12 راه حل درمان خانگی جوش صورت 

12 آبان‌ماه 1399

12 راه حل درمان خانگی جوش صورت 

علت به وجود آمدن جوش

یاخته های مرده به شکل مرتب روی پوست جمع می‌شوند و در فولیکول ‌ها رسوب خواهند کرد جایی که موها از روزنه ‌های کوچک در سطح پوست عبور می‌کنند. این سلول ها اغلب به سطح دهانه ها رفته و در آخر از پوست دور خواهند شد. غده هایی که به فولیکول ها متصل بوده روغنی به اسم سبوم می‌سازند که از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کنند. این نوع چربی هر چه بیشتر شود می‌تواند موجب به هم چسبیدن سلول های مرده شود و ترکیبی را تشکیل دهند که در دهانه‌ی فولیکول به دام می‌افتد. بنابراین جوش هنگامی به وجود می‌آید که منفذ های پوست با یاخته های مرده ، چربی های طبیعی بدن و میکروب ها مسدود شود. هنگامی که این میکروب ها داخل منفذ ها شوند آن ها را می‌بندند و باعث آلوده شدن پوست خواهند شد و در پایان باعث به وجود آمدن جوش می‌شوند. بنابراین این اتفاقات به ساختار فولیکول آسیب زده و باکتری ها، اسیدهای چرب و لیپید ها می‌توانند به منافذ پوست وارد شوند. تمام این موارد می‌تواند باعث رخ دادن جوش های خفیف و شدید روی پوست شود. در زیر عامل های دیگری که باعث به وجود آمدن جوش خواهد شد را برای شما بیان می‌کنیم:

 • به کاربردن ازوسایل آرایشی بی کیفیت یاخراب

به کار بردن از محصولات آرایشی بی کیفیت قادر بوده منفذهای پوست شما را ببندد و موجب به وجود آمدن جوش ها در بدن و صورت شوند. اما در برخی از موارد امکان دارد نوع پوست با محصول آرایشی که استفاده می‌کنید حساسیت نشان دهد و موجب به وجود آمدن جوش ها شوند. در نتیجه بهتر می‌باشد محصولات آرایشی که با پوست شما سازگار باشد را مورد استفاده قرار دهید. به علاوه در حین خریدن محصولات آرایشی حتماً تاریخ انقضای آن را مشاهده کرده و به هیچ وجه از لوازمی که تاریخ مصرفشان رفته را مورد استفاده قرار ندهید. به علاوه برای تمیز نمودن میکاپ خود حتما مواد پاک‌کننده‌ی استاندارد را مورد استفاده قرار دهید تا میزان رطوبت پوست حفظ شود و نشانه های مواد آرایشی را کاملاً برطرف کنند.

 • داشتن بعضی ازبیماری ‌ها و به کار بردن داروهای ویژه

اغلب یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن جوش استفاده از داروهای هورمونی یا داروهایی بوده که به بیماری های اعصاب و روان ارتباط دارند. به علاه داشتن بعضی از بیمار‌ها هم قادر بوده جوش هایی در صورت ، بازوها ، سینه یا کمر به وجود آید. جوش ‌هایی که در باسن به وجود می‌آید هم احتمال دارد  به دلیل مشکلات هورمونی باشد به ویژه در مردان.

 • استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان

استعمال دخانیات یکی دیگر از معروف ترین علت های به وجود آمدن جوش و آکنه در بزرگسالان می‌باشد.

 • استفاده ازرژیم غذایی

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن جوش مصرف غذاهایی بوده که چرب یا شیرین هستند و می‌توانند باعث ایجاد جوش در نقاط گوناگون بدن شوند. چنانچه از قبیل اشخاصی بوده که از غذاهای حاضری و رستورانی زیاد میل می‌کنید یا به قند و روغن علاقه وافری داشته و به میزان زیاد شکلات را مورد استفاده قرار می‌دهید و نمی‌توانید که آن ها را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید باید منتظر دیدن جوش ها در صورت و بدن خود باشید. در ضمن استفاده از بعضی از غذاهایی که آلرژی به وجود می‌آورند هم می‌تواند موجب به وجود آمدن جوش در صورت یا سایر نقاط بدن شوند. این قبیل جوش ها اغلب دائمی نبوده و چنانچه به آن ها دست نزنید خیلی سریع برطرف می‌شوند.

 

 • جوشهایی که ازطریق کثیفی و آلودگی‌های محیطی بدتر می‌شوند

 

اغلب کثیفی و آلودگی های محیطی به‌ تنهایی موجب به وجود آمدن جوش ها نمی‌شوند. ولی اگر از راه یک زخم باز یا جای جوش به درون پوست راه پیدا نمایند می‌توانند موجب وخیم تر شدن جوش ها و ملتهب شدن آن ها شوند.

 

 • مولفه های ژنتیکی

 

بر اساس مطالعات علمی ژنتیک هم می‌تواند یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در به وجود آمدن جوش ها باشد. در نتیجه چنانچه والدین شما هردو از جوش یا آکنه برخوردار باشند ، امکان این که شما هم به جوش دچار شوید وجود خواهد داشت.

 

 • به وجود آمدن جوش به دلیل تغییرهای هورمونی در نوجوانی

 

یکی از مشکلات پوستی متداول در نوجوانان جوش می‌باشد. تغییرات هورمونی یا بالا رفتن غیر عادی آن ‌ها می‌تواند موجب تحریک غده های چربی پوست و بالا رفتن تولید چربی اضافی و در نهایت موجب به وجود آمدن جوش ها شود.

 

 • جوش زدن به علت مشکلات زنانه

 

امکان به وجود آمدن جوش در بانوان در سنین بزرگسالی بالاتر از آقایان بزرگ سال می‌باشد. چون که مشکل ها و تغییرهای هورمونی در بانوان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد. اغلب مورد هایی مثل پریود ، دوران حاملگی یا بعضی بیماری ‌های زنانه از علت های مهم به وجود آمدن جوش در بانوان است.

 

 • نگرانی و اضطراب

 

چنانچه اغلب در شرایط تنش زا هستید باید منتظر دیدن جوش در صورت و بدن خود باشید. در موقعیت هایی که اضطراب به شما دست می‌دهد آزاد سازی هورمون کورتیزول بیشتر خواهد شد و بنابراین غده های پوستی چربی زیادی را در سطح پوست ترشح می‌کنند.

 

 • رعایت نکردن نظافت و بهداشت پوست

 

در حالتی ‌که از پوست خود به طرز صحیحی مواظبت نکنید اولین مشکلی که برای شما رخ می‌دهد جوش خواهد بود. رعایت کردن نظافت و بهداشت پوست یعنی شستن آن بعد از به کار بردن از محصولات آرایشی ، قرار گیری در برابر کثیفی و آلودگی ها یا عرق کردن بعد از ورزش می‌باشد. این فاکتورها نقش مهمی در باز ماندن منفذهای پوست و رساندن اکسیژن‌ به یاخته ها داشته و مانع از به وجود آمدن جوش خواهند شد.

 

12 مورد ازبهترین راه حل ها برای درمان جوش

 

 • استفاده از سالیسیلیک اسید
 • روش لایه برداری
 • برس پوست را استفاده کنید
 • به کار بردن از رتینوئید ها
 • استفاده از ماسک خاک رس
 • به کار بردن از ماسک زغالی
 • استفاده از لایه برداری شیمیایی
 • محصولات غیر کومدوژنیک را استفاده کنید
 • محصولات آرایشی مناسب را مورد استفاده قرار دهید
 • جهت باز کردن منفذهای پوست چسب های مخصوص را مورد استفاده قرار دهید
 • استفاده از بنزوئیل پراکسید
 • منفذهای پوست را به واسطه‌ی یک شخص متخصص پوست و زیبایی تخلیه کنید

 

اکنون در زیر به شرح هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت.

 

 • استفاده ازسالیسیلیک اسید

 

ساخت چربی در منفذهای پوست به واسطه‌ی اسید سالیسیلیک کم خواهد شد. به علاوه این اسید سطح پوست را خشک کرده و یاخته های مرده را که موجب بسته شدن منفذها شده‌اند را نابود خواهد کرد. در حقیقت اسید سالیسیلیک را می‌توان مفیدترین ماده جهت جلوگیری از به وجود آمدن انواع جوش صورت و بدن تلقی کرد. سرم سالیسیلیک اسید اوردینری محصولی فوق العاده با اثر بخشی عمیق باعث رفع انواع جوش های صورت می شود. شما قادر بوده آن را یک الی سه مرتبه در روز مورد استفاده قرار دهید. بیشتر تونرهای ضد جوش ، لوازم و محصولات کوچک کننده منفذها ، کرم‌ ها و ژل ‌های شستشو دهنده دارای اسید سالیسیلیک می‌باشند. به علاوه در ترکیب بعضی از نرم کننده های صورت این ماده را مورد استفاده قرار داده‌اند.

 • روش لایه برداری 

امکان دارد تا اکنون نام محصولات لایه بردار که اثر بدی روی جوش داشته و آن‌ ها را بیشتر کرده را شنیده باشید. ولی این موضوع تنها برای نوع های مختلف جوش های التهابی صورت صدق می‌کند. در حقیقت چنانچه شما از جوش ‌های التهاب دار مثل جوش های پاپول و ندول برخوردار باشید به کار بردن روش لایه برداری می‌تواند باعث بیشتر شدن قرمزی و التهاب پوست شما شود. ولی این روش برای از بین بردن جوش ‌های سرسیاه اثر خیلی خوبی داشته و به معالجه و برطرف کردن آن ‌ها کمک زیادی خواهد کرد. برای این روش به جای اینکه اسکراب ‌های متنوع را مورد استفاده قرار دهید ، تنها لازم بوده فرآورده ای را تهیه نمایید که دارای آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید باشد. اسید گلیکولیک متداول ترین نوع آلفا هیدروکسی اسید بوده و سالیسیلیک اسید یکی از مشهورترین بتا هیدروکسی اسیدها می‌باشد که برای از بین بردن جوش های سرسیاه بسیار مفید هستند.

 • برس پوست را استفاده کنید

برس های پوست یا برس‌ های پاک‌کننده‌ی صورت از قبیل وسایل محافظت از پوست در مقابل جوش و آلودگی ها بوده که تقریباً جدیداً نظر خیلی از افراد را به خود جلب کرده است و به یکی از لوازم پر طرفدار جهت تمیز کردن پوست تبدیل شده است. چنانچه مطلع هستید شستن و تمیز کردن میکاپ صورت پیش از خواب بسیار حائز اهمیت بوده و احتمالاً  اساسی ترین گام در مراحل مراقبتِ از پوست و تمیز کردن چهره از هرنوع آلودگی و آرایش به شمار می‌رود که در حین روز مدام صورت شما با آن مواجه است. در نتیجه به جزء به کار بردن‌ از یک شستشو دهنده‌ی ایده‌آل برای انوع پوست ، چه بهتر که این گام را با محصولی انجام داده که از لحاظ پاک‌کنندگی قدرت زیادی داشته باشد و پوست شما با استفاده از آن جوش ها را درمان کند و همچنین مانع از ایجاد جوش هم شود.

 • به کار بردن از رتینوئید ها

استفاده از رتینوئیدها به درمان جوش کمک کرده و همچنین آن ها نسخه‌ی قوی‌تری از ویتامین رتینول هستند. بودن رتینوئید در قسمتی از محصولاتی که روزانه استفاده می‌کنید به جزء ویژگی ضد پیری ، موجب تمیز کردن منفذ های پوست شده و در نتیجه مانع از ایجاد جوش خواهد شد. یکی از محصولات خیلی تاثیر گذار که دارای رتینوئید بوده ، آداپالن می‌باشد که می‌توان آن را بدون نسخه متخصص خریداری کرد. این محصول را باید روی تمام صورت پخش کنید. چنانچه دارای پوست خشک یا حساسی هستید اول چند روز یک بارآن را مورد استفاده قرار دهید و به تدریج مقدار استفاده را بیشتر نمایید. چنانچه این محصول جوش های شما را درمان نکرد می‌توانید از محصولاتی که دارای رتینوئیدهای قوی‌تر و با تجویز متخصص پوست بوده استفاده نمایید. دقت کنید که در زمان مصرف از محصولات رتینوئید دار ، پوست شما خیلی در برابر نور خورشید حساس خواهد شد. در نتیجه هر روز ضد آفتاب زده و به هیچ وجه در مقابل نور مستقیم آفتاب نایستید.

 • استفاده از ماسک خاک رس 

در میان لوازم محافظت از پوست ماسک خاک رس خیلی متداول می‌باشد. چون در کل جهت پاکسازی پوست خیلی ایده آل می‌باشد. این ماسک باعث می‌شود تا سموم از پوست رفع شده و آلودگی ها و روغن ها از روی پوست برطرف شود. این روش درمانی به خصوص برای کسانی مفید بوده که جوش داشته یا بیشتر دارای پوستی چرب هستند. با این وجود حتی اگر پوست‌ ملتهب هم نباشد که البته این یک اتفاق خوب می‌باشد ، ماسک‌های خاک رس غنی از مواد معدنی موثر بوده که قادر هستند برای نوع های مختلف پوست هم معجزه کند.

 • به کار بردن از ماسک زغالی

یکی دیگر از بهترین درمان ها برای جوش ماسک زغالی می‌باشد. با بیشتر شدن مقدار آلودگی و دیگر عوامل آلوده کننده‌ی محیط ، انسداد منفذها یکی از دغدغه های مهم پوست به شمار می‌رود. آلودگی ها منفذهای پوست را می‌بندند و باعث مات شدن صورت خواهند شد. زمانی که ماسک های ذغالی را مورد استفاده قرار می‌دهید باعث برطرف شدن آلودگی از روی منفذهای پوست شده و موجب پاکسازی کامل آن خواهد شد. این نوع از ماسک ها به علاوه مقدار چربی را در پوست تنظیم کرده و درمانی برای پوست هایی که مستعد جوش های سرسیاه و سر سفید بوده هستند.

 • استفاده از لایه برداری شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی قادر هستند با از بین بردن رسوبات و یاخته های مرده که تاثیر مهمی را در به وجود آوردن جوش ها داشته ، به شما پوستی سالم ، شفاف و با طراوت ببخشد. لایه بردار در حقیقت یک محلول شیمیایی بوده که به شکل مستقیم آن را بر روی پوست مورد استفاده قرار می‌دهند. با گذشت زمان ، با استفاده از آن بخش های سطحی پوست برداشته شده و به پوستی لطیف و روشن خواهید رسید. لایه بردارهای شیمیایی که ملایم بوده را می‌توان بدون احتیاج دستور متخصص از داروخانه ها و فروشگاه های معتبر خریداری کنید. لایه بردارهای شیمیایی که قوی تر بوده را هم به دستور متخصص پوست و یا دیگر پزشکان زیبایی می‌توان خریداری کرد.

 • محصولات غیر کومدوژنیک را استفاده کنید

همان طور که بیان شد اولین قدم در به وجود آمدن جوش انسداد منفذ های پوست می‌باشد. به این منفذهای بسته کومدون گفته می‌شود. فاکتورهای گوناگونی در به وجود آمدن کومدون‌ ها دخالت داشته مانند : سبوم طبیعی پوست ، جمع شدن سلول های مرده پوست ، محصولات آرایشی و بهداشتی که در منفذ های باز پوست باقی خواهند ماند و غیره. محصولات غیرکومدوژنیک این موارد زیان آور را نداشته و به کار بردن آن ها امکان به وجود آمدن جوش‌های سرسفید و سرسیاه را کاهش داده و همچنین در درمان آن ها هم موثر است. چنانچه حس می‌کنید  علت جوش های روی صورت‌ به کار بردن از محصولات آرایشی می‌باشد ، حتماً لوازم غیرکومدوژنیک را مورد استفاده قرار دهید. چنانچه تردید دارید که علت جوش های روی صورت چیست ، باز هم پیشنهاد می‌شود این محصولات را مورد استفاده قرار دهید.

 • محصولات آرایشی مناسب را مورد استفاده قرار دهید

یکی از شیوه های درمان چربی و جوش پوست به کار بردن لوازم مراقبتی ویژه‌ی انواع پوست و پوست های جوش دار می‌باشد. چون به کار بردن از محصول نادرست می‌تواند جوش ها را در پوست شما بیشتر نماید. ما در زیر فهرستی از مناسب ترین لوازم مراقبتی که برای انواع پوست های جوش دار مناسب بوده را برای شما بیان می‌کنیم.

 • سرم صورت ضدجای‌جوش و لک اسکای

این محصول یکی از محصولات برای درمان جوش بوده و آن ها را کم می‌‌کند و موجب ایجاد پوستی صاف خواهد شد. رشد سلول های جدید را در پوست افزایش داده و موجب افزایش انرژی در آن ها خواهد شد. همچنین از به وجود آمدن چین و چروک جلوگیری خواهد کرد.

 • سرم زیبایی کلاژن رتینول باله آ

این محصول را هر شخصی با هر نوع پوستی که داشته می‌تواند مورد استفاده قرار دهد ، از ایجاد جوش جلوگیری کرده و آن را تا حدودی درمان می‌کند. هر فردی که این سرم را مورد استفاده قرار دهد دارای پوستی روشن ، صاف و عاری از لکه می‌شود. در این محصول از مواد مضر مثل گلوتن استفاده نشده و ساختار کلی پوست را تقویت می‌کند.

 • سرم درمانی ضد جوش بیواکوا

این محصول برای افرادی که دارای پوست حساس و معمولی هستند مناسب است. این سرم با داخل شدن به درون پوست موجب تنظیم شدن چربی پوست می‌شود و این موضوع باعث درمان و برطرف شدن همه‌ی جوش های صورت شده و همچنین جای آن ها را هم از بین می‌برد. به علاوه این محصول پوست را روشن ، تقویت و محکم می‌کند و ویژگی ارتجاعی آن را حفظ خواهد کرد. سرم درمانی ضد جوش بیواکوا قرمزی و التهاب صورت را کم کرده و درمان زخم را سریع تر می‌کند.

 • تونر میکرو اسنس استی لادر

این محصول برای هر نوع پوستی قابل استفاده است و گردش خون پوست را بهبود داده و همچنین رطوبت آن را حفظ خواهد کرد. به علاوه این تونر باعث ایجاد جوش در صورت شما نشده ، منفذهای پوست را مسدود نمی‌کند ، رنگ پوست را روشن می‌کند و به واسطه‌ی متخصصین پوست هم تایید شده است. این محصول مانع از قرمزی و التهاب پوست شده و مواد زیان آور در آن استفاده نشده است.

 • ضد جوش فوری بیواکوا

این محصول را کسانی که دارای پوست چرب و جوش دار بوده باید مورد استفاده قرار دهند. این ضد جوش دارای عصاره آووکادو می‌باشد. این محصول خیلی قوی بوده و پس از یک مدت استفاده باعث از بین رفتن جوش های عفونی و هر گونه آکنه‌ی کوچک و بزرگ شده  و با تنظیم چربی اضافی پوست ، آن را خیلی فوری درمان خواهد کرد. این ضد جوش خیلی فوق‌العاده است. به علاوه به شکل کامل جای جوش و ناهمواری های ناشی از جوش را برطرف کرده و منفذها را بسته و موجب صاف ، یکرنگی و یکدست شدن پوست صورت خواهد شد.

 • ماسک ضد جوش ایمیج

این محصول برای انواع پوست به خصوص کسانی که پوست چرب و جوش دار داشته قابل استفاده است. این ماسک جوش و آکنه را درمان و از باقی ماندن جای جوش جلوگیری می‌کند. ماسک ضد جوش ایمیج التهاب را از بین برده و حساسیتی برای پوست ایجاد نمی‌کند. این محصول باکتری های روی پوست را از بین برده ، منفذهای پوست را تمیز کرده ، ترشح چربی را کنترل کرده و بافت آسیب دیده‌ی پوست را ترمیم می‌کند. همچنین در این محصول از عصاره‌ی آلوئه ورا ، گیاه هاماملیس و اسید هیالورونیک استفاده شده است.

 • ضد جوش سالسیلیک اسید ونزن

این محصول را کسانی که پوست چرب و مختلط داشته می‌توانند مورد استفاده قرار دهند. این ضد جوش دارای اسید سالیسیلیک بوده که از بین برنده جوش به خصوص جوش های سرسفید ، جای جوش ، لکه ها و تیرگی ها است. قرمزی و التهاب پوست صورت را کم می‌کند و یک درمان کامل برای جوش است. به علاوه این محصول میکروب هایی که ایجاد کننده جوش و آکنه هستند را از بین می‌برد.

 • کرم آزلائیک اسید اوردینری

این محصول برای افراد با هرنوع پوستی قابل استفاده است. این کرم مانع از به وجود آمدن جوش و آکنه شده و در صورت بروز هر کدام از آن ها یک درمان محسوب می‌شود. لکه ها ، جای جوش ، التهاب و قرمزی را کم می‌کند و پوستی صاف ، هموار و روشن به شما می‌بخشد. همچنین این محصول علائم پیری و خستگی پوست را کاهش می‌دهد.

 • ژل از بین برنده منافذ لاروش پوزای

این محصول را کسانی که از پوست چرب و حساس برخوردار بوده می‌توانند مورد استفاده قرار دهند. این محصول آلودگی ها و سم های اضافی را از روی پوست رفع می‌کند ، منفذهای پوست را پاکسازی و موجب کوچکتر شدن اندازه‌ی آن ها شده و همچنین بافت پوست را بهبود می‌دهد. این ژل جوش و جای جوش را درمان کرده و شادابی و طراوت را به پوست شما خواهد بخشید.

 • ژل شستشو صورت نوتروژینا

این محصول را کسانی که از پوست چرب و جوش دار برخوردار بوده می‌توانند مورد استفاده قرار دهند. این ژل انواع جوش به خصوص جوش های سر سیاه و سرسفید را درمان می‌کند ، چربی پوست را کاهش می‌دهد و سلول های مرده پوست را از بین می‌برد. همچنین از خشکی پوست جلوگیری کرده ، منفذهای پوست را تمیز و از التهاب آن جلوگیری می‌کند.

 • جهت باز کردن منفذهای پوست چسب های مخصوص را مورد استفاده قرار دهید

یکی از مناسب ترین وسایل برای درمان جوش ها و لکه ها چسب های مخصوص جوش می‌باشد. این چسب های کوچک روی جوش ها قرار گرفته تا خیلی زودتر خشک شوند. این نوع چسب ها از هیدروکلوئید تولید شده و پانسمانی می‌باشند که رطوبت را به خود جذب می‌کنند و اغلب جهت بهتر شدن جراحت ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما قادر بوده این محصول را به عنوان پانسمان کوچک برای جراحت های کوچک یا جوش روی صورت مورد استفاده قرار دهید. این نوع از چسب ها برای جذب کردن مایعاتی مانند عفونت و چرک و خشک نمودن جوش ها مناسب هستند. این چسب ها همچنین برای جوش های جزئی که راحت تر درمان خواهند شد به کار می‌روند. بعضی از اشخاص سعی داشته جوش های عمیق و کیستی خود را با این نوع از چسب ها درمان کنند. کار اصلی چسب های جوش این بوده که جوش های جزئی مانند جوش های باز و جوش های بسته عفونتی را درمان نمایند. به نظر نمی‌رسد که این محصول طوری عمل کند که قادر باشد جوش های کیستی را برطرف کند. این چسب ها می توانند به جزء کشیدن سم های به دام افتاده در زیر پوست به سمت خود ، با حفاظت از صورت در مقابل میکروب های خارجی ، اشعه های آفتاب یا دست زدن به چهره ، روند درمان را سرعت ببخشند.

 • استفاده از بنزوئیل پراکسید

مورد دیگری که در درمان جوش ها موثر بوده بنزوئیل پراکسید می‌باشد که هم در درمان یک نقطه‌ی به خصوص در صورت و هم در بهتر شدن کلی وضعیت صورت نقش موثری ایفا می‌کند. بنزوئیل پراکسید میکروب ها و سبوم اضافی پوست را نابود می‌کند. به علاوه اگر در یک قسمت از صورت خود دارای چند جوش سفید باشید ، بنزوئیل پراکسید به کم کردن جوش و التهاب پوست‌ کمک خواهد کرد. جهت برطرف کردن نوع های مختلف جوش صورت ، فرآورده‌ای را خریداری نمایید که حداقل دارای مقدار کمی بنزوئیل پراکسید باشد. پماد بنزوئیل پراکسید پنج درصد مثالی از این نوع فرآورده ها بوده که در درمان جوش های باز موثر است.

 • منفذهای پوست را به واسطه‌ی یک شخص متخصص پوست و زیبایی تخلیه کنید

تخلیه کردن منافذ پوست یک شیوه‌ی غیر تهاجمی بوده که احتیاج به جراحی نداشته ، درد ایجاد نمی‌کند ، مطمئن و مفید جهت تمیز کردن و جوان‌ سازی پوست می‌باشد. این راه درمانی با نابود کردن یاخته های مرده‌ی روی پوست ، باعث تحریک و زیاد شدن ساخت کلاژن و در نهایت جوان شدن پوست خواهد شد. خیلی از اشخاص فقط بعد از یک جلسه درمان ، نتیجه‌ی خیلی خوبی را در بافت ، رنگ ، تناژ و درمان جوش در پوست خود خواهند دید. این روش بیشتر از هر چیزی جهت بهتر شدن جای جوش ، نشانه های آبله و اثرهای تصادف و بیماری به کار می‌رود. ولی این شیوه در درمان مشکلات پوستی مادرزادی ، خال ‌ها یا زخمی که به واسطه‌ی سوختگی ایجاد شده موثر نخواهد بود. ولی ناهمواری هایی که به واسطه‌ی جوش‌ها ایجاد شده با این روش درمانی از بین می‌روند.

راه های درمان خانگی برای جوش 

خیلی از افراد اعتقاد داشته که به کار بردن مواد شیمیایی ، شستن خیلی زیاد و حتی لایه برداری‌ و لیزر درمانی زیر‌ نظر متخصص خیلی پوست را ضعیف می‌کند و مشکلات پوستی را افزایش خواهد داد. در نتیجه می‌توان برای جوش‌ هایی که گاهی اوقات در صورت شما پدیدار می‌شوند ، شیوه های درمانی خانگی بسیار رایجی که جوش‌ و آکنه را خیلی سریع و به آسانی برطرف خواهد کرد را مورد استفاده قرار دهید. در زیر بعضی از این درمان های متداول را برای شما بیان می‌کنیم :

 • استفاده از یخ برای برطرف کردن جوش صورت 

یخ معروف ترین معالجه‌ی خیلی فوری برای جوش صورت می‌باشد. برای جوش هایی که هنوز به طور کامل دچار چرک نشده ، به کار بردن از یخ نقش بسزایی در کم شدن التهاب صورت خواهد داشت و غده های چربی را وادار به انقباض کردن کرده و سبوم زیادی و باکتری های داخل آن را از آن قسمت پوست خارج کند. جهت استفاده از این روش باید یخ را در مقداری پارچه قرار دهید و روی قسمتی از صورت که در حال جوش زدن بوده گذاشته و برای چند ثانیه نگه دارید. یک وقفه ایجاد کنید و بعد دوباره گام پیشین را انجام دهید. این پروسه را به تعدادی که دوست داشته انجام دهید. با این کار جوش های شما در طی یک الی دو روز رفع خواهند شد.

 • استفاده از روغن زیتون برای درمان جوش 

این روغن دارای آهن ، آنتی‌اکسیدان و ویتامین می‌باشد. روغن زیتون به علت ویژگی آرام بخشی که  برای پوست داشته در بهبود جای جوش نقش مهمی دارد. جهت برطرف کردن جای جوش ‌ها باید قبل از خوابیدن این روغن را مورد استفاده قرار دهید. برای استفاده از آن باید میزانی از روغن را روی کف دست ریخته و به صورت خود زده و بعد آن را ماساژ بدهید. مقدار بیشتر آن را روی  نواحی که بیشتر جوش زده بزنید. حرکت دادن روغن را روی پوست به مدت چند دقیقه تا هنگامی که احساس نمایید روغن به طور کامل وارد پوست شده است انجام دهید. بعد حوله ای که تمیز باشد را درون آب گرم قرار دهید. حوله ی داغ را روی صورت خود گذاشته تا بخارش به آن برخورد کند. روغن باقی مانده را به آهستگی و نه با خشونت از روی پوست تمیز نمایید. پس از یک الی دو دقیقه صورت خود را با آب شستشو دهید.

 • استفاد از ماست برای برطرف کردن جوش صورت 

این ماده غذایی حاوی فواید بی شماری بوده که افراد زیادی آن را به عنوان صبحانه و به علاوه عصرانه مورد استفاده قرار می‌دهند. همچنین این ماده به جزء این اگر به روی پوست قرار بگیرد مزایای خارق‌العاده ای را به دنبال خواهد داشت. سال های طولانی بوده که به علت این مزیت های فوق‌العاده ، برای ترمیم پوست آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. ماست به عنوان شیوه‌ای مناسب در برطرف کردن جوش و کم کردن التهاب آن نقش بسزایی دارد. در قدیم این ماده را برای ایجاد پوستی شفاف و جوان بسیار مورد استفاده قرار می‌دادند. شما هم قادر بوده جهت برطرف کردن جوش‌ ها و آکنه های خود این ماده را برای پوست خود به کار ببرید. برای استفاده از ماست مقداری از آن را با آبلیمو ترکیب کرده و روی پوست‌ خود قرار دهید. پس از ربع ساعت صورت‌ خود را با آب شستشو دهید.

 • استفاده از سیب و عسل برای درمان جوش 

ترکیب سیب و عسل  را برای جذابیت و شفافیت پوست خیلی پیشنهاد کرده‌اند و این مواد را در خیلی از ماسک ‌های پوست هم مورد استفاده قرار داده‌اند. جهت درمان جوش های صورت می‌توان ترکیب سیب و عسل را مورد استفاده قرار دهید. نصف یک سیب را رنده کنید و بعد چهار قاشق چای خوری عسل را به آن اضافه نمایید و هر روز به مدت ربع ساعت روی پوست صورت بگذارید و بعد از سپری شدن این زمان آن را با آب گرم آن را شستشو دهید. این ترکیب برای پوست ‌هایی که خشک و جوش دار بوده بسیار ایده آل و نتیجه بخش خواهد بود.

 • استفاده از عصاره‌ی آلوئه‌ ورا برای درمان جوش

این عصاره با کم کردن التهاب های پوست ، حسی فوق‌العاده در شما ایجاد کرده همچنین تورم و قرمزی جوش را برطرف می‌‎کند و پوستی یکدست و روشن به شما می‌بخشد. برای استفاده از این شیوه‌ی درمانی باید این عصاره را روی جوش‌ ها قرار داده و به مدت ربع ساعت منتظر بمانید. پس از گذشت این مدت صورت‌ خود را با آب گرم شستشو دهید.

 • استفاده از خیار برای درمان جوش

در خیار موادی غنی شامل پتاسیم و ویتامین‌ هایی مثل ویتامین رتینول ، آسکوربیک اسید و ویتامین ای به وفور یافت می‌شود. همچنین این میوه به جز این از ویژگی خنک کننده و آرام بخش برای پوست برخوردار می‌باشد. در خیلی از کشورها آب خیار را جهت خنک نمودن بدن و پوست‌ مورد استفاده قرار می‌دهند. این ماده به علاوه در ترمیم پوست نقش بسزایی داشته و به ویژه هنگامی که روی پوست قرار می‌گیرد در کم کردن التهاب پوستی بسیار موثر عمل خواهد کرد. برای استفاده از این شیوه‌‎ی درمانی باید خیار را ریز کرده و در ظرفی پر از آب آن ها را قرار دهید. به مدت یک ساعت منتظر بمانید. ویتامین ها و مواد درون خیار مانند رتینول ، آسکوربیک اسید ، پتاسیم و غیره وارد آب خواهند شد. آب بدست آمده را از یک صافی عبور داده و می‌توانید آن را برای آشامیدن یا شستشوی صورت مورد استفاده قرار دهید.

 • استفاده از آبلیمو برای برطرف کردن جوش 

روش درمانی فوق‌العاده‌ی دیگری که جهت از بین بردن جوش ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به کار بردن از آبلیمویی بوده که تازه باشد. این ماده برای از بین بردن باکتری ها عوامل موثر در به وجود آمدن جوش را برطرف می‌کند و همچنین با ویژگی تجمعی که داشته موجب خواهد شد سبوم های جمع شده در بیرون از پوست قرار گیرند. جهت استفاده از این شیوه‌ی درمانی چند راه وجود دارد. برای جوش ‌ها یی که خیلی شدید بوده ترکیبی از پودر دارچین و آبلیمو تهیه کرده و شب ها پیش از این که بخوابید روی جوش ها قرار دهید و بگذارید تا صبح روی پوست باقی بماند. این روش در برطرف کردن خیلی فوری جوش بسیار موثر عمل می‌کند. ولی برای اشخاصی که دارای پوست حساسی بوده پیشنهاد نخواهد شد. برای این افراد کافی بوده قبل از خواب یک پنبه‌ را به آبلیمو آغشته کرده و آن را روی جوش ها قرار دهند.

 • به کار بردن از بخار آب گرم برای درمان جوش

بخار آب گرم یک روش دیگر برای معالجه‌ی خیلی سریع جوش صورت به شمار می‌رود. به کار بردن از بخار آب گرم به دلیل باز نمودن منفذهای پوستی و خارج کردن مواد اضافی از آن ، مزایای شگفت انگیزی را برای کسانی که از پوست هایی برخوردار بوده که جوش می‌زند به همراه خواهد داشت. یک سطل بزرگ را پر از آب گرم کرده ، بعد صورت خود را در بالای سطل قرار داده به نحوی که بخار آب به پوست شما برخورد کند. به هیچ وجه پوست‌‌ خود را در معرض آب داغ نگذارید ، چون امکان دارد باعث ایجاد سوختگی در پوست شود. بخار دادن را به مدت نیم ساعت ادامه داده و بعد به روی پوست‌ خود نرم کننده بزنید.

 • به کار بردن از ماسک جوش شیرین برای درمان جوش

یکی از مشهورترین ماسک‌ ها برای درمان جوش ها ماسک جوش‌شیرین می‌باشد. جهت تهیه این ماسک ، لازم است میزانی از این ماده را در آب ریخته و بعد آن را روی صورت خود قرار دهید. بگذارید این ماسک تقریباً ربع ساعت روی پوست بماند و بعد از آن پوست خود را با آب گرم شستشو دهید.

 • استفاده از گلاب برای برطرف کردن جوش

یکی دیگر از راه های درمان و جلوگیری از به وجود آمدن جوش استفاده از گلاب می‌باشد. جهت استفاده از گلاب خوب بوده که روزانه صورت خود را با گلاب بشورید . اما بهتر می‌باشد این کار پیش از خوابیدن صورت بگیرد تا گلاب تایم طولانی تری روی پوست باقی بماند.

 • استفاده از سیر برای درمان جوش 

این ماده خاصیت آنتی باکتریایی و آنتی ویروسی‌ فوق‌العاده ای داشته و در برطرف کردن جوش ‌ها خیلی نقش مهمی دارد. سولفوری که در سیر وجود داشته قادر است پروسه‌ی رفع کردن جوش ها را بالا ببرد. برای استفاد از این شیوه‌ی درمانی یک سیر را نصف نمایید. سپس سیر را روی جوش ها قرار داده و پس از ده دقیقه صورت را با آب گرم شستشو دهید. این عمل را یک الی سه بار در روز انجام دهید.

 • استفاده از سرکه سیب برای  درمان جوش صورت 

در این ماده اسیدهای آلی وجود داشته که قادر هستند میکروب های به وجود آورنده‌ی جوش و آکنه را نابود و شکل زخم و جاهای جوش را بهتر نمایند. قرار دادن این سرکه به روی پوست امکان سوزش و تحریک آن را دارد در نتیجه باید با دقت آن را مورد استفاده قرار دهید. برای استفاده از این سرکه ابتدا صورت‌ خود را با آب بشورید و با حوله خشک نمایید. یک لیوان سرکه را با سه لیوان آب ترکیب نمایید. بعد مقداری پنبه‌ را به آن آغشته کرده و دقیقاً روی نواحی که پوست جوش داشته ، قرار دهید. بگذارید حداقل ده دقیقه روی پوست باقی بماند. به علاوه می‌توانید این سرکه را یک شبانه روز روی پوست‌ خود باقی بگذارید. سعی کنید روزانه چند بار این عمل را انجام دهید.

 • استفاده از روغن درخت چای برای درمان خیلی فوری جوش 

این ماده دارای ویژگی فوق‌العاده‌ی آنتی باکتریایی بوده و التهاب پوست را از بین می‌برد. بر اساس تحقیقات قرار دادن این روغن به روی پوست ، می‌تواند در کم کردن جوش نقش مهمی داشته باشد. برای استفاده از روغن درخت چای ، پنبه را به آن آغشته نمایید و بر نقاطی که دارای جوش هستند قرار دهید. پس از سپری شدن ربع الی نیم ساعت پوست خود را با آب شستشو دهید. روش دیگر استفاده از این روغن ترکیب نمودن چند قطره از آن با یک قاشق که حاوی عصاره‌ی آلوئه ورا بوده ، است. ترکیب حاصل شده را روی جوش ‌ها و دیگر نواحی که پوست دچار مشکل‌ بوده بزنید و پس از نیم ساعت آن را با آب شستشو دهید.

چه زمانی باید برای جوش های خود به نزد متخصص برویم

در مورد جوش های جزئی تا متوسط ، امکان دارد شخص لازم باشد تا دو الی سه ماه پیش از دیدن نتیجه ، از روش های خانگی و داروهای بدون نسخه به شکل دائم استفاده کند. اما نوع های شدید تر جوش اغلب تایم بیشتری طول خواهد کشید تا برطرف شوند. در صورتی که جوش هایی که روی صورت و بدن شما ظاهر شدند دارای علائم زیر باشند باید نزد یک متخصص پوست رفته و با آن مشورت نمایید.

 • هنگامی که بسیار شدید باشند.
 • به داروهای بدون نسخه جواب ندهند.
 • خیلی درد آور باشند.
 • اندازه‌ی آن ها خیلی بزرگ باشد.
 • تعداد آن ها زیاد باشد.
 • میزان بالایی از عفونت و چرک را آزاد کنند.
 • مقدار زیادی از صورت یا بدن را پوشش دهند.
 • موجب عصبانیت و آزار روحی شما شوند.
 • خیلی نزدیک به نقاط حساس صورت مثل چشم ها یا لب به وجود آمده باشند.

سخن پایانی

یکی از معضلات رایج و بزرگی که بیشتر افراد جامعه با آن رو به رو هستند جوش است. ما در این مقاله برای شما اطلاعات جامعی از این مشکل را شرح دادیم و همچنین راه های درمان آن را بیان کردیم. امیدواریم با این مقاله تا حدودی مشکل شما برطرف شده و این مقاله تاثیر خوبی بر درمان جوش های شما داشته باشد.

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

55%
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ضدجوش زردچوبه بیواکوا
سرم تخصصی ضدجوش زردچوبه بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ترمیم کننده حلزون بیواکوا
سرم تخصصی ترمیم کننده حلزون بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
خط چشم رنگی ماژیکی پاستیلی
خط چشم رنگی ماژیکی پاستیلی
139,000 تومان
+
ماسک صورت KDK مدل درخت خون اژدها
ماسک صورت KDK مدل درخت خون اژدها
8,000 تومان
55%
سرم تخصصی ضدچروک و جوانساز رتینول بیواکوا
سرم تخصصی ضدچروک و جوانساز رتینول بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ویتامین سی بیواکوا
سرم تخصصی ویتامین سی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان

بیشتر بخوانید