ازبین بردن جوش بدن در ۳ هفته

05 بهمن‌ماه 1402

ازبین بردن جوش بدن در ۳ هفته

جوش یا آکنه یک عارضه پوستی شایع است که می تواند در هر قسمتی از بدن که غدد چربی دارد، از جمله کمر و پشت، ایجاد شود. جوش بدن می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی، باکتری ها، و تولید بیش از حد چربی پوست ایجاد شوند. اغلب ما در سال‌های جوانی با آکنه مواجه می‌شویم و در مردان کمی شایع‌تر از زنان است. خبر خوب این است که مانند جوش صورت، راه‌هایی برای کنترل جوش بدن نیز وجود دارد. در این مقاله شما را با دلایل ایجاد جوش و آکنه روی بدن و اقدامات لازم برای از بین بردن آن آشنا می‌کنیم.

جوش بدن چگونه ایجاد می‌شود؟

منافذ پوست به یک غده چربی متصل است که ماده‌ای روغنی به نام سبوم تولید می‌کند. سبوم اضافی می‌تواند منافذ را مسدود کند. جوش بدن زمانی اتفاق می‌افتد که منافذ پوست با چربی، آلودگی و سلول‌های مرده پوست مسدود شود. این امر منجر به رشد باکتری‌ها شده و تولید چربی و التهاب را که موجب آکنه می‌شود، افزایش می‌دهد. متخصصین معتقدند که ژنتیک نیز نقش مهمی در ایجاد جوش و آکنه بدن دارد. همچنین عواملی مثل:

 • استرس
 • تغییرات هورمونی
 • رژیم غذایی
 • داروهای خاص مانند کورتیکواستروئیدها و تستوسترون
 • دوش نگرفتن بلافاصله بعد از تمرین
 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی روغن های خاص

می‌تواند عامل ایجاد جوش بدن باشد. درمان های بالینی استاندارد برای کاهش آکنه موثرترین هستند. شما همچنین می توانید درمان های خانگی را امتحان کنید، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی آنها مورد نیاز است.

از بین بردن جوش بدن

راه‌های از بین بردن جوش بدن

آیا می‌توانید در عرض یک روز از شر باکتری‌ها خلاص شوید؟ یک هفته چطور؟ شما واقعا نمی‌توانید چنین انتظاری داشته باشد. به طور خلاصه برای درمان جوش بدن کمی زمان لازم است. هیچ درمان یا راز فوری برای از بین بردن جوش وجود ندارد. اگر گام‌های درستی برای مراقبت از پوست خود بردارید سه هفته زمان معقول‌تری است. بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که یک روال مراقبت از پوست را برای درمان آکنه بدن و مرطوب نگه داشتن ناحیه ایجاد کنید.

در اینجا روش‌هایی برای از بین بردن جوش بدن آورده شده است.

 1. به طور منظم لایه‌برداری کنید

مانند صورت، بالاتنه و پشت فرد دارای غدد چربی بیشتری نسبت به هر ناحیه دیگری از بدن است، به این معنی که چربی طبیعی بیشتری تولید می کند و احتمال ایجاد جوش بدن در این نواحی را افزایش می دهد. محصولاتی حاوی اسیدهای هیدروکسی مانند اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک نیز برای درمان آکنه بدن موثر هستند. این عوامل پاک کننده به ویژه برای لایه‌برداری از پوست و درمان آکنه‌های شدید موثرند. اما ممکن است یکی از اینها برای نوع پوست شما مفیدتر باشد.

اسید گلیکولیک

 • محلول در آب بوده و برای پوست های خشک یا آسیب دیده از آفتاب، بهتر است
 • سلول های مرده پوست را در لایه سطحی لایه برداری می کند
 • می تواند اسکارهای آکنه و حتی رنگ پوست را روشن کند
 • به حفظ رطوبت پوست کمک می کند
 • اندازه منافذ را برای به حداقل رساندن گرفتگی کاهش می دهد

اسید سالیسیلیک

 • محلول در روغن بوده و برای پوست های چرب یا ملتهب بهتر است
 • به عمق منافذ نفوذ می کند
 • حاوی خواص ضد التهابی است که قرمزی را کاهش می دهد
 • ممکن است پوست را خشک کند
 • اندازه منافذ را کاهش می دهد و سلول های مرده پوست را از بین می برد

روغن درخت چای برای از بین بردن جوش بدن

 1. از بین بردن جوش بدن با روغن درخت چای

روغن درخت چای از برگ‌های درخت بومی استرالیا استخراج می‌شود. مطالعات نشان داده که استفاده از آن روی پوست جوش بدن را کاهش می‌دهد. پماد درخت چای در مقایسه با بنزوئیل پراکسید، خشکی پوست و سوزش کمتری داشته و بهترین پماد برای جوش بدن است. روغن درخت چای ممکن است جایگزینی مؤثر برای آنتی بیوتیک‌های موضعی و خوراکی باشد که در صورت استفاده طولانی مدت می تواند باعث مقاومت باکتریایی شود. روغن درخت چای بسیار قوی است، بنابراین همیشه قبل از استفاده از آن روی پوست، کمی آن را رقیق کنید.

طرز استفاده از روغن درخت چای برای از بین بردن جوش بدن چگونه است؟

 • می‌توانید روغن درخت چای را با آب کمی رقیق کنید.
 • یک تکه پنبه را به مخلوط آغشته کنید و آن را روی نواحی آسیب دیده بمالید.
 • در صورت تمایل از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • این روند را 1 تا 2 بار در روز در صورت نیاز تکرار کنید.
 1. از شوینده یا پاک کننده بدن استفاده کنید

شوینده بدن حاوی هیدروکسی اسید یا بنزوئیل پراکسید را انتخاب کنید. اینها رشد باکتری‌ها، تجمع سلول‌های مرده پوست و تولید بیش از حد چربی را هدف قرار می دهند. شما می توانید یک شوینده مناسب حاوی این ترکیبات را برای از بین بردن جوش بدن در اکثر داروخانه ها پیدا کنید. محصولات درمانی جوش و آکنه اغلب حاوی لایه‌بردارهای ملایمی هستند که به از بین بردن تجمعات مرده پوست بدون ایجاد زبری روی پوست کمک می‌کنند.

مزایا و معایبی در مورد بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک وجود دارد که قبل از انتخاب یک محصول باید آن را در نظر بگیرید.

 • بنزوئیل پراکسید برای جوش‌های ملتهب بهتر عمل می کند.
 • اسید سالیسیلیک برای جوش‌های سرسیاه مفید است.

رتینوئید برای از بین بردن جوش بدن

 1. درمان جوش بدن با رتینوئید موضعی

چه یک داروی تجویزی یا محصولی بدون نسخه، رتینوئید یک گزینه عالی دیگر برای درمان جوش بدن است. محصولاتی مانند ژل دیفرین (آداپالن 0.1 درصد) و رتین-A با تنظیم گردش سلولی و کاهش التهاب در عمق پوست، نه تنها برای پاک کردن، بلکه از ایجاد جوش های آینده نیز جلوگیری می کند، همچنین نقش مهمی در درمان آکنه دارند.

رتینوئیدها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • رتینوئیدهای موضعی: این رتینوئیدها به صورت کرم، ژل، یا محلول بر روی پوست استفاده می شوند. رتینوئیدهای موضعی معمولاً برای درمان جوش‌ بدن خفیف تا متوسط استفاده می شوند.
 • رتینوئیدهای خوراکی: این رتینوئیدها به صورت قرص یا کپسول مصرف می شوند. رتینوئیدهای خوراکی معمولاً برای افرادی است که از طریق درمان موضعی یا داروهای آنتی بیوتیک نمی توانند درمانی داشته باشند. همچنین برای افراد باردار نیز توصیه نمی‌شود.
 1. محافظت در برابر آفتاب را به خاطر بسپارید

در حالی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند ویتامین D را افزایش دهد و با ورزش و تفریح همراه باشد، حفظ اعتدال نکته کلیدی است. طیف‌های نوری خاص ممکن است به ایجاد آکنه و جوش بدن منجر شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند پیری پوست را افزایش داده و لکه‌های آکنه را تیره‌تر کند. برای مبارزه با آسیب اشعه ماوراء بنفش، آگاهی از زمان رفت و آمد روزانه و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید بسیار مهم است. همچنین سعی کنید از ضدآفتاب‌های معدنی غیر کومدون‌زا (منافذ پوست را مسدود نمی کند)، فاقد چربی استفاده کنید.

 1. عادات تمرینی خوب را ایجاد کنید

این عادات را هنگام ورزش کردن یا عرق کردن به خاطر بسپارید زیرا به از بین بردن و درمان جوش بدن کمک کرده و نقش موثری در جلوگیری از ایجاد آن دارد.

 • لباس‌های ورزشی گشاد بپوشید که از پنبه یا پارچه عرق‌گیر ساخته شده‌اند.
 • بعد از هر بار استفاده لباس های ورزشی را بشویید.
 • بعد از ورزش (یا انجام هر کاری که باعث عرق کردن شما می شود) در اسرع وقت دوش بگیرید و لباس عوض کنید.
 • اگر نمی توانید فورا دوش بگیرید، از دستمال مرطوب پاک کننده بدون روغن استفاده کنید تا به آرامی پوست عرق کرده خود را پاک کنید.
 • پوست خود را به آرامی تمیز کنید. شستشوی پوست دارای آکنه ممکن است بهترین کار به نظر برسد، اما این در واقع آکنه را بدتر می کند. هنگام شستن نقاط دارای جوش بدن و استفاده از درمان کننده‌ها، باید ملایم باشید.

عادات تمرینی از بین بردن جوش بدن

 1. رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

وقتی صحبت از آکنه و جوش بدن می شود، رژیم غذایی نیز می تواند تاثیر گذار باشد. به جای اینکه به سراغ همبرگر، سیب زمینی سرخ شده و کوکاکولا بروید، روی رژیم غذایی سرشار از محصولات تازه و غذاهای کامل تمرکز کنید. از محصولات لبنی و غذاهای قندی پر کربوهیدرات که قند خون شما را به سرعت بالا می برند، دوری کنید.

 1. محصولات مراقبتی درمان جوش بدن

از محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی فاقد چربی استفاده کنید. ممکن است روی بسته بندی نوشته شود: «غیر کومدون زا»، «غیر آکنه زا»، «منافذ پوست را مسدود نمی کند» یا «فاقد چربی». همچنین با محصولات مراقبت از پوست خشن پوست خود را تحریک نکنید. صابون های ضد باکتری، مواد قابض و اسکراب‌های ساینده می توانند آکنه و جوش بدن را بدتر کنند. برای حصول بهترین نتیجه، باید از محصولات مراقبت از پوست ملایم و بدون عطر استفاده کنید.

 1. صابون گوگرد برای درمان جوش بدن

متخصصین تایید کردند استفاده از صابون گوگرد که توسط کاربران TikTok به عنوان درمان آکنه و جوش بدن تبلیغ شده است، بی خطر است. صابون گوگرد با از بین بردن سلول های مرده و باز کردن منافذ پوست، بهترین صابون برای از بین بردن جوش بدن به شمار می‌رود. اما معمولاً به اندازه سایر درمان‌های خانگی موثر نیست و گاهی بوی تخم مرغ فاسد می دهد.

 1. سایر درمان‌های تجویزی

برای موارد چالش برانگیزتر، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک‌های موضعی و خوراکی تجویز کند. ایزوترتینوئین یکی دیگر از داروهای تجویزی است که می توان از آن استفاده کرد. این داروها با از بین بردن باکتری های اضافی پوست، کاهش قرمزی و التهاب به درمان جوش بدن کمک می کنند.

سخن پایانی

آکنه و جوش بدن، مانند آکنه صورت، می تواند التهابی یا غیر التهابی باشد. علاوه بر این، ژنتیک، هورمون ها و استرس ممکن است باعث ایجاد آن شوند. پاک کننده های OTC، لوسیون‌های دارویی، AHAها و محصولات ترکیبی ممکن است به از بین بردن آکنه‌های خفیف بدن کمک کنند. با این حال، موارد متوسط تا شدیدتر ممکن است نیاز به درمان قوی با نسخه داشته باشند.اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک گذاشته و بنویسید شما چگونه از آکنه و اثر جای جوش خلاص می‌شوید؟

با مراجعه به مقاله “۱۰ راه بی نظیر برای درمان جوش صورت” نیز می توانید در مورد روش‌های از بین بردن جوش و آکنه صورت اطلاعات بسیار خوبی کسب کنید.

 

منابع:

verywellhealth

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
900,000 تومان
47%
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
1,820,000 تومان
950,000 تومان
29%
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
3,900,000 تومان
2,750,000 تومان
25%
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
560,000 تومان
420,000 تومان
ناموجود
37%
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
1,320,000 تومان
825,000 تومان
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
384,000 تومان
ماسک صورت رتینول ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
ماسک صورت رتینول ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
435,000 تومان
فوم شستشو صورت سفیدکننده و ضدآکنه ضدجوش امینو اسید ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
فوم شستشو صورت سفیدکننده و ضدآکنه ضدجوش امینو اسید ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
390,000 تومان

بیشتر بخوانید