چرا باید از شامپو بدون سولفات استفاده کنیم

06 دی‌ماه 1402

چرا باید از شامپو بدون سولفات استفاده کنیم

در سال‌های اخیر محبوبیت شامپو بدون سولفات افزایش یافته است زیرا مردم نسبت به مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبتی و زیبایی آگاهی بیشتری پیدا کرده‌اند. اگر ترکیبات شوینده بدن یا شامپو ثمربخش نباشد پاکسازی موثری رخ نمی‌دهد. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید چگونه محصولات مراقبت از پوست شما از شکل مایع به صدها حباب کوچک تبدیل می‌شوند؟ یا چگونه شامپوی شما به یک کف غلیظ تبدیل می‌شود؟ سولفات‌های مسئول این فرآیند هستند.

سولفات چیست؟

سولفات موجود در شامپو باعث ایجاد کف می‌شود که می‌تواند کثیفی، چربی و روغن را از بین ببرد. کف کردن مهمترین مرحله از فرایند تمیز کردن است که توسط سولفات انجام می‌شود. در نتیجه، هنگامی که از سولفات برای شستن مو استفاده می‌شود منجر به از بین رفتن کامل چربی روی پوست و مو می‌شود. سولفات‌ها ماده شوینده‌ای هستند که ما آن را با یک پاک‌کننده خوب مرتبط می‌دانیم، در عین حال می‌توانند برای پوست و مو مضر باشند. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که شامپو بدون سولفات چیست و همچنین دلایل استفاده از آن را بررسی می کنیم.

شامپو بدون سولفات

چرا برخی افراد از مصرف محصولات حاوی سولفات اجتناب می‌کنند؟

سولفات همان چیزی است که شامپو را معطر می‌کند. به بیان دیگر آنها نوعی سورفکتانت هستند که هم روغن و هم آب را جذب می‌کنند. سولفات کثیفی و سلول‌های مرده پوست سر را پاک کرده و با آب شسته می‌شوند. نکته منفی این است که آنها می‌توانند روغن‌های طبیعی را از پوست و مو پاک کنند که این امر می‌تواند مو را خشک و شکننده کند. سولفات‌ها عوارضی از جمله:

 • خشکی و وز
 • خارش و شکنندگی
 • قرمزی
 • تحریک پوست سر

دارند به ویژه اگر پوست شما حساس باشد. همانطور که سولفات‌ها ناخالصی را از بین می‌برند، رطوبت طبیعی و روغن‌های مورد نیاز موهای شما برای سالم ماندن را نیز از بین می‌برند و آنها را خشک و خشن می‌کنند. از این رو شامپو بدون سولفات، جایگزینی با فواید بی‌شمار ایجاد شد.

شامپو بدون سولفات چیست؟

شامپو بدون سولفات بدون هیچ گونه شوینده مبتنی بر سولفات فرموله شده است.در عوض انواع مختلفی از امولسیفایرها و پاک‌کننده‌ها را در مواد تشکیل دهنده آن خواهید یافت. این شامپوها کف بسیار کمتری نسبت به شامپوهایی که به آن عادت کرده‌اید داشته باشد، اما بدیهی است که با پاک کردن مو از کثیفی و چربی، به مراقبت گسترده‌تری از موها کمک می‌کند. این محصولات به خوبی محصولات حاوی سولفات مو را تمیز کرده و مزایای دیگری نیز دارند. از جمله:

 • حفظ روغن‌های طبیعی مو
 • حفظ رطوبت مورد نیاز مو

در همین ابتدای مقاله بهتر است یکی از بهترین شامپو‌های بدون سولفات هیوا بیوتی را به شما معرفی کنیم تا اگر دوست داشتی آن را به مو‌های خود هدیه بدهید. انتخاب ما برای معرفی این بهترین شامپوی بدون سولفات شامپو بدون سولفات او جي ايکس مدل TEATREE MINT  است.

شامپو بدون سولفات برای موهای آسیب دیده

شامپو بدون سولفات برای چه کسانی مناسب است؟

 • شامپو بدون سولفات با دارا بودن فرمولاسیون ملایم‌تر برای کسانی که موهای خشک و آسیب دیده دارند مناسب‌تر است.
 • افرادی که موهای رنگ شده یا گره خورده دارند باید به شدت به حذف سولفات‌ها فکر کنند زیرا سولفات روی موهای رنگ شده می‌تواند بسیار قوی عمل کرده و ماندگاری رنگ مو را کاهش دهد.
 • افرادی که موهای خشک یا وز دارند نیز باید از شامپو بدون سولفات استفاده کنند. این محصولات روغن طبیعی پوست سر و مو را حفظ کرده و در نهایت باعث می‌شود موهای شما رطوبت بیشتری داشته باشد.
 • شامپو بدون سولفات برای افرادی که پوست حساس یا اگزما دارند، موجب کاهش تحریک پوست سر شده زیرا سولفات برای موهای ظریف و شکننده بیش از حد قوی است.

چرا باید از شامپو بدون سولفات استفاده کنیم؟

مزایای شامپو بدون سولفات باعث می‌شود که بسیاری از افراد این محصولات را به روتین مراقبتی خود اضافه کنند. حفظ رطوبت و روغن طبیعی مو در این محصولات نقش بسزائی در برطرف شدن خشکی و شکنندگی مو دارد. از جمله فواید شامپوهای بدون سولفات عبارتند از:

 1. حفظ روغن طبیعی موها

شامپوهایی که حاوی سولفات هستند با کف فراوان به طور موثری آلودگی و کثیفی را از پوست سر شما پاک می‌کند. اما اگر موهای خشک و وزی دارید، سولفات می‌تواند روغن طبیعی موی شما را از بین برده و موها را شکننده کند. یکی از مزایای جایگزین کردن شامپو بدون سولفات این است که موها بدون از بین رفتن روغن‌های طبیعی تمیز شده و درخشان و مرطوب باقی می‌ماند.

 1. موهای رنگ شده را تقویت می‌کند

موهای رنگ شده نسبت به قبل حساس‌تر بوده و تارهای مو بیشتر در معرض آسیب هستند. شامپو بدون سولفات برای افرادی که موهای خود را رنگ، فر یا صاف می‌کنند توصیه می‌شود. شامپوهای حاوی سولفات موجب تغییر رنگ مو شده و ماندگاری رنگ را کاهش می‌دهد. بهترین محصولات مراقبت از مو بدون سولفات از فردی به فرد دیگر متفاوت است. راه حل مناسب این است که فرمول‌های ارگانیک مانند عصاره‌ها و ترکیبات گیاهی و روغن‌های ضروری را جایگزین کنید. شامپوهای ارگانیک معمولا بدون سولفات بوده و مغذی پوست و موی سر است.

شامپو بدون سولفات برای موی رنگ شده

 1. پوست سر حساس را تسکین می‌دهد

یکی از دلایل استفاده از شامپو بدون سولفات داشتن پوست سر حساس یا تحریک شده است. در این نوع پوست‌ها خشکی، سوزش یا قرمزی ناشی از شوینده‌های تهاجمی حاوی سولفات رایج است. محصولات ارگانیک مراقبت از مو همچنین حاوی سورفکتانت‌های جایگزین هستند که به همان اندازه به پاکسازی مو و پوست سر شما کمک می‌کنند. ضمن اینکه PH پوست سر را مختل نمی‌کنند.

 1. به حفظ سلامت موهای مجعد کمک می‌کند

افرادی که موهای مجعدی دارند بیشتر مستعد خشکی مو هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود از شامپو بدون سولفات که رطوبت مورد نیاز مو را حفظ می‌کند استفاده کنند. هنگامی که موها نمی‌توانند رطوبت را در خود نگه دارند آسیب می‌بینند و در نهایت به وز منجر می‌شوند. سولفات می‌تواند بر نحوه نگهداری رطوبت موها تاثیر بگذارد. از آنجائیکه محصولات فاقد سولفات به حفظ درخشش و چربی طبیعی مو کمک می‌کنند موجب می‌شوند تا از موهای مجعد خود بیشتر مراقبت کنید، به خصوص اگر رنگ شده نیز باشند.

 1. ملایم برای چشم

سولفات‌ها عامل اصلی احساس سوزش در چشم هستند که دلیل دیگری برای استفاده از شامپو بدون سولفات است. استفاده از این شامپوها به جلوگیری از قرمز شدن و تحریک چشم کمک می‌کند. فرمولاسیون این محصولات هم برای موها و هم برای چشم و پوست ملایم است. عوامل مرطوب کننده موجود در این محصولات همچنین به براق شدن موها و درخشندگی بیشتر کمک می‌کند.

 1. کمک به محیط زیست

در سال‌های اخیر اثرات زیست محیطی محصولات مراقبتی یک نگرانی رو به رشد بوده است. به ویژه در مورد شامپو که می‌تواند حاوی مواد شیمیایی خشن از جمله سولفات باشد که برای آبزیان مضر بوده و به آلودگی آب منجر می‌شود. یکی از راه‌های کاهش اثرات زیست محیطی استفاده از شامپو بدون سولفات است. این شامپو حاوی مواد شیمیای مضر نیست، به این معنی که در سیستم‌های آبی قرار نگرفته و آن را آلوده نمی‌کند. بنابراین آسیب های وارده به حیات دریایی وابسته به این اکوسیستم کاهش می‌یابد.

 1. حفظ رطوبت مو

اگر زمانی که دستهایتان را در میان موهایتان می‌کشید، تارهای مو درهم پیچیده، خشک و زبر هستند شامپو بدون سولفات بهترین گزینه برای شما است. فرمولاسیون محصولات فاقد سولفات به ترمیم موهای آسیب‌دیده کمک کرده و رطوبت و درخشش مو را حفظ می‌کند. در عین حال موها به طور موثر پاکسازی شده و رطوبت خود را از دست نمی‌دهند.

محصولات بدون سولفات

چگونه بفهمیم که شامپوی ما عاری از سولفات است؟

سولفات‌ها به اشکال مختلفی وجود دارند و نام آنها می‌تواند بسیار پیچیده باشد. ممکن است دانستن اینکه چه چیزی را باید روی برچسب جستجو کنید گیج کننده باشد. ما مواد تشکیل دهنده سولفات را برای کمک به سهولت آگاهی شما فهرست کرده‌ایم:

 • سدیم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات (SLS و SLES)
 • پارابن
 • فتالات ها
 • تری اتانول آمین (TEA)
 • سدیم مایرت سولفات (پیامک)
 • آمونیاک لورت سولفات (ALS)

آیا شامپو بدون سولفات مضراتی دارد؟

یکی از مضرات نسبی استفاده از شامپوهای بدون سولفات، میزان پاکسازی آن است. کسانی که به پاک کردن شامپوها عادت دارند ممکن است بعد از استفاده از یک جایگزین بدون سولفات احساس کنند موهایشان به اندازه کافی تمیز نیست. معمولاً به این دلیل است که آنها عادت ندارند موهایشان روغن طبیعی خود را حفظ کند. راه های مختلفی برای رفع این مشکل و تمیز کردن عمیق تر با شامپوی بدون سولفات وجود دارد.

سعی کنید زمان بیشتری را صرف ماساژ دادن شامپو سولفات روی پوست سر هنگام شستشو کنید. از آنجایی که کف نمی کند، یک راه ساده برای افزایش توانایی پاک کنندگی آن، ماساژ بیشتر پوست سر با آن است. تحریک پوست سر به خودی خود مزایای سلامتی قابل توجهی دارد، پس چرا ماساژ دادن شامپوی بدون سولفات را با ماساژور پوست سر امتحان نکنید؟ اولین پاکسازی اساساً اکثر مواد تشکیل شده از روغن های طبیعی، سلول های مرده پوست و آلودگی های روزانه را از بین می برد. چیزی که پاکسازی دوم تضمین می کند، حذف کامل هر گونه باقی مانده از این تجمع است و پوست سر و مو را در شرایط بهینه خود قرار می دهد.

شامپو بدون سولفات و ریزش مو

آیا شامپو بدون سولفات موجب ریزش مو می‌شود؟

شامپو بدون سولفات مزایای زیادی برای موها دارد، اما برای افرادی که موهای چرب دارند، ممکن است استفاده مداوم از آنها باعث تجمع چربی در پوست سر و ریزش مو شود. اگر موهای چرب دارید و می‌خواهید از شامپوی بدون سولفات استفاده کنید، بهتر است حداقل هفته‌ای یک‌بار از شامپوی حاوی سولفات استفاده کنید تا چربی اضافی پوست سر را از بین ببرید. همچنین، پس از استفاده از شامپوی حاوی سولفات، حتما از نرم‌کننده یا ماسک مو استفاده کنید تا رطوبت موها حفظ شود.

کلام آخر

اگر موهای کم‌پشت و خشک دارید، بهتر است از شامپوهای ضد ریزش بدون سولفات استفاده کنید. این شامپوها با استفاده از مواد شوینده ملایم، موها را به‌طور موثری پاکسازی می‌کنند و از آسیب به موها جلوگیری می‌کنند. برای انتخاب شامپوی ضد ریزش بدون سولفات مناسب با نوع موهای خود، توصیه می‌کنیم از مشاوران مجرب هیوا مشاوره بگیرید. مشاوران هیوا برای با بررسی نوع موهای شما، بهترین شامپو را به شما پیشنهاد می‌دهند. پس از دریافت مشاوره، می‌توانید انواع شامپوهای ضد ریزش بدون سولفات را با توجه به نوع موهای خود از هیوا تهیه کنید.

منابع: fforhair

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
سرم التیام بخش و ترمیم بریر اوردینری The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum(جعبه معیوب)
900,000 تومان
47%
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
پرایمر آبرسان و روشن کننده حاوی Even Better SPF30 کلینیک
1,820,000 تومان
950,000 تومان
29%
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
پک دوتایی کنسانتره دابل سرم و دور چشم کلارنس
3,900,000 تومان
2,750,000 تومان
25%
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
کرم ضد آفتاب چندکاره تخصصی ویبرانت گلامور vibrant glamour
560,000 تومان
420,000 تومان
37%
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
ژل شستشو کلینانس اون Cleanance مناسب پوست چرب و مستعد آکنه
1,320,000 تومان
825,000 تومان
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
کرم دورچشم ضدچروک ویبرانت گلامور
384,000 تومان
ماسک صورت رتینول ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
ماسک صورت رتینول ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
435,000 تومان
فوم شستشو صورت سفیدکننده و ضدآکنه ضدجوش امینو اسید ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
فوم شستشو صورت سفیدکننده و ضدآکنه ضدجوش امینو اسید ویبرانت گلامور Vibrant Glamour
390,000 تومان

بیشتر بخوانید