پوست مختلط را کاملا بشناسید

11 دی‌ماه 1402

پوست مختلط را کاملا بشناسید

همه انواع پوست می‌توانند از روتین روزانه بهره‌مند شوند، اما انواع پوست که شامل پوست‌های چرب، خشک، معمولی، مختلط و حساس هستند نیازهای متفاوتی دارند. به همین دلیل است که شناخت نوع پوست اولین قدم در مراقبت صحیح از آن است. اما چگونه می‌توان فهمید چه نوع پوستی دارید؟

پوست شما به عنوان وسیع‌ترین اندام بدن، عملکردهای مهم و پیچیده مختلفی را از جمله تنظیم دمای بدن گرفته تا محافظت در برابر میکروب‌ها، انجام می‌دهد. این امر به ویژه در مورد خارجی‌ترین لایه‌ پوست شما که به عنوان سد پوست نیز شناخته می‌شود، صادق است. این سد محافظ که بیشتر از لیپیدها( مانند سرامیدها) تشکیل شده است، به عنوان واسطه اصلی بین پوست و محیط خارجی عمل می‌کند.

مهم است به یاد داشته باشید که پوست هر فرد از بسیاری جهات منحصر به فرد است. به این معنی که هیچ رویکرد ” به یک اندازه مناسب برای همه” برای دستیابی به پوستی درخشان و سالم وجود ندارد. با این حال ویژگی‌هایی وجود دارد که می‌توانند به شما در پاسخ به این سوال کمک کنند که “نوع پوست من چیست؟”

ما از متخصصان پوست خواستیم تا در مورد معنای پوست مختلط به ما توضیح دهند. آنها به سوالاتی در مورد چگونگی تشخیص این نوع پوست، بهترین راه های مراقبت از آن و همچنین اطلاعات ضروری در مورد عوامل ایجاد کننده پوست مختلط پاسخ دادند.

پوست مختلط چیست؟

پوست مختلط شامل نواحی خشک و همچنین چرب است. این نوع پوست در فصول مختلف سال و به دلیل عوامل مختلفی مانند استرس یا نوسانات هورمونی می تواند متفاوت باشد. پاکسازی و آبرسانی موثر کلید مراقبت از پوستی است که در بعضی جاها چرب یا نرمال و در بعضی جاها خشک است.

ویژگی‌های پوست مختلط:

 • در ناحیه T شکل ( پیشانی، بینی و چانه) چرب است، در حالی که گونه‌ها خشک هستند.
 • این نوع پوست در تابستان چرب‌تر و در زمستان خشک است.
 • در بهار و پاییز، ناحیه T چرب است در حالی که گونه‌ها خشک هستند.

ویژگی‌های پوست مختلط

چه چیزی باعث ایجاد پوست مختلط می‌شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که تعیین کننده نوع پوست هستنداز جمله:

 • ژنتیک یکی از عوامل اصلی است و حتی می تواند میزان چربی تولید شده پوست شما را تعیین کند، زیرا تولید سلولی را تنظیم می کند. افراد اغلب دارای اندازه‌های مختلفی از غدد چربی هستند که سبوم تولید می کنند. فعالیت بیش از حد غدد چربی باعث تولید چربی بیشتر می شود.
 • هورمون ها عامل دیگری هستند که باید در نظر گرفته شوند و ممکن است باعث شوند پوست شما در برخی نواحی بیش از حد چربی تولید کند و در برخی دیگر خشک شود. متخصصین معتقدند که علت اصلی ترشح روغن «مستقیماً با هورمون مردانه مرتبط است» و بدن شما با تولید بیش از حد روغن به این هورمون واکنش نشان می‌دهد.
 • نکته مهم دیگر عوامل محیطی مانند گرما و رطوبت است، زیرا پوست شما به طور طبیعی در این نوع دماها چرب تر است. شرایط مرطوب طولانی مدت باعث می شود که غدد، عرق بیشتری تولید کنند و پوست را مرطوب و براق می کنند، در حالی که رطوبت کم باعث کم آبی پوست و افزایش حساسیت و تحریک می شود.

چگونه از پوست مختلط خود مراقبت کنیم؟

راز پوست مختلط در یافتن تعادل بین درمان هر ناحیه چرب و خشک است. یکی از بزرگترین مشکلات این است که اغلب، افرادی که پوست مختلط دارند در استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب ابراز نگرانی می‌کنند، زیرا به طور کلی این محصولات با ایجاد چربی بیشتر در ارتباط هستند. این در واقع درست نیست و انتخاب محصولات مناسب و استفاده صحیح از آنها به کنترل تولید چربی کمک می‌کند.

به همین دلیل است که پیروی از یک روتین مراقبت از پوست مناسب می تواند برای شاد نگه داشتن پوست بسیار ضروری باشد. اغلب اوقات، بهترین کار این است که همه چیز را تا حد امکان متعادل نگه دارید و همیشه هنگام ایجاد یک روتین مراقبت از پوست، استفاده از محصولاتی که تا حد امکان ملایم هستند را در نظر بگیرید.

پوست مختلط

چه چیزی پوست مختلط را بدتر می کند؟

یکی از راه‌هایی که می‌توانید ناخودآگاه پوست مختلط را دچار مشکلات بیشتری بکنید استفاده از محصولاتی است که حاوی مواد خشن یا تحریک‌کننده هستند. این مواد موجب خشک شدن  برخی از نواحی صورت شما شده و در عین حال تولید روغن را در قسمت‌های دیگر (به خصوص اطراف بینی) که قبلاً چرب بوده‌اند، تحریک می‌کند.

نمونه هایی از فرمول های تحریک کننده عبارتند از:

 • تونرهای فرموله شده با الکل یا SD حساس کننده پوست و منتول
 • اسکراب های بیش از حد ساینده
 • صابون ها و پاک کننده هایی که پوست را به طرز ناراحت کننده ای سفت و خشک می کند
 • هر محصول مراقبت از پوست با رایحه ای قوی، خواه منبع عطر طبیعی باشد یا مصنوعی

پوست مختلط چه نشانه‌هایی دارد؟

تصور می شود که پوست مختلط یا ترکیبی یکی از رایج ترین انواع پوست است. این علائم نشان می‌دهد که آیا پوست شما ترکیبی یا مختلط هست یا خیر؟

 • ظاهر منافذ بزرگتر: ممکن است متوجه شده باشید که منافذ در مناطقی که چربی بیشتری دارند بزرگتر به نظر می رسد. از آنجا که غدد چربی زیر پوست سبوم اضافی تولید می کند (ماده روغنی که باعث می شود پوست شما براق باشد) ، منافذ شما توسط سلولهای مرده پوست مسدود می شود و باعث می شود منافذ بزرگتر و واضح‌تر دیده شود.
 • پوست براق: کسانی که دارای پوست ترکیبی یا مختلط هستند حداقل روی یک قسمت از صورت خود به خصوص در ناحیه T درخشش و برق زدن پوست را تجربه کرده‌اند که به دلیل تولید بیش از حد چربی رخ می دهد.
 • جوش‌های سرسیاه و سرسفید: هنگامی که چربی در منافذ شما به دام می افتد ، با سلول های مرده پوست و سایر آلودگی‌ها مخلوط می شود و باعث ایجاد منافذ می‌شود. این منافذ اگر در معرض هوا باشند سیاه شده و جوش‌های سرسیاه را تشکیل می‌دهند و زمانی که سربسته بمانند منجر به جوش سرسفید می‌شود.

نشانه‌های پوست مختلط

چه نوع محصولاتی برای پوست های مختلط بهترین هستند؟

کسانی که پوست مختلط دارند ممکن است برای یافتن محصولات آرایشی و مراقبت از پوست مناسب دچار مشکل شوند. نکته کلیدی تعادل است. استفاده از محصولاتی که رطوبت بیشتری را به نواحی خشک می‌رسانند، مانند مرطوب کننده‌های فاقد چربی گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

از محصولاتی که دارای عطر بیش از حد هستند خودداری کنید

 • اگر پوست مختلط دارید، احتمالاً حداقل در یک قسمت از صورت خود با پوست خشک و پوسته پوسته مواجه هستید. پوست خشک می تواند حساس باشد و ممکن است به راحتی توسط محصولاتی که حاوی عطرهای شیمیایی هستند تحریک شود. بهتر است از محصولاتی با مواد طبیعی کمک گرفته و از محرک های شیمیایی که می توانند جوش ها را بدتر کرده و پوست شما را خراب کنند، خودداری کنید.

از محصولاتی که منافذ شما را می بندند اجتناب کنید

 • برخی از محصولات بیشتر احتمال دارد منافذ شما را مسدود کنند. ظاهراً لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست کومدوژنیک باعث ایجاد آکنه و لک می شوند. از محصولات آرایشی غیر کومدون زا استفاده کنید که به گونه ای طراحی شده اند که روی پوست ملایم باشند و در عین حال پوشش مورد نیاز شما را فراهم کنند.

دو مرطوب کننده مختلف را امتحان کنید

 • ایجاد تعادل بین نواحی خشک و چرب پوست مختلط کمی دشوار است. چگونه گونه‌های خشک را بدون افزایش چربی درخشندگی در ناحیه T آبرسانی کنید؟ بسیاری از افراد دو مرطوب کننده مختلف را به روتین خود اضافه می‌کنند. مرطوب کننده‌های مبتنی بر کرم برای پوست خشک اطراف گونه‌ها و خط فک مناسب بوده و مرطوب‌کننده‌های سبک‌تر و بر پایه آب برای نواحی چرب مناسبند زیرا بدون ایجاد برق و درخشندگی اضافه، پوست را انعطاف پذیر نگه می‌دارند. اگر بخواهید یک محصول خوب برای این کار انتخاب کنید می‌توانید روی برند اوردینری یا گارنیر حساب ویژه کنید.

لایه برداری را فراموش نکنید

 • لایه برداری برای انواع پوست بسیار مهم است، اما افرادی که پوست مختلط دارند می‌توانند از محصولات لایه بردار مناسب به طور قابل توجهی بهره مند شوند. لایه برداری می تواند به باز کردن و پاک کردن منافذ مسدود شده در بخش های چرب صورت کمک کند، در حالی که اجازه می دهد رطوبت در مناطق خشک به پوست نفوذ کند. اگر پوست شما حساس است، مراقب باشید که بیش از حد لایه برداری نکنید. اینجا نیز برند اوردینری و گارنیر به داد شما می‌رسد سرم پیلینگ اوردینری و سرم زغال گارنیر برای حل این مشکل شما ساخته شده است.

آیا پوست مختلط مستعد آکنه است؟

پوست مختلط نیز می تواند مستعد آکنه باشد. ممکن است جوش های بیشتری در ناحیه T یا در تمام صورت داشته باشید یا اصلاً جوش نداشته باشید. این در افراد مختلف متفاوت است. اگر همزمان با پوستی کم‌آب، چرب و مستعد آکنه مواجه هستید، اسید سالیسیلیک، با نام مستعار BHA، نقش مهمی در مبارزه با آکنه ایفا می کند.

کلام آخر

پوست مختلط، نوع پوستی است که در برخی نواحی خشک و در برخی دیگر چرب است. این نوع پوست به دلیل داشتن دو نوع چربی و خشکی، نیاز به مراقبت ویژه ای دارد. همانطور که گفتیم ژنتیک و هورمون‌ها در ایجاد پوست مختلط نقش مهمی دارند. بهره‍‌گیری از یک روتین مراقبت از پوست ملایم می‌تواند به متعادل کردن پوست کمک کرده و به داشتن پوستی شاداب و سلامت کمک کند.

منابع: colorescience

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

کرم کلاژن ساز سفید کننده دائمی WOKALIوکالی فرانسه
کرم کلاژن ساز سفید کننده دائمی WOKALIوکالی فرانسه
398,000 تومان
برس مو چوبی بامبو مدل خرگوشی
برس مو چوبی بامبو مدل خرگوشی
198,000 تومان
لوسیون بدن تیوپی هلو بیوآکوا BIOAQUA
لوسیون بدن تیوپی هلو بیوآکوا BIOAQUA
62,000 تومان
فوم پاک کننده آرایش کلاژن ساز وکالی WOKALI
فوم پاک کننده آرایش کلاژن ساز وکالی WOKALI
215,000 تومان
کرم رفع خشکی و ترک پا عصاره برنج WOKALI
کرم رفع خشکی و ترک پا عصاره برنج WOKALI
145,000 تومان
اسکراب شنی شیر الاغ وکالی WOKALI
اسکراب شنی شیر الاغ وکالی WOKALI
198,000 تومان
فوم شوینده براش دار عصاره برنج WOKALI
فوم شوینده براش دار عصاره برنج WOKALI
189,000 تومان
کرم ضدلک و چروک فوری حلزون وکالی WOKALI
کرم ضدلک و چروک فوری حلزون وکالی WOKALI
149,000 تومان

بیشتر بخوانید