کدام ویتامین برای چین و چروک صورت خوب است

28 بهمن‌ماه 1402

کدام ویتامین برای چین و چروک صورت خوب است

امروزه با بوجود آمدن برندهای مختلف محصولات مراقبت از پوست و انواع سرم‌ها، گاه نقش حیاتی ویتامین‌ها نادیده گرفته می‌شود. مطالعات نشان داده ویتامین‌ها نه تنها در حفظ سلامت بدن بلکه در کند کردن روند پیری پوست و کاهش چین و چروک صورت  نقش کلیدی دارند. استفاده موضعی از سرم‌ها و کرم‌ها می‌تواند در بهبود نشانه‌های پیری پوست موثر باشد اما برخی مواد ضد پیری نمی‌توانند از طریق پوست جذب شوند و استفاده موضعی از آنها بی اثر است.

با این حال ویتامین‌ها می‌توانند موجب سلامت درون شده و شرایط بیرونی را بهبود بخشند. البته این مسئله باعث نمی‌شود تا از محصولات موضعی چشم پوشی کنید بلکه پرقدرت‌ترین محصولات ضد پیری از ویتامین‌ها و کرم‌های موضعی برای کاهش چین و چروک استفاده می‌کنند. از آنجائیکه پوست وسیع‌ترین و بزرگترین بخش از اندام شماست مراقبت از آن باید بخشی ضروری از روتین مراقبت از پوست شما باشد. با این حال همه ویتامین‌ها اثرات ضد پیری ندارند ولی برخی از آنها در مقابل اثرات و نشانه‌های بروز پیری قوی‌تر عمل می‌کنند.

در این مقاله موثرترین ویتامین‌ها برای مقابله با چین و چروک صورت و ایجاد پوستی جوان و شاداب را معرفی می‌کنیم.

بهترین ویتامین ضروری برای مراقبت از پوست کدام است؟

تقریباً تمام فرمول‌های موضعی موجود حاوی غلظت‌های بسیار کم آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که به خوبی توسط پوست جذب نمی‌شوند. سه آنتی اکسیدان وجود دارد که تاثیر نور خورشید بر روی پوست را کاهش می دهد و در واقع از آسیب بیشتر جلوگیری می کند: سلنیوم، ویتامین E و ویتامین C. آنتی اکسیدان‌ها از آسیب عواملی به نام رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند. رادیکال‌های آزاد نتیجه فرآیندهای طبیعی بدن هستند، اما می‌توانند با قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مختلف مانند سیگار کشیدن یا اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید ایجاد شوند و روند پیری و چین و چروک صورت را تسریع کنند.

نور خورشید همیشه مضر و آسیب‌رسان نیست. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت روزانه 10 الی 15 دقیقه می‌تواند به تولید ویتامین D در بدن کمک کند. ویتامین D به همراه ویتامین های C، E و K یکی از بهترین ویتامین ها برای پوست شما است. ویتامین‌های ضروری پوست به شکل مکمل در دسترس هستند، اما در محصولات مراقبت از پوست نیز یافت می‌شوند. بهتر است در مورد این چند ویتامین ضروری و چگونگی کمک به شما در دستیابی به سلامت پوست بیشتر بدانید.

ویتامین‌های موثر در چین و چروک صورت

بهترین ویتامین‌ها برای چین و چروک صورت

تحقیقات کمی در مورد ویتامین های اصلی و چگونگی تاثیر آنها بر پوست و نگرانی‌های مختلف وجود دارد. بیایید نگاهی به آنچه علم در مورد محبوب‌ترین ویتامین‌ها برای بهبود ظاهر و مبارزه با علائم پیری می‌گوید بیندازیم.

 1. ویتامین A برای مبارزه با چین و چروک صورت

کمبود ویتامین A موجب خشک، پوسته پوسته شدن و احتمالا خارش پوست خواهد شد. ویتامین A نقش آنتی اکسیدانی داشته و با رادیکال‌های آزاد که موجب پیری پوست و چین و چروک صورت می‌شود مبارزه می‌کنند. دو ترکیب حاوی ویتامین A که از چین و چروک صورت جلوگیری می‌کنند در اینجا آورده شده است:

 • رتینول یکی از مشتقات ویتامین A است که عنصر کلیدی بسیاری از مکمل‌ها و سرم‌های ضد پیری را تشکیل می‌دهد. رتینول منافذ را شفاف می‌کند، کلاژن را افزایش می‌دهد و خطوط ریز، چین و چروک صورت، تغییر رنگ پوست را کاهش می‌دهد.
 • ترتینوئین که از ویتامین A مشتق شده که باعث افزایش تولید کلاژن و کاهش چین و چروک صورت می‌شود.

بهترین محصول مراقبتی برای کاهش چین و چروک صورت

سرم رتینول اوردینری یک جوانساز قدرتمند است که به خوبی چین و چروک صورت را از بین برده و حاوی ترکیبات ضد پیری است. رتینول موجود در این سرم خطوط و چین و چروک را محو کرده و موجب احیا و جوانسازی پوست می‌شود. این سرم قادر است لک‌های ناشی از آفتاب و افزایش سن را بهبود بخشیده و پوست را روشن و شفاف کند. سرم رتینول اوردینری کلاژن سازی پوست را افزایش داده و ناهمواری‌های بافت پوست را از بین می‌برد.

ویتامین ای برای چین و چروک صورت

 1. ویتامین D جوانساز پوست

ویتامین D به عنوان ویتامین آفتاب شناخته می شود، زیرا یکی از راه های سنتز آن از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. ویتامین D همچنین یک ویتامین ضد پیری قوی است که با محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش، یکی از شایع ترین علل چین و چروک صورت و خطوط، در جلوگیری از پیری زودرس موثر است. ویتامین دی نقش مهمی در رنگ پوست داشته و می‌تواند به درمان پسوریازیس کمک کند.

آیا می دانستید که کمبود این ویتامین با آکنه مرتبط است؟ احتمالاً به این دلیل است که ویتامین D با تقویت ایمنی به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. همچنین برای رشد و ترمیم سلول های پوست ضروری است.

 1. ویتامین E

ویتامین E به غیرفعال کردن رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و باعث می‌شود پوست کمتر آسیب ببینند. تحقیقات نشان داده اند که استفاده از ویتامین E روی پوست می‌تواند آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش داده و تولید سلول‌های سرطان زا را محدود کند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که رادیکال های آزاد، که با پیری و چین و چروک پوست مرتبط هستند را خنثی می کند. ویتامین E نه تنها از پوست در برابر چین و چروک و خطوط ریز محافظت می کند، بلکه می تواند تولید کلاژن را افزایش داده و بازسازی سلولی را تسریع کند.

 1. ویتامین C

ویتامین C رایج ترین آنتی اکسیدانی است که در پوست یافت می شود. ویتامین C در سطوح بالایی در اپیدرم (لایه بیرونی پوست) و همچنین درم (لایه داخلی پوست) وجود دارد. خواص ضد سرطانی این ویتامین (آنتی اکسیدان) و نقش آن در تولید کلاژن به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند. به همین دلیل است که ویتامین C یکی از مواد اصلی موجود در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست ضد پیری است.

نقش حیاتی ویتامین C در سنتز کلاژن طبیعی بدن، می‌تواند به دفع علائم پیری پوست کمک کند. همچنین موجب بهبود پوست آسیب دیده شده و در برخی موارد ظاهر چین و چروک پوست را کاهش می‌دهد. مصرف کافی ویتامین C نیز می‌تواند به ترمیم و جلوگیری از خشکی پوست کمک کند.

کرم ویتامین سی

 • کرم ویتامین سی اوردینری

ویتامین C یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از کرم ها و سرم های پوست است و برای سفت و روشن کردن پوست استفاده می شود. کرم ویتامین سی اوردینری روشن کننده ضد لک بسیار قوی است که درخشان کننده و نرم کننده پوست است. این کرم علاوه بر روشن کردن پوست می‌تواند خطوط ریز صورت را محو کرده و با آبرسانی به پوست چین و چروک صورت را کاهش دهد.

 1. ویتامین E

ویتامین ای یک آنتی اکسیدان و هم یک ماده مغذی ضروری برای پوست است. این ویتامین اثرات منفی رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و مواد مغذی و آب را به سراسر بدن منتقل می‌کند. عملکرد اصلی ویتامین ای در مراقبت از پوست و محافظت در برابر آسیب‌های خورشید است. ویتامین E وقتی روی پوست استفاده می‌شود، نور مضر UV خورشید را جذب می‌کند. محافظت از نور به توانایی بدن در به حداقل رساندن آسیب ناشی از اشعه UV اشاره دارد. این امر می‌تواند به جلوگیری از لکه‌های تیره و چین و چروک صورت کمک کند. در یافت ویتامین E با این روش‌ها امکان پذیر است:

 • خوردن بیشتر آجیل و دانه ها مانند بادام، فندق و تخمه آفتابگردان
 • مصرف مولتی ویتامین یا مکمل ویتامین E جداگانه
 • استفاده از محصولات موضعی حاوی ویتامین E و C (مصرف همزمان این دو ویتامین می تواند در محافظت از نور موثرتر از محصولاتی باشد که فقط یکی از این دو را دارند)

سخن پایانی

در نهایت، اکثر ویتامین‌های رایج دارای فواید مهمی برای پوست هستند، چه در رژیم غذایی و چه برای استفاده موضعی، به همین دلیل است که ما اغلب آنها را در محصولات مراقبت از پوست مشاهده می‌کنیم. تعادل و گنجاندن همه آنها ایده آل است، اما به نظر می رسد بهترین ویتامین برای چین و چروک صورت ویتامین‌های A، C و E هستند که همگی به حمایت از فرآیندهای طبیعی نوسازی پوست کمک می‌کنند و از آن با آنتی اکسیدان های ارزشمند محافظت می‌کنند.

منابعherbaldynamicsbeauty

scitechdaily

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

31%
صابون ضد قارچ و خوشبو کننده پا
صابون ضد قارچ و خوشبو کننده پا
129,000 تومان
89,000 تومان
فوم برنزه کننده بدن ضد آب crso
فوم برنزه کننده بدن ضد آب crso
289,000 تومان
34%
ادکلن ویکتوریا سکرت فشن بامشل
ادکلن ویکتوریا سکرت فشن بامشل
1,200,000 تومان
790,000 تومان
کرم مرطوب کننده گریپ فروت نوتروژینا فاقد چربی refreshingly
کرم مرطوب کننده گریپ فروت نوتروژینا فاقد چربی refreshingly
298,000 تومان
پاک کننده آرایش چشم سیمپل simple
پاک کننده آرایش چشم سیمپل simple
298,000 تومان
ژل شستشو سیمپل مدل moisturising پوست خشک و حساس
ژل شستشو سیمپل مدل moisturising پوست خشک و حساس
215,000 تومان
33%
پک ۸ عددی چسب بوتاکس باسن جیسوینگ
پک ۸ عددی چسب بوتاکس باسن جیسوینگ
298,000 تومان
198,000 تومان
10%
صابون سفید کننده و ضد ترک سینه کاریته
صابون سفید کننده و ضد ترک سینه کاریته
220,000 تومان
198,000 تومان

بیشتر بخوانید