شناخت فرم صورت و تاثیر آن بر آرایش پوست

09 اسفند‌ماه 1402

شناخت فرم صورت و تاثیر آن بر آرایش پوست

آرایش صورت، یکی از عوامل مهم برای داشتن ظاهری خیره‌کننده و جذاب است. انتخاب درست مدل آرایش براساس فرم صورت، می‌تواند به شما کمک کند تا عیب‌های خود را پوشش دهید و ویژگی‌های زیبا و خاص خود را برجسته کنید.

فرم و شکل صورت شما، تاثیر بزرگی در نتیجه نهایی آرایش دارد. انواع فرم صورت مانند بیضی، الماسی، قلب، مربع و مستطیل، هر یک نیازمند تکنیک‌ها و مدل‌های آرایش متفاوتی هستند. برای داشتن بهترین آرایش صورت، شما باید با انواع فرم‌های صورت آشنا شوید و مدل آرایش مناسب برای هر یک را انتخاب کنید.

با ما در مجله هیوا همرا باشید تا انواع فرم صورت و تاثیر ان بر آرایش پوست را برای شما توضیح دهیم.

چرا دانستن نوع فرم صورت، مهم است؟

همان طور که انتخاب لباس مناسب نیازمند داشتن اطلاعات کافی درباره فرم بدن شماست، به همین ترتیب برای انتخاب مدل مو و آرایش نیز توجه به تناسب و فرم صورت بسیار حائز اهمیت است. تعیین دقیق نسبت‌ها و شکل صورت، به فرد امکان استفاده مناسب از ابزارهای زیبایی را می‌دهد و به او در پنهان کردن عیوب و حفظ وقار و زیبایی ظاهر کمک می‌کند.

انواع فرم صورت و آرایش مناسب آن‌ها

برای انتخاب مدل مو و آرایش مناسب، اولین قدم آشنایی با انواع فرم‌های صورت است که می‌توانید با استفاده از تناسب بین اجزای صورت آن‌ها را تشخیص دهید. سپس با یک اندازه‌گیری ساده، فرم صورت خود را بیابید.

1.      فرم صورت بیضی

در صورت‌های بیضی شکل، طول صورت بیشتر از پهنای استخوان گونه و پهنای پیشانی بزرگتر یا مساوی طول فک است. همچنین، فک بدون زاویه‌ای است و شکل گردی دارد. بسیاری از افراد صورت‌های بیضی شکل را ایده‌آل‌ترین فرم صورت می‌دانند، زیرا دارای نسبت‌های متعادلی است.

ویژگی‌های بارز فرم صورت بیضی شکل عبارتند از:

 • پیشانی باریک
 • گونه‌های بلند
 • چانه باریک

شناخت فرم صورت

برای آرایش این نوع از صورت‌ها، باید میزان کشیدگی چهره را کاهش داد و به ویژگی‌های خوب آن‌ها توجه کنید تا آن‌ها را برجسته‌تر نشان دهید. در صورتی که بینی کشیده‌ای ندارید، با استفاده از ترفند‌هایی می‌توانید صورت خود را زیباتر کنید.

پس از اعمال کرم پودر روی صورت و معرفی رنگ مناسب، بهتر است از کانتورینگ بینی نیز استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید، مابین انگشت شست و انگشت اشاره را با کمی سایه رنگ تیره پر کنید، سپس این انگشت را روی بینی قرار داده و به‌صورت مستقیم بکشید. با محو شدن این رنگ، می‌توانیم بینی کشیده‌تری داشته باشید.

ترفند دیگری که برای آرایش صورت بیضی می‌توان از آن بهره برد، طبیعی‌تر جلوه دادن فرم ابرو، چشم و لب است. همچنین، می‌توان از آرایش چشم دودی با رژلب نود نیز استفاده کرد. این ترفندها می‌توانند برای آرایش صورت‌های لاغر و کشیده نیز مفید باشند.

2.      فرم صورت گرد

در این نوع از صورت، عرض استخوان صورت یا همان گونه‌ها تقریبا با طول صورت برابر است و عرض پیشانی و فک نیز به همین شکل تقریبا با یکدیگر برابرند. زاویه فک در این نوع از صورت‌ها نرم و معمولا قابل تشخیص نیست. به‌دلیل عدم وجود خطوط و زوایای قوی و شکل دایره‌ای آن، صورت‌های گرد از چند فرسخی قابل تشخیص هستند.

ویژگی‌های بارز صورت گرد شامل موارد زیر است:

 • طول و عرض برابر در صورت
 • گونه‌های پر
 • چانه گرد

با‌توجه به راهنمای آرایش بر‌اساس فرم صورت دایره‌ای، افرادی که صورتی با طول و عرض برابر دارند، باید از تکنیک کانتورینگ استفاده کنند تا توهم کشیدگی را در صورت خود ایجاد کنند. با استفاده از برنزه‌کننده روی چانه، شقیقه‌ها، گونه‌ها و اطراف صورت، می‌توان فرمی بیضی را برای این نوع صورت به ارمغان آورد. همچنین، با استفاده از میکاپ دودی چشم، می‌توان آن‌ها را برجسته‌تر نشان داده و توجه مخاطب را به مرکز صورت جلب کرد. در صورتی که اطمینان ندارید که چگونه از سایه‌ها استفاده کنید، می‌توانید از سایه‌هایی با رنگ خنثی استفاده کنید.

3.      فرم صورت مستطیلی

در صورت‌های مستطیلی، طول صورت بزرگترین بخش و بزرگتر از عرض آن است. عرض پیشانی، عرض گونه و عرض فک تقریبا یکسان هستند.

ویژگی‌های بارز صورت مستطیلی شامل موارد زیر است:

 • صورت بلند و باریک
 • پیشانی بلند
 • بینی و گونه‌های بلند

برای افرادی که فرم صورت آن‌ها مستطیلی است، می‌توان یک آرایش بیضی شکل با استفاده از تکنیک‌های مختلف پیشنهاد داد. بهبود شکل ابروها می‌تواند در این زمینه مفید باشد. استفاده از سایه‌های روشن با رنگ صورتی می‌تواند، چهره را حجیم‌تر نشان دهد.

استفاده از مژه‌های چند لایه و مصنوعی برای چشم‌ها و جلوه دادن بهتر آن‌ها بسیار مناسب است. تغییر شکل گوشه چشم‌ها می‌تواند برای این فرم صورت جذابیت بیشتری به ارمغان آورد. استفاده از رژ لب پررنگ به‌جای رژ مات می‌تواند به حجیم‌تر شدن چهره کمک کند.

فرم صورت مربعی

4.      فرم صورت مربع

صورتی که طول و عرض آن با هم برابر است، به شکل مربع شناخته می‌شود. افرادی با صورت مربعی، خط فک قوی و دارای زاویه دارند.

صفات بارز فرم صورت مربعی عبارتند از:

 • پهن بودن پیشانی
 • وجود خطوط زاویه‌دار در چهره
 • برجسته بودن خط فک

در تکنیک آرایش مناسب برای صورت مربعی به منظور نرم کردن زوایای کناری صورت از کانتورینگ استفاده می‌کنند. این تکنیک شامل استفاده از پودر برنزه‌کننده یا کانتور تیره‌تر روی مناطقی از صورت است که گودی گونه‌ها، استخوان چانه و خطی به شکل C را روی پیشانی تشکیل می‌دهند. با محو کردن این خطوط با استفاده از برنزه‌کننده، زوایای صورت به شکل نرمی تبدیل می‌شوند و فرم طبیعی و زیبایی به‌دست می‌آید.

توصیه می‌شود که برای داشتن فرم زیباتر در آرایش صورت، بهترین لوازم آرایشی را برای نوع چهره خود انتخاب کنید.

5.      فرم صورت مثلثی

افرادی که صورت مثلثی شکل دارند، به‌طور معمول پیشانی آن‌ها، پهن‌ترین قسمت صورت‌شان است. همچنین، مشابه صورت‌های قلبی شکل، این افراد چانه‌ا‌ی باریک و نوک تیزی دارند.

ویژگی‌های بارز فرم صورت مثلثی عبارتند از:

 • پیشانی پهن و گسترده
 • چانه نوک تیز و باریک

برای داشتن یک آرایش مناسب برای صورت مثلثی شکل، بهتر است که تمرکز بیشتری روی بخش بالایی صورت، به‌عنوان ناحیه پهن‌تر، قرار داده شود. در ادامه نکاتی برای انتخاب آرایش مناسب برای فرم صورت مثلثی آمده است:

 • با استفاده از کانسیلر، ناحیه چانه را تیره‌تر کنید و ناحیه پیشانی را روشن‌تر کنید. این کار باعث می‌شود که تمرکز بیشتری روی محدوده پهن‌تر صورت قرار بگیرد.
 • با استفاده از رژ‌لب، توجه از ناحیه چانه، به سمت لب‌ها جلب خواهد شد.
 • با استفاده از خط چشم، چشمان خود را بزرگ‌تر نشان دهید و به این ترتیب، تمرکز از ناحیه چانه به سمت چشمان جلب خواهد شد.

فرم صورت مثلثی

6.      فرم صورت الماسی

افراد دارای فرم صورت الماسی دارای چانه‌‌ای نوک‌تیز و گونه‌ی پهن و بلند هستند. این نوع صورت کمیاب است و معمولا افراد با این نوع صورت، پیشانی و خطوط فک باریک‌تری نسبت به دیگران دارند.

ویژگی‌های بارز صورت الماسی شکل شامل موارد زیر است:

 • گونه‌های پهن و بلند
 • خط فک باریک و چشمان باریک و موازی

در فرم صورت الماسی باید به‌طور واضح توجه مخاطبان را به مرکز صورت جلب کنید. استفاده از میکاپ روشن‌تر، به‌ویژه با استفاده از هایلایتر، به‌عنوان یکی از روش‌های برجسته‌سازی مناسب برای این نوع فرم صورت در نظر گرفته می‌شود. تاکید بر استفاده از رنگ‌های روشن در مرکز صورت، به‌طور کلی نکته مهمی در آرایش صورت الماسی است. با استفاده از رنگ‌های روشن و هایلایترهای مناسب، می‌توان زیبایی صورت الماسی شکل را به‌خوبی نشان داد.

7.      فرم صورت قلبی

فرم صورت قلبی با دو ویژگی خاص، یعنی گونه‌های بلند و خط فکی که تا چانه کاهش می‌یابد، از دیگر فرم‌های صورت متمایز می‌شود. افراد با صورت قلبی، دارای پهن‌ترین قسمت صورت در پیشانی و استخوان گونه هستند و باریک‌ترین قسمت صورت‌شان در پایین، یعنی چانه، قرار دارد که شباهتی به شکل یک مثلث وارونه دارد.

ویژگی‌های صورت قلبی شکل شامل موارد زیر است:

 • پیشانی وسیع
 • چانه ظریف و باریک
 • گونه‌های بلند

افرادی که صورتی با فرم قلب دارند، یعنی پیشانی پهن و چانه تیزی دارند، ممکن است بهتر باشد تا توجه را از پیشانی به سایر نقاط صورت منتقل کنید. یکی از ترفندهای خوب میکاپ برای این نوع فرم صورت، استفاده از رنگ‌های تیره در اطراف چشم و در قسمت پایین چانه است. همچنین، استفاده از پودر برنزه‌کننده روی بینی و گونه‌ها نیز توصیه می‌شود.

برای آرایش مناسب صورت قلبی شکل، باید توجه را از چانه به سمت لب‌ها معطوف کرد. این تکنیک با استفاده از یک رژلب پررنگ یا برق‌لب قابل اجرا است. در این نوع آرایش، بهتر است چشم‌ها را تیره نکنید و از آرایش روشن و لایت برای چشم‌ها استفاده کنید که نقش مهمی در داشتن یک آرایش منحصر‌به‌فرد خواهد داشت.

سخن پایانی

با‌توجه به اطلاعاتی که در مورد شناخت فرم صورت در مجله هیوا کسب کردید، ممکن است برای‌تان سوال پیش بیاید که کدام یک از فرم‌های صورتی که ذکر کردیم، زیبایی بیشتری دارد؟ همچنین، چهره‌ی ایده‌آل از نظر عموم، کدام یک از این اشکال صورت است؟

در واقع، نمی‌توان گفت کدام فرم صورت، نسبت به سایر فرم‌های صورت جذاب‌تر است. همه فرم‌های صورت با زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود توسط خداوند آفریده شده‌اند. افراد با شناخت فرم صورت خود، فقط آگاهی بیشتری در انتخاب مدل مو، آرایش دارند که می‌تواند سودمند و قابل اطمینان باشد.

منابع:wendyhill

 

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
سرم ویتامین سی ویبرانت گلامور
298,000 تومان
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
شوینده و پاک کننده آرایش اسکوالن کلینزر اوردینری
890,000 تومان
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
900,000 تومان
47%
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
1,820,000 تومان
950,000 تومان
29%
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
3,900,000 تومان
2,750,000 تومان
25%
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
560,000 تومان
420,000 تومان
37%
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
1,320,000 تومان
825,000 تومان
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
384,000 تومان

بیشتر بخوانید