صفر تا 100 کلاژن سازی پوست

03 مهر‌ماه 1402

صفر تا 100 کلاژن سازی پوست

کلاژن یک پروتئین ساختاری است که در پوست، استخوان‌ها، غضروف‌ها و رباط‌ها یافت می‌شود. وظیفه اصلی پروتئین بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و استحکام آن است. با افزایش سن، تولید کلاژن در بدن کاهش می‌یابد، این امر منجر به ایجاد چین و چروک، افتادگی پوست و سایر علائم پیری می‌شود. در زنان، کلاژن سازی پوست از حدود سن ۴۰ سالگی شروع به کاهش می‌کند. این کاهش تولید کلاژن با سرعتی حدود ۱٪ در سال رخ می‌دهد. کاهش تولید کلاژن به دلیل عوامل مختلفی اتفاق می‌افتد از جمله:

 • تغییرات هورمونی
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش
 • سیگار کشیدن
 • رژیم غذایی نامناسب
 • استرس

در این مقاله کلاژن و فواید آن برای پوست را شرح داده و روش‌های مختلف افزایش کلاژن سازی پوست را بیان می‌کنیم.

کلاژن سازی پوست چیست؟

کلاژن فراوان‌ترین و مهمترین پروتئین در بدن است که در پوست، استخوان، غضروف، تاندون و رباط یافت می شود. این قوی ترین پروتئین بدن به حفظ شکل و ساختار  بافت ها کمک می کند. این ماده همچنین به پوست کمک می کند تا صاف و جوان به نظر برسد. افزایش سن منجر به کاهش کلاژن سازی پوست می‌شود. همین امر سبب بروز چین و چروک، افتادگی پوست و سایر علائم پیری می‌شود.

کلاژن تقریبا 80% پوست را تشکیل داده و یک ماده حیاتی جهت حفظ قابلیت ارتجاعی و استحکام بافت پوست است. کمبود این عنصر سازنده به عنوان عامل اصلی پیری شناخته می‌شود. این ماده جادوی جوانی پوست است که به پوست خاصیت ارتجاعی بخشیده و با حفظ آب از خشکی و چین و چروک جلوگیری می‌کند.

افزایش کلاژن سازی

مهمترین راه‌های افزایش کلاژن سازی پوست

این پروتئین به شکل و ساختار بافت‌ها کمک می‌کند تا صاف و جوان به نظر برسند. به دلیل کاهش تولید این ماده در بدن چین و چروک و سایر علائم پیری در پوست پدیدار می‌شوند. برخی درمان‌های کلینیکی نیز به تحریک تولید کلاژن سازی پوست کمک کرده و موجب سفت شدن نواحی شل و افتاده پوست می‌شود. با این حال، روش‌های غیر تهاجمی نیز وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها تولید کلاژن را افزایش داد و از پیری پوست جلوگیری کرد.

 برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی کلاژن

استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی کلاژن می‌تواند به افزایش کلاژن سازی پوست و کاهش چین و چروک کمک کند. این محصولات معمولاً حاوی کلاژن هیدرولیز شده هستند که به راحتی توسط پوست جذب می‌شود. کلاژن هیدرولیز شده در واقع یک نوع کلاژن است که با تجزیه شدن به قطعات کوچکتر، راحت‌تر جذب پوست شده و در تولید کلاژن جدید موثر است. این محصولات علاوه بر تولید کلاژن جدید موجب ترمیم آن شده و از پوست در برابر عواملی که به کلاژن آسیب می‌رساند محافظت می‌کند.

برخی از محصولات مراقبت از پوست حاوی کلاژن که می‌توانید استفاده کنید نام می‌بریم:

 • سرم کلاژن
 • کرم کلاژن
 • ماسک کلاژن
 • ژل کلاژن
 • لوسیون کلاژن

برای انتخاب هر یک از این محصولات نوع پوست و هدف خود از استفاده این محصولات را در نظر گرفته و در تهیه محصولات به کیفیت و اصالت کالا دقت کنید. همچنین از معتبر بودن فروشگاه مورد نظر اطمینان حاصل کنید تا عوارضی برای پوست ایجاد نشود.

 • مصرف مکمل‌های کلاژن

مکمل‌های کلاژن نیز می‌توانند به افزایش تولید کلاژن در بدن کمک کنند. این مکمل‌ها معمولاً حاوی کلاژن پپتید هستند که نوعی از کلاژن است که به راحتی توسط بدن جذب می‌شود. این مکمل‌ها به شکل پودر، کپسول و قرص تولید شده‌اند که علاوه بر کلاژن سازی پوست موجب سلامت مفاصل، غضروف و تقویت موها می‌شوند. کلاژن‌ها به دلیل قابلیت تجزیه و جذب مجدد در بدن به شکل‌های مختلف ساخته و تولید شده‌اند.

ترکیبات کلاژن ساز پوست

 • پیروی از یک رژیم غذایی سالم

پیروی از یک رژیم غذایی سالم نیز می‌تواند به افزایش کلاژن سازی پوست کمک کند. برخی از مواد غذایی که می‌توانند به تولید کلاژن کمک کنند عبارتند از:

 • پروتئین‌ها (مانند گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و آجیل)
 • ویتامین C (مانند مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای و توت فرنگی)
 • ویتامین E (مانند آجیل، دانه‌ها و سبزیجات برگ سبز)
 • روی (مانند صدف، گوشت قرمز و مرغ)
 • مس (مانند صدف، آجیل، دانه‌ها و سبزیجات برگ سبز)

علاوه بر این باید از مصرف غذاهای مضر نظیر الکل، شکر، چربی‌های اشباع و ترانس که به تولید کلاژن سازی آسیب می‌رساند و منجر به چین و چروک می‌شود اجتناب کرد. یک رژیم غذایی سالم و اجتناب از غذاهای مضر می‌تواند به افزایش تولید کلاژن و کاهش علائم پیری پوست کمک کند.

 • محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش

محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش نیز می‌تواند به کاهش علائم پیری پوست کمک کند. اشعه ماورا بنفش می‌تواند به پوست آسیب برساند و کلاژن سازی پوست را کاهش دهد. برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش، از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید و از قرار گرفتن در معرض آفتاب در ساعات اوج (بین ۱۰ صبح و ۴ بعد از ظهر) خودداری کنید.

 • ترک سیگار

ترک سیگار نیز می‌تواند به کاهش علائم پیری پوست کمک کند. سیگار کشیدن کلاژن سازی پوست را کاهش داده و می‌تواند برای پوست آسیب رسان باشد. ترک سیگار می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش علائم پیری کمک کند. دود سیگار حاوی 7000 ماده شیمیایی مضر است که می‌تواند به پوست آسیب برساند. علاوه بر این سیگار کشیدن به افزایش التهاب پوست کمک می‌کند. التهاب به تولید کلاژن آسیب زده و چین و چروک را افزایش می‌دهد. برخی از این مواد شیمیایی عبارتند از:

 • نیکوتین: نیکوتین می تواند به کاهش جریان خون به پوست کمک کند که می تواند منجر به خشکی و چین و چروک پوست شود.
 • مونواکسید کربن: مونوکسید کربن می تواند با اکسیژن در خون رقابت کند که می تواند منجر به کاهش تولید کلاژن و الاستین شود.
 • رادیکال های آزاد: رادیکال های آزاد می توانند به پوست آسیب برساند و منجر به چین و چروک و سایر علائم پیری شود.

کلاژن سازی پوست

 • مدیریت استرس

مدیریت استرس نیز می‌تواند به کاهش علائم پیری پوست کمک کند. استرس می‌تواند به پوست آسیب برساند و کلاژن سازی پوست را کاهش دهد. مدیریت استرس می‌تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش علائم پیری کمک کند. با استفاده از روش‌های ذکر شده در بالا، می‌توان تولید کلاژن را افزایش داد و از پیری پوست جلوگیری کرد. با مراقبت از پوست خود می‌توانید پوستی جوان‌تر و شاداب‌تر داشته باشید.

کلاژن سازی پوست چگونه انجام می‌شود؟

بدن به طور طبیعی کلاژن را تولید می‌کند و ما با دریافت مواد مغذی مناسب می‌توانید ساخت این پروتئین را افزایش دهیم. ویتامین سی یکی از ویتامین‌هایی است که نقش مهمی در ساخت کلاژن دارد. قرص‌ها، سرم‌ها و محصولات مراقبتی که حاوی ویتامین سی هستند می‌توانند به افزایش تولید کلاژن کمک کنند. میوه‌ها، سبزیجات، گوشت، لبنیات، تخم مرغ و ماهی  سرشار از پروتئین هستند و انواع مرکبات به تامین ویتامین سی کمک می‌کنند.

مهمترین ترکیبات و محصولات کلاژن ساز پوست

علاوه بر رژیم غذایی و مصرف مکمل‌ها برخی ترکیبات موجود در محصولات مراقبتی به افزایش کلاژن سازی پوست کمک می‌کنند. در زیر به برخی از مهمترین ترکیبات اشاره می‌کنیم.

 • ویتامین C

ویتامین سی بهترین ویتامین برای کلاژن سازی پوست بوده و  یک آنتی اکسیدان ضروری برای پوست است. این ویتامین به واسطه خاصیت آنتی اکسیدانی خود به محافظت از پوست در برابر آسیب ناشی از اشعه ماورای بنفش خورشید کمک می‌کند. همچنین موجب افزایش تولید کلاژن شده و چین و چروک، افتادگی پوست و سایر علائم پیری را از بین می‌برد. علاوه بر غذاهای حاوی ویتامین سی مثل مرکبات، گوجه فرنگی، سیب زمینی، لوبیا و کیوی برخی محصولات مراقبتی حاوی این ویتامین می‌تواند در کاهش نشانه‌های پیری پوست و بهبود استحکام آن موثر باشد.

در میان محصولات متنوعی که در بازار عرضه شده‌اند سرم هیالورونیک اسید اوردینری بهترین سرم آبرسان بوده که چین و چروک پوست را کم کرده و مانع از ایجاد پیری زودرس پوست می‌شود. این سرم حاوی هیالورونیک اسید 2% و ویتامین سی بوده که مرطوب کننده عمیق و جوانساز پوست است. ترکیبات موجود در این سرم منجر به کلاژن سازی پوست شده و مانع از ایجاد پیری زودرس می‌شود.

ویتامین کلاژن ساز پوست

 • اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک توانایی جذب و نگهداری آب را داشته و نقش مهمی در حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از خشک شدن دارد. اسید هیالورونیک همچنین به تحریک تولید کلاژن کمک کرده و در حفظ شکل و ساختار پوست موثر است. استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی اسید هیالورونیک و یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به افزایش  کلاژن سازی پوست کمک کند.

از دیگر محصولات کلاژن سازی پوست می‌توان به سرم لاکتیک اسید 5 درصد و هیالورونیک اسید اوردینری اشاره کرد. این سرم با دارا بودن ترکیبات موثر در تولید کلاژن به کاهش چین و چروک و بهبود قوام و لطافت پوست کمک می‌کند. این محصول مراقبتی ضمن حفظ رطوبت پوست، مانع از ایجاد چین و چروک و بروز نشانه‌های پیری پوست می‌شود. اسید لاکتیک با تحریک سنتز کلاژن و تجدید سلولی بافت پوست را بهبود می‌بخشد.

سخن پایانی

در این مقاله درباره کلاژن و راه‌های افزایش تولید آن صحبت کردیم. همانطور که اشاره کردیم محصولات مراقبت از پوست حاوی کلاژن می‌توانند به افزایش تولید کلاژن و کاهش علائم پیری کمک کنند. با این حال، این محصولات نمی‌توانند معجزه کنند. برای داشتن پوستی صاف، جوان و سالم، باید از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و مدیریت استرس نیز استفاده کنید.

منابع: healthline

medicalnewstoday

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
780,000 تومان
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
739,000 تومان
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
259,000 تومان
+
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
159,000 تومان
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
160,000 تومان
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
149,000 تومان
55%
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان

بیشتر بخوانید