعی را برای انواع مختلف مو تولید می‌کند. شامپو لورال یک محصول قدرتمند برای جلوگیری از مو خوره و ریزش مو است. آقایان و خانم‌ها می‌توانند از این شامپو برای تقویت پیازهای مو و بهبود رویش مجدد مو استفاده کنند. ترکیبات این محصول شامل مواد معدنی و ویتامین‌ها است و فوم بوسترهای آن، با یک‌بار شستشو، انواع آلودگی را از بین می‌برد و کف مناسبی را تولید می‌کند.

روغن آرگان برای پوست

·         از محصولات مراقبتی مو استفاده کنید.

برای مراقبت از موها، لازم نیست به ‌صورت مداوم آن‌ها را شست‌و‌شو کنید. در واقع، این کار ممکن است به موهای شما آسیب برساند. بهتر است هنگام شستن موها از شامپوهای متناسب با نوع موی خود استفاده کنید و آن‌ها را در زمان‌های مناسب تمیز کنید. پس از این مرحله، محصولات مراقبتی مویی مانند ماسک مو را استفاده کنید. در ادامه دو نوع ماسک مو مناسب را برای جلوگیری از مو خوره و ریزش مو را معرفی می‌کنیم.

ماسک مو لایتنس

ماسک مو لایتنس دارای ویژگی‌های زیر است:

  • قابل استفاده برای افراد دارای موهای کوتاه
  • حاوی ویتامین E و روغن آرگان برای درخشندگی و تقویت مو
  • جلوگیری از مو خوره و ریزش مو و ترمیم موهای آسیب دیده
  • حاوی مواد‌مغذی مورد نیاز برای بازسازی ساختار مو
  • مناسب برای محافظت در برابر حرارت و رنگ‌های شیمیایی

ماسک مو گارنیر

یکی از محصولات خاص و بی‌نظیر برای موهای شما ماسک مو گارنیر است. با استفاده از این ماسک می‌توانید به‌راحتی مشکلاتی مانند وز شدن مو، مو خوره و ریزش مو، خشکی و آسیب مو را برطرف کنید. فرمولاسیون خاص این ماسک قادر است، زبری و نازکی مو را بهبود بخشد. ترکیبات آب مرطوب‌کننده موجود در این ماسک بسیار عملکرد قوی دارند که در درمان موخوره عالی عمل می‌کند.

سخن پایانی

یکی از مشکلات وحشتناک مو، موخوره است که افراد را عذاب می‌دهد. از گره خوردن و دوشاخه شدن موها تا از دست دادن شکل و رنگ ظاهری، همه این مشکلات از موخوره ناشی می‌شوند. علاوه‌بر‌این، اگر نگران ریزش مو به خاطر موخوره هستید، باید بگوییم که اگر موخوره به‌درستی درمان نشود، می‌تواند سبب آسیب رساندن به ریشه مو شده و باعث ریزش آن‌ها شود. شما می‌توانید با کوتاه کردن موها، مو خوره و ریزش مو را از بین ببرید و با استفاده از تغذیه سالم و استفاده از روغن‌های طبیعی، موهای خود را تقویت کنید. علاوه‌بر‌این با مراقبت صحیح از مو، می‌توانید از به وجود آمدن موخوره جلوگیری کنید.

منابع:nfed.org

 

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
298,000 تومان
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
890,000 تومان
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
900,000 تومان
47%
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
1,820,000 تومان
950,000 تومان
29%
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
3,900,000 تومان
2,750,000 تومان
25%
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
560,000 تومان
420,000 تومان
37%
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
1,320,000 تومان
825,000 تومان
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
384,000 تومان

بیشتر بخوانید