درمان خشکی پوست صورت آیا امکان پذیر است

16 بهمن‌ماه 1402

درمان خشکی پوست صورت آیا امکان پذیر است

خشکی پوست یک بیماری شایع است که برخی افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به آن هستند. پوست خشک معمولا در برخی نواحی سفت و کمی خشن است. درمان خشکی پوست صورت به نوع و شدت خشکی پوست بستگی دارد. در موارد خفیف، می‌توان با استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و آبرسان مناسب و پرهیز از شستشوی بیش از حد صورت، آن را برطرف کرد. احتمال خشک شدن پوست صورت در افرادی که پوست چربی دارند کمتر است، مگر با شستشوی زیاد یا داشتن روتین مراقبت از پوست نامناسب. پوست مختلط نیز در برخی نواحی صورت، به ویژه گونه‌ها تمایل به خشکی دارد. پوست صورت نرمال نه مستعد خشکی است و نه چرب محسوب می‌شود.

عوامل زیادی می‌تواند باعث خشک شدن پوست طبیعی صورت شود که در این مقاله به شرح آن می‌پردازیم.

پوست خشک چیست؟

پوست خشک رطوبت کافی نداشته و ممکن است با احساس سفتی، سوزی و گاه خارش همراه باشد. همانطور که یک گیاه برای سبز و سالم ماندن به آب نیاز دارد، پوست ما نیز برای نرم و صاف ماندن به رطوبت نیاز دارد. پوست ما شبیه اسفنجی است که وقتی خشک است، زبر و سخت بوده و زمانی که خیس است، نرم و نمناک است. در ماه‌های پاییز و زمستان به دلیل هوای خشک اطراف ما خشکی پوست بیشتر رخ می‌دهد. درمان خشکی پوست صورت با توجه به علائم و علل پیدایش آنها قابل بهبود است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا پوست ما ممکن است خشک شود، که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

دلایل ایجاد خشکی پوست

پوست خشک اغلب به سبک زندگی، روتین پوستی مانند استفاده از مرطوب کننده‌ها، پرهیز از دوش و حمام طولانی و داغ وابسته است. اگر پوست بسیار خشکی دارید، پزشک ممکن است برای درمان خشکی پوست صورت یک محصول مرطوب‌کننده را که برای نیازهای شما فرموله شده است، توصیه کند. همچنین ممکن است عواملی که باعث بهتر یا بدتر شدن آن می شوند و نحوه مراقبت از پوستتان را بررسی کند. در زیر به برخی عوامل خشکی پوست اشاره می‌کنیم:

  1. آب و هوا

پوست در ماه‌های سردتر مثل پاییز و زمستان به دلیل کمبود رطوبت، خشک و کم آب می‌شود. در هوای سرد، رطوبت پوست به سرعت تبخیر می‌شود و لایه بیرونی پوست (اپیدرم) آسیب می‌بیند. این امر باعث می‌شود که پوست خشک، زبر، پوسته‌پوسته و در برخی موارد دچار خارش و ترک شود.

درمان خشکی پوست صورت

  2. دوش آب گرم

با وجودیکه دوش آب گرم طولانی احساس خوبی به خصوص در فصل زمستان دارد، می تواند چربی طبیعی پوست را از بین ببرد. این روغن‌ها به مرطوب نگه داشتن پوست ما کمک می‌کنند، بنابراین سعی کنید دوش‌های طولانی و داغ را کاهش دهید و آب گرم و ولرم را انتخاب کنید.

  3. صابون ها و مواد شوینده

برخی از صابون‌ها و مواد شوینده می توانند برای پوست ما خشن باشند. آنها می توانند چربی طبیعی پوست را از بین ببرند. به دنبال محصولات طبیعی با مواد طبیعی باشید که برای پوست ملایم تر هستند.

  4. ننوشیدن آب کافی

بدن و پوست ما برای هیدراته ماندن به آب نیاز دارد. اگر به اندازه کافی مایعات ننوشید، پوست شما تشنه و خشک می شود.

  5. شرایط پزشکی

گاهی اوقات برخی از بیماری‌ها یا داروهایی که برای آنها وجود دارد می تواند پوست ما را خشک کند.

راه‌های درمان خشکی پوست صورت

اگر پوست خشکی دارید، نگران نباشید! کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای درمان خشکی پوست صورت انجام دهید. اقدامات زیر می تواند به حفظ رطوبت و سلامت پوست شما کمک کند:

  1. دوش های کوتاه‌تر

سعی کنید کوتاه‌تر دوش بگیرید و به جای آب گرم از آب ولرم استفاده کنید. آب ولرم برای درمان پوست خشک موثر است.

  2. صورت خود را به آرامی بشویید

هنگام انتخاب محصولات مراقبت از پوست، از صابون‌ها و پاک‌کننده‌هایی که حاوی مواد خشن هستند مانند:

 • الکل
 • رتینوئیدها
 • آلفا هیدروکسی اسیدها
 • سولفات ها
 • عطر

استفاده نکنید. این مواد ممکن است پوست شما را خشک کرده و باعث تحریک یا التهاب شوند. صابون‌های ملایم و مرطوب کننده‌های بدون عطر می‌تواند به درمان خشکی پوست کمک کند.

  3. از بخور استفاده کنید

دستگاه‌های بخور رطوبت را به هوا اضافه کرده و استفاده از آن در پاییز و زمستان بسیار مهم است. رطوبت می تواند به جلوگیری و درمان خشکی پوست صورت به خصوص در ماه های سردتر کمک کند.

پوست خشک

  4. مرطوب کننده را فراموش نکنید

پس از دوش گرفتن یا شستن دست‌ها، پوست خود را با یک حوله خشک کنید و سپس از یک مرطوب کننده طبیعی و بدون عطر استفاده کنید. این به حفظ رطوبت، نرمی و لطافت پوست کمک می کند. برای درمان خشکی پوست صورت مرطوب کننده شما باید عاری از رنگ، پارابن و الکل باشد. این مواد می توانند باعث تحریک پوست شوند. برای بازگرداندن رطوبت، مرطوب‌کننده‌ای سنگین‌تر و مبتنی بر روغن با ترکیباتی انتخاب کنید که به هیدراته نگه داشتن پوست شما کمک می‌کند.

ترکیبات شفابخش برای درمان خشکی پوست صورت

 • اوره
 • سرامیدها
 • اسیدهای چرب
 • گلیسرول
 • شی‌باتر و کره کاکائو

از محصولات حاوی سدیم لوریل سولفات خودداری کنید.

  5. از خوردن غذاها و نوشیدنی تند اجتناب کنید

بهتر است از غذاهای بسیار تند، مقادیر زیاد نوشیدنی‌های گرم و الکل اجتناب کنید.

  6. ضد آفتاب

نور خورشید می‌تواند باعث خشکی پوست شود. با کرم ضد آفتاب طیف وسیع (حداقل SPF30) از پوست خود محافظت کنید.

  7. روغن تراپی برای درمان خشکی پوست صورت

روغن‌های گیاهی به دارا بودن خواص ضد التهابی و مرطوب‌کنندگی می‌توانند به درمان خشکی پوست صورت کمک کنند. روغن رزهیپ اوردینری و دیگر روغن‌های مفید پوستی با ایجاد یک لایه محافظ بر روی پوست، از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری می کنند و باعث نرم و لطیف شدن پوست می شوند.

روغن درمان خشکی پوست صورت

روغن‌های مفید گیاهی برای درمان خشکی پوست صورت

 • روغن زیتون: روغن زیتون سرشار از ویتامین E و آنتی اکسیدان است که به حفظ رطوبت پوست کمک می کند. همچنین، روغن زیتون دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش خارش و سوزش پوست کمک کند.
 • روغن بادام: روغن بادام سرشار از اسیدهای چرب ضروری است که به نرم و لطیف شدن پوست کمک می کنند. همچنین، روغن بادام دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به درمان خشکی پوست صورت کمک کند.
 • روغن نارگیل: روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب اشباع است که به حفظ رطوبت پوست کمک می کنند. همچنین، روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که می تواند به بهبود سلامت پوست کمک کند.

برای استفاده از روغن های گیاهی برای درمان خشکی پوست صورت، می توانید چند قطره از روغن را روی پوست خود ماساژ دهید. همچنین، می توانید روغن را به مرطوب کننده خود اضافه کنید تا اثر آن را افزایش دهید.

بهترین روتین برای درمان خشکی پوست صورت

در حالی که دلایل خشکی پوست در افراد متفاوت است، هر کس می‌تواند یه روتین مراقبت از پوست منحصربه‌فرد برای درمان خشکی پوست صورت خود داشته باشد که اثرگذار باشد. وقتی نوبت به یک روتین مراقبت از پوست برای پوست خشک می رسد، پنج مرحله ذکر شده در زیر را در نظر داشته باشید:

 • از یک پاک کننده آبرسان برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید. پاک‌کننده های مبتنی بر آب و روغن برای درمان خشکی پوست صورت مفید هستند.
 • برای بازیابی PH پوست از یک تونر بدون الکل استفاده کنید.
 • نگرانی‌های خاص پوست را با سرم‌های پوستی مانند یک سرم آبرسان خوب برطرف کنید.
 • از مرطوب کننده مغذی و غیر کومدوژنیک استفاده کنید تا هیدراتاسیون پوست حفظ شود.
 • از ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب اشعه مضر ماورای بنفش استفاده کنید.
 • مصرف امگا 3 یکی دیگر از راه های عالی برای رفع خشکی است.

سخن پایانی

اگر پوست خشکی دارید، پیروی از یک روتین مراقبت  از پوست راهی عالی برای تسکین و درمان خشکی پوست صورت است. با پاکسازی، تونینگ، درمان و مرطوب کردن پوست خود، گام هایی را به سمت داشتن پوستی سالم و شاداب برمی دارید. در این مقاله دلایل و درمان خشکی پوست را توضیح دادیم. شما می‌توانید علاوه بر موارد ذکر شده، از یک متخصص پوست مشورت بگیرید.

منابع: healthline

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
780,000 تومان
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
739,000 تومان
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
259,000 تومان
+
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
159,000 تومان
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
160,000 تومان
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
149,000 تومان
55%
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان

بیشتر بخوانید