از بین بردن خطوط ریز صورت در 4 مرحله

26 آذر‌ماه 1402

از بین بردن خطوط ریز صورت در 4 مرحله

خطوط ریز صورت یکی از مشکلاتی بود که من با افزایش سن متوجه آن شدم. کم کم متوجه چین و چروک‌های سطحی می‌شدم که قبلا وجود نداشت یا کمتر به چشم می‌آمد. این خطوط در اطراف چشم، پیشانی و دهان ظاهر شده بودند که باعث می‌شد پیرتر به نظر برسم. به همین دلیل شروع به تحقیق در مورد راه‌های از بین بردن چین و چروک صورت کردم و تصمیم گرفتم روتین پوستی با محصولات ضد پیری را شروع کنم.

طبق تحقیقاتم متوجه شدم راه‌های مختلفی برای از بین بردن خطوط ریز صورت وجود دارد که به کاهش چین و چروک پوست کمک می‌کند، از جمله استفاده از سرم رتینول اوردینری و  سرم آسکوربیک اسید اوردینری می باشد.

 شاید شما هم تمایل داشته باشید چین و چروک‌های پوست خود را کمتر کنید و در راه جوانسازی پوست خود قدمی بردارید. در قدم اول باید بدانید که علت چین و چروک شما از چیست؟

دلایل ایجاد خطوط ریز صورت چیست؟

می‌دانستم که اولین گام برای از بین بردن خطوط ریز صورت دانستن عوامل موثر در ایجاد چین و چروک پوستم بود. برخی از عوامل مثل افزایش سن و ژنتیک غیر قابل کنترل هستند اما می‌توان با تغییر سبک زندگی، ترک سیگار، استفاده از محصولات مراقبت از پوست مناسب و رژیم غذایی سالم سرعت ایجاد چین و چروک را کاهش داد. چین و چروک پوست اجتناب ناپذیر است اما می‌توان با مراقبت از پوست مانع از بروز زودهنگام آنها شد. برخی از عوامل ایجاد چین و چروک صورت عبارتند از:

 • سن: با افزایش سن پوست به دلیل کاهش میزان تولید چربی طبیعی، دچار تغییراتی مثل شل شدن، کاهش حالت ارتجاعی، خشکی، چروک، خطوط ریز صورت و کاهش انعطاف پذیری می‌شود.
 • ژنتیک: معمولا سابقه خانوادگی تاثیر زیادی در میزان ابتلا به این عارضه دارد.
 • نور خورشید: فرآیند پیری زودرس با قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید تسریع شده و یکی از علل اصلی چین و چروک و خطوط ریز صورت شناخته می‌شود.
 • سیگار کشیدن: نیکوتین موجود در سیگار باعث کاهش جریان خون به پوست شده و آسیب ناشی از آن به شکل چین و چروک زودرس در پوست ظاهر می‌شود.
 • استرس: سبک زندگی پرتنش امروزی سبب شده روند پیری زودرس پوست سرعت بیشتری پیدا کند. استرس باعث افزایش تولید هورمون کورتیزول شده که موجب آسیب کلاژن و الاستین پوست می‌شود.

خطوط ریز صورت

نکات کلیدی برای از بین بردن خطوط ریز صورت

من بر اساس تجربه و مشورت با پزشک و متخصص پوست تصمیم گرفتم که یک روتین مراقبت از پوست را شروع کنم که شامل پاکسازی، محصولات مراقبت از پوست ضد پیری، رطوبت رسانی و استفاده از ضد آفتاب برای کاهش خطوط ریز صورت بود.

 1. پاکسازی

در مرحله اول از مراحل حذف خطوط ریز صورت باید پاکسازی پوست را که یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین مراحل مراقبت از پوست است را شروع می‌کردم. پاکسازی به شادابی و جوانسازی پوست کمک کرده و باعث می‌شد پوست سالم‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. پاکسازی پوست به حذف آلودگی‌ها و آرایش باقی‌ مانده کمک کرده و طراوت و نشاط بسیاری برای پوست به ارمغان می‌آورد. پاکسازی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شستشوی صورت با شوینده مناسب
 • استفاده از اسکراب
 • استفاده از ماسک
 • استفاده از تونر

رتینول ضد پیری

 1. محصولات مراقبت از پوست ضد پیری

برای کاهش خطوط ریز صورت نیاز داشتم تا محصولات ضد پیری را به روتین پوستی خود اضافه کنم. با توجه به اینکه پوست اولین سد دفاعی در برابر عوامل آسیب‌رسان محیطی است نیاز به رسیدگی و مراقبت داشته تا کمتر مستعد خطوط ریز و چین و چروک شود. محصولات مراقبت از پوست ضد پیری حاوی ترکیبات فعالی هستند که به کاهش چین و چروک کمک می‌کنند. این محصولات می‌توانند شامل سرم‌ها، کرم‌ها و ماسک‌های ضد پیری باشند که حاوی رتینول، هیالورونیک اسید و آسکوربیک اسید هستند.

رتینول

 •  ضمن تحقیقاتی که داشتم متوجه شدم رتینول موجب تحریک تولید کلاژن و الاستین شده و روند پیری پوست را به تعویق می‌اندازد. چین و چروک و خطوط ریز صورت بخشی از روند پیری پوست هستند اما با مراقبت از پوست می‌توانید آن را به تاخیر بیندازید. با جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و خواندن نظرات درباره سرم رتینول اوردینری تصمیم گرفتم از این محصول در روتین پوستی خود استفاده کنم. بازخورد افراد پس از استفاده از این محصول مثبت بود و نتایج فوق‌العاده‌ای در پی داشت.

تجربه خرید سرم رتینول اوردینری

با خرید سرم رتینول اوردینری و شروع مصرف آن پس از دو ماه شاهد کاهش خطوط ریز صورت بودم. غلظت این محصول به گونه‌ای است که مصرف آن ماه‌ها طول می‌کشد.  بافت سرم رتینول روان و سبک است و برای محو کردن خطوط ریز صورت بی‌نظیر است. این سرم با هدف از بین بردن پیری پوست و هموار کردن رنگ آن ساخته شده است.

چگونه از رتینول استفاده کنیم؟

از آنجائیکه رتینول در معرض نور خورشید تجزیه می‌شود، بهتر است محصول در فضای تاریک و خنک نگهداری شود. رتینول پوست را به نور حساس می‌کند بنابراین بهتر است از رتینول شب هنگام استفاده شود. اگر چه محصولات حاوی رتینول را می‌توان در طول روز در صورت مصرف ضد آفتاب استفاده کرد. بهتر است رتینول را به اطراف دهان، بینی و چشم نزنید و در پایان از یک مرطوب کننده که منافذ شما را مسدود نمی‌کند استفاده کنید.

رفع خطوط ریز صورت

آسکوربیک اسید

 • آسکوربیک اسید محصول دیگری بود که باید به روتین پوستی من اضافه می‌شد. ویتامین سی که به آسکوربیک اسید نیز معروف است خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد پیری داشته و مغذی پوست است. کاهش خطوط ریز صورت، محو لک‌های تیره و ساخت کلاژن از جمله مهمترین فواید آسکوربیک اسید برای پوست است. پودر و سرم آسکوربیک اسید اوردینری در میان محصولات موجود در بازار طرفداران زیادی دارد. آسکوربیک اسید اوردینری یک سرم جوانساز و سفت کننده پوست است چین و چروک پوست را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد.
 1. رطوبت رسانی

آبرسانی و رطوبت رسانی به پوست یکی دیگر از مواردی بود که باید در روتین پوستی من برای رفع خطوط ریز صورت اضافه می‌شد. آبرسانی می‌تواند به حفظ سلامت پوست و کاهش خطوط ریز کمک کند. توصیه می‌شود پس از سرم‌های مراقبتی از آبرسان و رطوبت رسان استفاده شود. هیالورونیک اسید قدرت آبرسانی فوق‌العاده‌ای دارد که در اکثر محصولات مراقبتی به کار می‌رود. خشکی پوست یکی از عوامل ایجاد چین و چروک است بنابراین حفظ رطوبت پوست می‌تواند برای جلوگیری از پیری زودرس موثر باشد.

 1. ضد آفتاب

آخرین مرحله از روتین پوستی من برای حذف خطوط ریز صورت ضد آفتاب بود که موجب حفاظت از پوستم در برابر اشعه مضر آفتاب می‌شد. ضد آفتاب حتی در روزهای ابری نیز امری ضروری است. این محصولات از پوست در برابر آفتاب‌سوختگی، پیری زودرس و سرطان محافظت می‌کنند. ضد آفتاب می‌تواند به صورت کرم، لوسیون، اسپری، ژل، فوم و دیگر محصولاتی موضعی باشد.

منابع: dermstore

از بین بردن خطوط ریز صورت

تجربیات کاربران از مصرف رتینول و آسکوربیک اسید

– من از نوجوانی به مراقبت از پوستم پرداختم و اخیرا رتینول را به روتین مراقبتی ضد پیری اضافه کرده‌ام. با تحقیق در مورد رتینول تصمیم گرفتم از محصولات اوردینری استفاده کنم چون محصولات اوردینری وگان، گیاهی و فاقد تست حیوانی است. به علاوه سرم‌های رتینول اوردینری اغلب توسط بسیاری از متخصصان مراقبت از پوست توصیه می‌شود.

-اوردینری طیف گسترده‌ای از سرم‌های رتینول با غلظت 0.2% تا ۱% ارائه می‌دهد. متخصصان پوست توصیه می‌کنند که با کمترین غلظت شروع کنید و بعد از عادت کردن پوست به سمت فرمول‌های قوی‌تر بروید. بنابراین من اولین بطری خود را از رتینول معمولی 0.2% خریداری کردم. خطوط ریز صورت من خیلی بهتر شد و پوستم صاف و یکدست به نظر می‌رسد.

– بیش از 2 ماه استفاده از سرم رتینول اوردینری ۱%، قطعاً می توانم بگویم که به وعده خود مبنی بر “هدف قرار دادن علائم عمومی پیری پوست” مانند خطوط، زبری و رنگ ناهموار پوست عمل می کند. پس از اتمام بطری، من قطعاً سرم رتینول دیگری را از The Ordinary با غلظت بالاتر خریداری خواهم کرد.

– من از غلظت پایین رتینول شروع کردم و تصمیم گرفتم به چهار بار در هفته برای هر ماه افزایش دهم. اخیرا پوستم با رتینول بهبود زیادی یافته و چین و چروک و لک‌های کمتری در پوستم به چشم می‌خورد.

– سرم رتینول اوردینری باعث شد بافت پوست من یکدست و هموار شود. این سرم چین و چروک و خطوط ریز صورت من را کاهش داد و موجب درخشان به نظر رسیدن آن شد.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

55%
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ضدجوش زردچوبه بیواکوا
سرم تخصصی ضدجوش زردچوبه بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ترمیم کننده حلزون بیواکوا
سرم تخصصی ترمیم کننده حلزون بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ویتامین سی بیواکوا
سرم تخصصی ویتامین سی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
خط چشم رنگی ماژیکی پاستیلی
خط چشم رنگی ماژیکی پاستیلی
139,000 تومان
+
ماسک صورت KDK مدل درخت خون اژدها
ماسک صورت KDK مدل درخت خون اژدها
8,000 تومان
55%
سرم تخصصی ضدچروک و جوانساز رتینول بیواکوا
سرم تخصصی ضدچروک و جوانساز رتینول بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان

بیشتر بخوانید