پیلینگ صورت چیست با بهترین محصولات بهداشتی پیلینگ صورت آشنا شوید

22 آذر‌ماه 1402

پیلینگ صورت چیست با بهترین محصولات بهداشتی پیلینگ صورت آشنا شوید

پیلینگ صورت یا لایه‌برداری فرآیندی است که برای حذف سلول‌های مرده پوست و تحریک رشد سلول‌های جدید روی صورت اعمال می‌شود. هدف از این کار بهبود ظاهر پوست، کاهش لک‌های ناشی از افزایش سن و یکنواخت شدن رنگ پوست است. پوست جدید معمولا صاف‌تر با خطوط و چین و چروک کمتر، رنگ یکنواخت‌تر و روشن‌تر است. پیلینگ صورت همان جوانسازی پوست است که در بهبود بافت پوست و افزایش شادابی و نشاط آن موثر است. این موضوع یکی از مهم‌ترین اهداف برند‌های مطرح پوست مانند شیسیدو، استیلادر و اوردینری است.

پوست از سه بخش اپیدرم(لایه رویی)، میددرم(لایه میانی) و لایه عمیق تشکیل شده است. پیلینگ صورت روشی است که در آن لایه رویی یا اپیدرم برداشته می‌شود تا پوست جوان‌تر و روشن‌تر به نظر برسد.لایه‌برداری یکی از ارکان مراقبت از پوست بوده که اثربخشی سایر درمان‌های پوستی را به طرز چشم‌گیری بهبود می‌بخشد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع پیلینگ، کاربردها و مزایایی که دارد و بهترین محصولات بهداشتی برای پیلینگ صورت آشنا کنیم.

پیلینگ صورت چیست؟

افزایش سن، آسیب‌های اشعه آفتاب، استرس، کمبود خواب و استعال دخانیات از جمله عواملی است که در بروز نشانه‌های پیری پوست، تیرگی و قرمزی پوست موثر است. پیلینگ صورت روشی درمانی است که با حذف لایه‌های فرسوده و آسیب‌دیده پوست، موجب بهبود اسکار‌های سطحی خفیف، چین و چروک‌های ظریف و لک‌های ناشی از آفتاب می‌شود. تجمع سلول‌های مرده روی صورت موجب کاهش درخشندگی و شفافیت پوست شده و آن را دچار پیری زودرس می‌کند. بنابراین لازم است بازسازی و تجدید سلولی انجام شده تا پوست فرصت تنفس و ترمیم داشته باشد.

پوست صورت یکی از اعضای آسیب پذیر و در دسترس بوده که نیاز بیشتری به محافظت در برابر عوامل مضر محیطی دارد. پیلینگ صورت یا لایه‌برداری با هدف بهبود سطح کیفیت پوست و پاکسازی آن انجام می‌شود. با این روش مقادیر قابل توجهی از سلول‌های مرده پوست از بین رفته و سلول‌های نو و جوان جایگزین آن خواهد شد. یکی از مزایای پیلینگ صورت اثر گذاری بهتر سرم‌ها و کرم‌های مغذی پوست بوده که موجب بهبود کیفیت پوست و ظاهر آن خواهد شد. پیلینگ پوست در واقع یک روش غیر تهاجمی است که سطحی‌ترین لایه پوست برداشته می‌شود تا پوست صاف و یکدست ظاهر شود.

 

پیلینگ صورت چیست با بهترین محصولات بهداشتی پیلینگ صورت کدام است

 

کاربرد پیلینگ صورت

 • لایه‌برداری
 • اصلاح تغییر رنگ پوست
 • کوچک شدن منافذ باز
 • بهبود چین و چروک
 • از بین بردن جای جوش و اسکار
 • از بین بردن جوش‌های سرسیاه

انواع پیلینگ صورت بر اساس عمق لایه‌برداری

3 نوع پیلینگ صورت بر اساس عمق لایه‌برداری با نام‌های سطحی، متوسط و عمیق وجود دارد. لایه‌برداری سطحی و متوسط معمولا بی‌خطر هستند، البته تا زمانی که به درستی انجام شوند. این نوع لایه‌برداری‌ها دائمی نیستند و نیاز به تکرار دارند. لایه‌برداری عمیق‌تر خطر بیشتری دارد. آن‌ها ماندگاری بیشتری داشته و معمولا نیاز به تکرار ندارند. ارگ مشکلات پوستی مثل چین و چروک، جوش‌های سرسیاه یا سرسفید، جوش‌های زیرپوستی، لک، و یا اسکار سوختگی دارید پیلینگ صورت می‌تواند در رفع این مشکلات برای شما موثر باشد.

از جمله نکات مهم بعد از پیلینگ صورت می‌توان به استفاده از ضد‌آفتاب، کرم و یا پمادهایی اشاره کرد که پزشک معالج توصیه کرده است. مصرف مسکن تحت نظر پزشک در صورت بروز درد بلامانع است. پیلینگ شیمیایی بر اساس عمق لایه‌برداری انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 • پیلینگ سطحی

این روش ملایم‌ترین نوع لایه‌برداری است که عموما بدون نیاز به بی‌حسی و با استفاده از یک اسید رقیق به صورت سرپایی انجام می‌شود. در این روش لایه اپیدرم یا سطحی پوست هدف قرار گرفته و برای از بین بردن کک‌مک، چین و چروک، تغییرات رنگ پوست، لک‌های بارداری و اسکارهای خفیف آکنه مناسب است. پیلینگ صورت با این روش پوسته‌ریزی اندکی داشته و بعد از یک هفته قابل تکرار است. نتیجه این نوع لایه‌برداری بسیار سطحی و خفیف بوده و چین و چروک یا لک به طور کامل حذف نمی‌شود.

 • پیلینگ متوسط

این نوع لایه‌برداری نسبت به روش سطحی، عمیق‌تر بوده و به لایه درم یا پاپیلر می‌رسد. این روش برای از بین بردن چروک‌های عمیق‌تر مورد استفاده قرار گرفته و ترمیم آن حدود 7 الی 8 روز طول می‌کشد. با این روش پوست ممکن است قرمز یا قهوه‌ای شود و عوارضی نظیر سوختگی درجه دو، درد، تورم و سوزش دارد و چند روز استراحت در منزل الزامی است. در صورت نیاز می‌تواند چند هفته بعد آن را تکرار کرد. با این روش چین و چروک‌های متوسط، لک و آسیب‌های ناشی از تابش خورشید از بین می‌رود.

 • پیلینگ عمیق

در این روش پیلینگ صورت، ماده موثره در لایه‌های عمیق پوست نفوذ کرده و لایه‌های زیرین را پاکسازی و لایه‌برداری می‌کند. این روش نیاز به تکرار نداشته و انجام آن برای یکبار کافی است. پیلینگ عمیق چین و چروک‌های عمقی پوست، اسکارهای شدید و اکنه را درمان کرده و نسبت به سایر روش‌ها اثربخشی بیشتری دارد. عوارض این روش شدیدتر بوده و پوست به مدت 3 هفته ملتهب و قرمز می‌شود و بازسازی پوست جدید از 10 الی 14 روز بعد اتفاق می‌افتد. درمان با این روش چندین ماه زمان برده و استراحت در منزل الزامی است.

مزایای پیلینگ صورت

پیلینگ صورت نقش جوانسازی پوست را به عهده داشته و هدف از انجام آن، از بین بردن سلول‌های مرده و جایگزین کردن آن با سلول‌های جدید به منظور بهبود کیفیت پوست است. در نتیجه این جایگزینی چین و چروک پوست کاهش یافته، لک و جای جوش بهبود یافته و پوست نرمی و لطافت بی‌نظیری را تجربه می‌کند. لایه‌برداری پوست را می‌توان در نواحی صورت، گردن و بازو نیز انجام داد. پیلینگ صورت بهترین روش درمان و جلوگیری از چین و چروک شناخته شده و عامل مهمی در جوانسازی پوست است. این روش در درمان منافذ باز پوست و اسکارهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و فواید دیگری نیز دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • آبرسانی بیشتر پوست
 • کاهش خطوط و چین و چروک
 • بهبود کیفیت و بافت پوست
 • بهبود گردش جریان خون در پوست
 • افزایش شادابی پوست و درخشش آن
 • کاهش لک‌های ناشی از بارداری و یکدست کردن پوست
 • کاهش آکنه و اشکارهای ناشی از آن
 • کاهش روند پیری پوست
 • یکنواخت کردن رنگ پوست

انواع پیلینگ صورت و لایه‌برداری

پیلینگ صورت یک روش مراقبتی است که جهت بهبود بافت پوست، لایه‌برداری و حذف سلول‌های مرده استفاده می‌شود. این روش به نوسازی پوست، کاهش لک‌های تیره، بهبود علائم پیری و تسریع فرآیند تجدید سلول‌های پوست کمک می‌کند. پیلینگ صورت به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. این نوع تقسیم بندی بر اساس نوع عامل لایه‌بردار متمایز می‌شود. روش انتخابی برای هر نوع پوست و شدت مشکلات آن متفاوت خواهد بود.

هر پزشک با توجه به حساس بودن پوست صورت روشی کم خطر با کمترین عارضه را انتخاب کرده تا بهترین نتیجه با توجه به نوع پوست هر فرد حاصل شود. پیلینگ صورت یک روش درمانی در سراسر جهان است که بسیار مورد استفاده بوده و درمان مشکلات سطحی پوست است. پیلینگ پوست با از بین بردن خارجی‌ترین لایه پوست روند پیری پوست را به تاخیر می‌اندازد. در ادامه انواع روش‌های پیلینگ صورت و لایه‌برداری را شرح می‌دهیم.

 • پیلینگ لیزری

این نوع پیلینگ صورت توسط لیزر دی اکسید کربن یا لیزر اربیوم یاگ انجام شده و توسط دستگاه، لایه مورد نظر برداشته می‌شود. این روش جهت بهبود خطوط ریز اطراف دهان، گونه و چشم مورد استفاده بوده و قادر است زخم ناشی از آکنه و آسیب، تغییر رنگ پوست و لک را بهبود بخشد.

 • پیلینگ مکانیکی

در این نوع لایه‌برداری از ابزارهای تراشنده نظیر میکرونیدلینگ و میکرودرم استفاده می‌شود. این روش جهت برطرف کردن مشکلات عمیق پوست کاربرد داشته و جهت رفع مشکلات سطحی پیشنهاد نمی‌شود. طی این روش پوست ساییده می‌شود و در رفع اسکارهای ناشی از آکنه تاثیر بیشتری دارد.

 • لایه‌برداری فیزیکی

این نوع پیلینگ صورت زیر مجموعه پیلینگ مکانیکی است. این نوع پیلینگ توسط اسکراب‌ها انجام شده که خراش سطحی روی پوست ایجاد کرده و سلول‌های مرده را از بین می‌برند.

 • پیلینگ شیمیایی

در این روش پیلینگ صورت از اسیدهای طبیعی با غلظت پایین مثل اسید سالیسیلیک، اسید لاکتیک، اسید گلیکولیک، اسید ماندلیک و اسید آزلائیک بهره گرفته می‌شود.

سرم پیلینگ اوردینری AHA و BHA – سرم قرمز اوردینری از جمله محصولات حاوی آلفاهیدروکسی اسید(AHA) و بتاهیدروکسی اسید (BHA) بوده که لایه‌برداری قوی است و در رفع جوش، جای جوش، لک و تیرگی موثر است. لایه‌برداری شیمیایی عمیق نتایج چشم‌گیرتری داشته، اما بازیابی آن نیاز به زمان بیشتری دارد.

لایه‌برداری شیمیایی با حل کردن پیوند بین سلول‌های مرده موجب از بین رفتن آن‌ها می‌شوند. عمق پیلینگ صورت در این روش به تعداد دفعات مصرف و مدت زمانیکه روی پوست می‌ماند بستگی دارد. این روش با هدف حذف جای جوش، زخم، کک‌مک، آکنه و لک‌های پوستی انجام می‌شود.

بهترین محصولات بهداشتی برای پیلینگ صورت

با توجه به اینکه رسیدگی به پوست و حفظ سلامت آن یکی از موارد ضروری برای هر فرد است پاکسازی و مراقبت از پوست نیز باید با دقت و انتخاب روش‌ها و ابزار مناسب صورت پذیرد. یک پاکسازی و لایه‌برداری ساده می‌تواند شادابی پوست را حفظ کرده و موجب سلامت آن شود. یکی از ابزارهایی که برای از بین بردن جوش و یا جای جوش مورد استفاده قرار می‌گیرد میله پیلینگ نامیده می‌شود. این میله با نام قلم کومدون نیز شناخته می‌شود که کاربرد آن تخلیه جوش، درآوردن موی زیر پوستی و از بین بردن جوش بدون برجای ماندن جای جوش است.

میله پیلینگ

میله پیلینگ ابزار مناسبی جهت رفع انسداد سلول‌های پوستی است که موجب بروز جوش‌های سرسیاه می‌شود. این ابزار به صورت آنلاین در سایت هیوا و یا در داروخانه‌ها در دسترس بوده و به رفع جوش‌های سرسیاه یا سرسفید کمک می‌کند. میله پیلینگ دارای یک سر خمیده و تیز و یک سر به شکل حلقه است که هر کدام کابرد مخصوص به خود را دارد. قسمت تیز آن برای ایجاد روزنه بر روی جوش استفاده می‌شود و قسمت حلقه بر روی جوش قرار گرفته و با فشار آرام موجب خشک شدن جوش می‌شود. این ابزار برای انواع پوست مناسب بوده و ضد حساسیت است.

سرم پیلینگ اوردینری

از دیگر محصولات مراقبتی جهت لایه‌برداری سرم پیلینگ اوردینری است که محصولی بی‌نظیر و موثر در درمان لک‌های پوست و رفع انواع آکنه و جوش‌ است. این محصول با بهره‌گیری از خواص اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA) و بتا هیدروکسی (BHA) فرآیند بازسازی سلولی را تسریع کرده و موجب بهبود بافت پوست می‌شود. همچینن با کاهش اثرات آفتاب به درمان لک کمک کرده و از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند. سرم پیلینگ قرمز اوردینری در بهبود تغییر رنگ پوست و کاهش نشانه‌های پیری موثر بوده و با از بین بردن سلول‌های مرده نرمی و لطافت بی‌نظیری به پوست می‌بخشد.

سخن پایانی

در مقاله فوق سعی کردیم روش‌های پیلینگ را شرح داده و به معرفی دوتا از بهترین محصولات بهداشتی برای پیلینگ صورت پرداختیم. لایه‌برداری پوست موجب بهبود مشکلات پوستی از جمله چین و چروک، جای جوش، لک‌های ناشی از افزایش سن و بارداری شده و در اعتماد به نفس فرد تاثیر بسزائی دارد. به خاطر داشته باشید که نتیجه نهایی به میزان و شدت مشکلات پوستی و تخصص پزشک بستگی داشته و تنها با پیگیری راه‌های درست درمان از داشتن پوستی شاداب و سلامت لذت می‌برید.

علاوه بر این شما می توانید با مراجعه به مقاله پیری پوست و 7 فرایندی که می‌توان آن را عقب انداخت نیز با روش ها و محصولاتی برای جلوگیری از پیری پوست آشنا شوید.

منابع: byrdie

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

36%
کرم روشن کننده دائمی آی ام سودا (پک شش عددی) اصل کره
کرم روشن کننده دائمی آی ام سودا (پک شش عددی) اصل کره
790,000 تومان
498,000 تومان
سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
780,000 تومان
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
739,000 تومان
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
259,000 تومان
+
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
159,000 تومان
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
160,000 تومان
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
149,000 تومان
55%
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان

بیشتر بخوانید