روش های پاک کردن آرایش صورت

06 اسفند‌ماه 1402

روش های پاک کردن آرایش صورت

هر روتین مراقبت از پوست که بتواند به طور موثر آرایش را پاک کند، از ایجاد جوش، مسدود شدن منافذ، آکنه و سایر مشکلات پوستی جلوگیری می‌کند. به خاطر داشته باشید که پاک کردن آرایش صورت به درستی گامی مهم در حفظ پوست سالم و شفاف است. با انتخاب محصولات مناسب و به کارگیری روش مناسب، می‌توانید آرایش را به طور کامل پاک کنید، بدون اینکه پوست خود را تحریک کنید یا به آن آسیب برسانید. همه افراد در پایان روز برای جلوگیری از آسیب مواد آرایشی باقیمانده روی پوست باید به طور کامل آرایش خود را پاک کرده و پوست را تمیز کنند.

چربی، آلودگی، آلاینده‌ها و آرایش زمانی که روی پوست باقی می‌مانند منجر به جوش، تحریک و حتی تسریع روند پیری پوست می‌شوند. هر چه این مواد بیشتر روی پوست بنشینند، احتمال بروز این عوارض نامطلوب بیشتر می‌شود، به همین دلیل است که ماندن آرایش در طول شب مشکل‌سازتر است. ترکیب مواد آرایشی و ملحفه بالش می‌تواند موجب انسداد منافذ شده و باکتری‌های پوستی را افزایش دهد. بدتر از آن بیدار شدن از خواب با لکه‌های آرایش در سراسر روبالشی است.

خوشبختانه امروزه پاک‌کننده‌های آرایشی زیادی برای پاک کردن آرایش صورت در بازار وجود دارد که بسیار کارآمد هستند. شما باید بسته به نوع و مقدار آرایشی که می‌کنید، پاک‌کننده آرایش را انتخاب کنید. ما در این مقاله در مورد بهترین راه‌های پاک کردن آرایش صورت صحبت کردیم. برای کشف نکات و انتخاب‌های آنها مقاله زیر را دنبال کنید.

بهترین راه پاک کردن آرایش صورت چیست؟

اثربخشی روتین مراقبت از پوست با پاک کردن آرایش صورت به درستی و با روش صحیح، می تواند به جلوگیری از مشکلات پوستی کمک کند. اگر اجازه دهید آرایش و آلودگی‌ها روی پوست باقی بماند، اثربخشی محصولات مراقبت از پوست کاهش می‌یابد. شما می‌توانید هر روز با صرف زمان برای پاک کردن صحیح آرایش خود پوستی سالم و درخشان داشته باشید. بنابراین، مراقب باشید که پاک کردن آرایش جزء مهمی از روتین روزانه مراقبت از پوست شما باشد. شاید پاک کردن آرایش زمانی که دیر شده یا خسته هستید سخت باشد اما بدترین کاری است که سلامت پوست را دچار مشکل می‌کند.

پاک کردن آرایش صورت

اگر در مورد بهترین راه برای پاک کردن آرایش خود مطمئن نیستید، ما نکاتی را برای شما بیان می‌کنیم:

 1. پاک کردن آرایش صورت به ملایمت

برای جلوگیری از تحریک یا خشک شدن پوست، همیشه باید آرایش خود را تا حد امکان به آرامی پاک کنید. می‌توانید از یک روغن پاک کننده تسکین دهنده به تمام صورت خود بمالید و چند دقیقه صبر کنید تا مواد آرایشی شل و روغنی شود. پس از آن، کشیدن ملایم یک پد پنبه ای با روغن پاک کننده تمام چیزی است که برای پاک کردن آرایش نیاز دارید. نیازی به مالش نیست!

 1. دستمال مرطوب کودک را کنار بگذارید

برخی افراد همیشه از دستمال مرطوب برای پاک کردن آرایش استفاده می‌کنند. دستمال مرطوب لزوما به پوست آسیبی نخواهند زد، اما آنها برای تجزیه روغن‌های تجمع یافته در صورت بزرگسالان طراحی نشده‌اند. بهتر است از پدهای پاک کننده آرایش به همراه محلول میسلار استفاده کنید.

 1. از پاک کننده استفاده کنید

براحتی می‌توانید رژگونه، کرم پودر،آلودگی و سایر مواد آرایشی را با پاک کننده‌ها از پوست بزدایید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پاک کننده را روی پوست خود ماساژ دهید، پانزده ثانیه صبر کنید، سپس با آب ولرم شستشو دهید. برای پاک کردن آرایش چشم، از پاک کننده مخصوص چشم استفاده کنید. ابتدا آرایش چشم را با پاک کننده مخصوص چشم پاک کنید، سپس با پاک کننده صورت، باقی مانده آرایش را پاک کنید. میسلار واتر گارنیر از جمله محصولاتی است که برای پاک کردن آرایش پوست صورت، لب و چشم مناسب است. با خرید این محصول نیاز به پاک کننده جداگانه برای چشم نخواهید داشت.

 1. لایه برداری کنید

لایه‌برداری اهمیت بسیاری در پاکسازی پوست صورت دارد. بعد از ورزش، پیاده‌روی و یا آرایش کردن، تمیز کردن پوست بسیار مهم است. زیرا چربی باقی مانده می‌تواند منافذ را مسدود کرده و منجر به جوش و آکنه شود. پاک کردن آرایش صورت و لایه‌برداری به صورت دو الی چهار بار در هفته نقش مهمی در داشتن پوستی شاداب و سلامت دارد.

 1. پاک کننده آرایش چشم را فراموش نکنید

نباید برای پاک کردن هر نوع آرایشی از اسکراب و مالش دادن شدید استفاده کنید. این امر به ویژه در مورد ریمل و خط چشم صادق است. پوست حساس دور چشم بسیار ظریف است و زمانی که آرایش را به خوبی پاک نمی‌کنید چشم می‌تواند به راحتی دچار عفونت شود. می‌توانید برای پاک کردن آرایش چشم از یک پد پنبه‌ای و یک پاک کننده دو فاز( بر پایه روغن برای مواد آرایشی ضد آب) استفاده کنید که به طور ویژه برای چشم فرموله شده است.

پد را روی پلک بکشید و بگذارید حدود ده ثانیه بماند و سپس به آرامی آن پاک کنید. برای به حداقل رساندن پف و خطوط ریز اطراف چشم، از یک کرم دور چشم مناسب بعد از پاک کردن آرایش صورت و قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید.

 1. تونر برای پاک کردن آرایش صورت

تونرها از طریق فرایند پاک کردن آرایش صورت و تمیز کردن پوست PH طبیعی پوست را متعادل می‌کنند. تونر نقش مهمی در بازگرداندن PH، درخشش پوست و تامین مواد مغذی ضروری دارد. بهتر است هنگام پاک کردن آرایش و تمیز کردن صورت پوست خود را با یک تونر مناسب احیا کنید. تونر گارنیر به دلیل مواد موثر موجود در آن از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری کرده و با کنترل ترشح چربی، از ایجاد جوش و آکنه‌های بیشتر جلوگیری می‌کند.

پاک کردن آرایش صورت با تونر

 1. مرطوب کننده

مرطوب کننده‌ها بخشی از مهمی از روتین مراقبت از پوست هستند. استفاده از مرطوب کننده‌ بعد از پاک کردن آرایش صورت می‌تواند با ایجاد یک لایه محافظ بر روی پوست از تبخیر رطوبت جلوگیری کرده و به پوست کمک کند تا رطوبت خود را حفظ کند.

زمانی که شما از بهترین‌ روش‌های پاکسازی آرایش پیروی می‌کنید مسیر دستیابی به پوستی شفاف و درخشان را طی می‌کنید. عوامل دیگری نیز در حفظ سلامت پوست تاثیر گذار است. محصولات مراقبت از پوست مناسب می‌تواند نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد.

اجتناب از اشتباهات رایج در پاک کردن آرایش

پاک کردن آرایش صورت برای حفظ سلامت و شفافیت پوست ضروری است. در اینجا چند اشتباه وجود دارد که باید هنگام پاک کردن آرایش از آنها اجتناب کنید:

 1. استفاده از پاک کننده آرایش چشم در تمام صورت

پاک کننده‌های آرایش چشم فقط یک ترفند بازاریابی نیستند. فرمولاسیون این محصولات معمولاً بسیار سنگین‌تر (مملو از روغن ها و سایر نرم کننده‌ها) از پاک کننده آرایش معمولی صورت هستند. آنها باید بتوانند خط چشم مایع با ماندگاری بالا و ریمل ضد آب را به خوبی پاک کنند. اما وقتی روی بقیه پوستتان اعمال می‌شود، می‌تواند منافذ را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش شود.

 1. پاک نکردن فک، گردن و خط مو

در حالی که بسیاری از ما روی گردن و خط فک را آرایش می‌کنیم و رنگ پوست را در تمام نقاط هماهنگ می‌کنیم اما وقتی زمان پاک کردن آرایش صورت فرا می‌رسد، از آن نواحی غافل می‌شویم. پاک کردن این نواحی ضروری است به ویژه که گردن ناحیه‌ای است که بیشتر مستعد نشان دادن علائم پیری زودرس است و بسیاری از مواقع شاهد جوش روی خط فک و نواحی رویش مو هستیم.

 1. استفاده از محصولات خشن

برای پاک کردن آرایش صورت خود، از پاک کننده‌ها، تونرها یا اسکراب‌های خشن خودداری کنید زیرا می توانند پوست شما را تحریک کرده و روغن طبیعی آن را از بین ببرند. در عوض، محصولاتی را انتخاب کنید که ملایم و غیر کومدون زا هستند و برای نوع پوست شما سفارشی شده اند.

 1. حذف پاکسازی مضاعف

برای پاکسازی کامل پوست از تمام آثار آرایشی و ناخالصی، پاکسازی مضاعف شامل استفاده از یک پاک کننده مبتنی بر روغن و سپس یک پاک کننده مبتنی بر آب است. اگر این مرحله را رها کنید، بقایای آرایش روی پوست شما باقی می‌ماند، منافذ را مسدود می‌کند و باعث ایجاد جوش می‌شود.

 1. استفاده از آب داغ

شستن صورت با آب داغ می تواند روغن طبیعی پوست را از بین ببرد و در نتیجه خشکی و سوزش پوست را به همراه داشته باشد. در عوض، برای پاک کردن آرایش صورت آن را با آب ولرم بشویید و پاک کننده مناسب استفاده کنید.

شما می توانید با اجتناب از این اشتباهات معمولی پاک کردن آرایش، به حفظ سلامت، شفافیت و درخشندگی پوست خود کمک کنید.

پاک کردن آرایش صورت به روش صحیح

انتخاب پاک کننده های مناسب برای نوع پوست شما

پاک کردن آرایش صورت توسط یک پاک کننده مناسب باید به گونه‌ای باشد تا اطمینان حاصل شود که  پوست به طور موثر تمیز شده بدون اینکه روغن طبیعی آن پاک شود. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا بهترین پاک کننده‌ها را متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید:

 • پوست خشک: برای پاک کردن آرایش صورت به دنبال یک پاک کننده ملایم و کرمی برای آبرسانی و تغذیه پوست باشید. استفاده از پاک کننده‌های خشن و کف‌زا که می‌توانند چربی طبیعی پوست را از بین ببرند، مناسب پوست خشک نیست.
 • پوست چرب: برای پاک کردن آرایش صورت به دنبال شوینده‌ای باشید که بر پایه ژل یا فوم‌ باشد تا به از بین بردن چربی اضافی و ناخالصی‌ها از روی پوست کمک کند. به دنبال پاک‌کننده‌هایی باشید که حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید هستند که می‌توانند به باز کردن منافذ و کاهش جوش‌ها کمک کنند.
 • پوست مختلط: اگر پوست مختلط دارید، به دنبال پاک کننده ای باشید که به اندازه کافی برای نواحی خشک شما ملایم باشد و در عین حال به طور موثر چربی اضافی را از ناحیه T پاک کند. به دنبال یک ژل بدون روغن و غیر کومدون‌زا یا پاک کننده فومی باشید.
 • پوست حساس: برای پاک کردن آرایش صورت به دنبال یک پاک کننده ملایم و بدون عطر باشید که برای نوع پوست شما طراحی شده است. باید از پاک کننده‌های حاوی مواد شیمیایی خشن یا لایه بردارها که می‌توانند پوست را تحریک کنند، اجتناب کنید.
 • پوست مستعد آکنه: برای کمک به باز کردن منافذ پوست و کاهش جوش‌ها، به دنبال پاک‌کننده‌ای باشید که حاوی اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید یا آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) باشد.

منابع:vibrancemedspa

realsimple

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
298,000 تومان
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
890,000 تومان
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
900,000 تومان
47%
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
1,820,000 تومان
950,000 تومان
29%
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
3,900,000 تومان
2,750,000 تومان
8%
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
650,000 تومان
598,000 تومان
37%
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
1,320,000 تومان
825,000 تومان
فوم شستشو صورت سفیدکننده و ضدآکنه ضدجوش امینو اسید ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
فوم شستشو صورت سفیدکننده و ضدآکنه ضدجوش امینو اسید ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
390,000 تومان

بیشتر بخوانید