راهنمای تاریخ انقضای اوردینری

15 آبان‌ماه 1402

راهنمای تاریخ انقضای اوردینری

لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مانند محصولات خوراکی تاریخ انقضا دارند که باید مورد توجه قرار بگیرد. به ویژه لوازم آرایشی که با نقاط حساسی از جمله پوست و مو در تماس هستند. در فرآیند ساخت محصولات آرایشی و مراقبتی ترکیبات شیمیایی بکار می‌رود که عملکرد آن‌ها بازه زمانی مشخصی دارد. بنابراین جهت پیشگیری از آسیب‌های وارده از سوی مواد و ترکیبات شیمیایی باید از صحت اطلاعات و تاریخ انقضای محصولات اطمینان حاصل کنیم. در این مقاله ما به نحوه‌ پی‌بردن به تاریخ انقضای محصولات اوردینری برند بسیار محبوب و کار آمد کانادایی می‌پردازیم.

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر مصرف لوازم آرایشی و مراقبتی سیر صعودی داشته، توجه به شیوه نگهداری و تاریخ انقضای اوردینری اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. عمر مفید محصولات مدت زمان مشخصی دارد که بر اساس کابرد آن محصول بهترین کارایی را اعمال می‌کند. از آنجایی که مواد اولیه و فرمولاسیون ساخت محصولات پس از مدتی کارایی و کیفیت خود را از دست می‌دهند منقضی شدن لوازم آرایشی و بهداشتی می‌تواند آسیب‌هایی را در قسمت‌های حساس بدن از جمله پوست و مو به وجود آورد.

تاریخ انقضای محصولات اوردینری مدت زمان مشخصی است که کالای مورد نظر با توجه به نوع استفاده، نحوه بسته‌بندی، میزان ترکیبات نگهدارنده و زمان باز شدن پلمپ محصول بیشترین کارایی مورد انتظار را ارائه می‌دهد. عوامل مختلفی بر عمر مفید لوازم آرایش تاثیرگذارند از جمله:

 • تماس دست با محصول که موجب انتقال باکتری و قارچ‌ها شده و ممکن است به مروز زمان رشد کنند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از شروع آرایش دست‌ها را ضد عفونی کرده و یا بشوئید.
 • براش‌ها و اپلیکاتور خیلی زود در معرض آلودگی و باکتری قرار می‌گیرند و موجب انتقال آلودکی به محصولات می‌شوند. بهتر است همیشه آن‌ها را به خوبی شسته و ضد عفونی کنید.
 • رطوبت محیط نیز می‌تواند در انتقال باکتری و آلودگی موثر باشد.
 • نور آفتاب و تغییر دما نیز در تغییر رنگ و بافت محصولات موثر است.

تاریخ انقضای اوردینری

تاریخ انقضای اوردینری چگونه است؟

کمپانی‌های تولید لوازم بهداشتی و آرایشی موظف‌اند که تاریخ انقضای محصولات را درج کنند. این مدت زمان به صورت بارکد یا علامت اختصاری تولید و انقضاء بر روی مشخصات کالا درج می‌شود. برخی از محصولات خارجی این تاریخ را با علامت POA مشخص می‌کنند که به معنی تعداد ماه‌هایی است که بعد از باز شدن محصول می‌توان از آن استفاده کرد. برخی شرکت‌ها اطلاعات تاریخ انقضاء را به صورت آنلاین روی وبسایت خود منتشر کرده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند. همچنین اپلیکشن‌هایی طراحی شده‌اند که می‌توان در این مورد از آن‌ها کمک گرفت.

در مورد محصولات خارجی قانونی در اتحادیه اروپا وجود دارد که با توجه به طول عمر بیشتر از 30 ماه کالاها، ملزم به درج تاریخ انقضا نیستند. با توجه به این قانون تاریخ انقضای اوردینری مانند کرم ویتامین سی اوردینری به طور مستقیم بر روی بسته‌بندی درج نشده و دارای کدی است که نشان دهنده تاریخ تولید، انقضا و سلامت کالا است. این کد ویژه “بچ کد” نامیده می‌شود. به این ترتیب می‌توان از این کد جهت استعلام تاریخ انقضای محصول روی بسته‌بندی کمک گرفت و آن را بررسی کرد.

استعلام بچ کد یا شناسه تولید

بچ کد، یک کد شناسایی یا شماره منحصربه‌فرد است که برای شناسایی و پیگیری محصولات آرایشی و بهداشتی ساخت اروپا بکار می‌رود. این کد اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید، محل تولید، خط تولید و تاریخ انقضای اوردینری را بازیابی می‌کند. بچ کد یک مشخصه مهم برای ردیابی و کنترل کیفیت محصولات است و مصرف کنندگان را از رعایت استانداردهای مربوط به محصول مطلع می‌کند. بچ کد به صورت برجسته و یا تورفته در پایین بسته‌بندی محصول توسط پرینتر سوزنی چاپ یا مهر می‌شود.

هر برند دارای بچ کد ویژه بوده که شماره بچ و یا شماره سری ساخت نامیده می‌شود. معمولا دارای یک شماره 3 تا 12 رقمی هستند و برخی علاوه بر اعداد، حروف انگلیسی نیز دارند. بچ کد در پایان بسته‌بندی محصول بر روی برچسب آن و یا در قسمت پایین بسته درج می‌شود. گاهی روی محصولات شماره‌ای با نام LOT مشاهده می‌شود که نوعی کد است و پس از آماده شدن محصول بر روی آن درج می‌شود. مفهوم هر دو کد یکسان است و جهت رهگیری فرآیند تولید و پیگیری تاریخ انقضاء مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهمیت تاریخ انقضای محصولات اوردینری

همانطور که می‌دانید تاریخ انقضای سرم های اوردینری روی بسته‌بندی یا ظرف محصول درج نمی‌شود. بنابراین بسیاری از افراد دچار سردرگمی شده و زمان مناسب استفاده از محصولات را نمی‌دانند. به طور کلی محصولات اوردینری تا 3 سال پس از تولید قابل استفاده هستند. همچنین توصیه می‌شود از زمان باز شدن درب محصول تا 12 ماه پس از آن از محصول به طور کامل استفاده کنید. این زمان نشان می‌دهد محصول در شرایط کیفی مناسبی بوده و بیشترین بازدهی را برای افراد دارد.

اطلاعات در مورد تاریخ انقضای محصول به مشتریان کمک می‌کند تا محدوده ایده‌آل مصرف محصول را بدانند و از مصرف محصولات منقضی شده خودداری کرده و عوارض ناشی از آن را به حداقل برسانند. خریداران انواع سرم های اوردینری و یا به طور کلی محصولات اوردینری می‌توانند با توجه به مدت اعتبار محصول میزان و نحوه مصرف خود را مدیریت کرده و از نتایج مطلوبی برخوردار شوند.

چگونه می‌توان تاریخ انقضای اوردینری را پیدا کرد؟

تاریخ انقضای اوردینری الگوی مشخصی داشته و تاریخ انقضای آن‌ها 3 سال بعد از تولید و 12 ماه بعد از باز کردن درب محصول است. یکی از سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه کنترل و پیگیری تاریخ انقضای اوردینری تشخیص تاریخ بچ کد است. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این روش‌ها وارد کردن بچ کد اوردینری در وب سایت چک فرش است. در زیر مراحل انجام کار را شرح می‌دهیم.

 1. ابتدا بچ کد محصول خریداری شده را پیدا کنید. بچ کد از روی بسته‌بندی که معمولا در زیر کارتن یا زیر شیشه محصول درج شده است قابل مشاهده است.

سایت انقضای اوردینری

 1. سپس وارد سایت checkfresh شده و از قسمت بالا برند مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تاریخ انقضای اوردینری

3.  بعد از ورود به سایت بچ کد اوردینری، فیلدی به نام Bach code وجود دارد که باید بچ کد محصول را وارد کرده و دکمه Check را بزنید.

سایت تاریخ انقضای اوردینری

4. پس از طی کردن این مراحل اطلاعات محصول مورد نظر به نمایش درمی‌آید. این اطلاعات شامل سال ساخت و زمان سپری شده از تولید محصول تا به امروز است. به خاطر داشته باشید که محصولات مراقبتی اوردینری حداقل تا 36 ماه، محصولات آرایشی این برند بین 36 الی 60 ماه و عطرها تا 60 ماه تاریخ انقضا دارند.

سایت انقضای اوردینری

معرفی وبسایت‌های تاریخ انقضای اوردینری

همانطور که گفتیم برای دانستن تاریخ انقضای اوردینری می‌توان از طریق بچ کد، تاریخ تولید آن را مشاهده کرد. بچ نامبر یک شناسه یکتا است که بر روی بسته بندی محصول یا بر روی خود محصول درج می‌شود. برخی وبسایت‌ها با دارا بودن دیتابیس قوی تمام اطلاعات مورد نظر از جمله تاریخ انقضای محصولات را در اختیار ما قرار می‌دهند. این وبسایت‌ها به کمک بچ کد یا شماره لات اطلاعات محصول مورد نظر را در اختیار شما قرار می‌دهند. در این زمینه دو وبسایت معتبر را به شما معرفی می‌کنیم.

 • چک فرش
 • چک کاسمتیک

این دو وبسایت معتبرترین و معروف‌ترین سایت تایید اصالت و تاریخ انقضای محصولات آرایشی و بهداشتی هستند.

آیا تاریخ انقضای اوردینری برای محصولات متفاوت یکسان است؟

تاریخ انقضای اوردینری در هر کالا متفاوت بوده و هر محصول با توجه به شرایط محیطی، مواد و ترکیبات بکار رفته و روش ساخت مدت زمان مصرف مشخصی دارد. محصولاتی که در تولید آن‌ها از روغن بهره گرفته شده مثل کرم‌های نرم کننده تاریخ انقضای طولانی‌تری داشته و در مقابل آن محصولات با پایه آب مثل لوسیون و تونر تاریخ انقضای کمتری دارند. قرار گرفتن در برابر نور یا دمای بالا می‌تواند مدت زمان مصرف را به طرز چشم‌گیری کاهش دهد. نگهداری محصولات در جای خشک و خنک می‌تواند شرایط نگهداری را بهینه کرده و از ایجاد عوارض و آسیب جلوگیری کند. عوارضی که محصولات اوردینری با تاریخ انقضای گذشته ایجاد می‌کنند شامل:

 • آکنه و جوش
 • التهاب و حساسیت
 • سوختگی پوست
 • خشکی و خارش
 • تحریک و التهاب موی سر

علت چاپ نکردن تاریخ انقضای محصولات خارجی

کشورهای اروپایی و خارجی به جز ترکیه، برای جلوگیری از تولید محصولات فیک و تقلبی توسط کلاهبرداران از درج تاریخ انقضا بر روی محصولات خودداری می‌کنند. این روش مانع از سوءاستفاده افراد متقلب شده و وبسایت‌های معتبر می‌توانند تاریخ انقضاء محصولات را تایید کرده و افراد را از اصل بودن کالای خریداری شده مطلع کنند. تاریخ انقضای محصولات اوردینری نیز بر روی بسته بندی کالا درج نشده و این نشان از تقلبی بودن یا فیک بودن محصولات اوردینری نیست. شما می‌توانید از طریق بچ کد، اطلاعات تولید و انقضای محصولات را پیدا کنید.

نظرات در مورد تاریخ انقضای اوردینری

شرکت‌های تولید کننده محصولات مراقبتی موظف‌اند تاریخ انقضای محصولات خود را بر روی بسته بندی یا خود محصول درج کنند. مصرف کنندگان محصولات اوردینری با توجه به تاریخ انقضای محصولات، در مورد خرید آن تصمیم گیری کرده و بازه زمانی مصرف محصول را با توجه به تاریخ انقضای اوردینری مورد توجه قرار می‌دهند. برای برخی افراد نداشتن اطلاعات کافی در مورد استعلام بچ کد و پیدا کردن اطلاعات محصول موجب خرید محصولاتی شده که تاریخ مصرف آن گذشته است. بنابراین دانستن نحوه استفاده از بچ کد موجب رضایت مشتریان و خرید مطمئن‌تر شده است.

منابع: deciemchatroom

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

31%
صابون ضد قارچ و خوشبو کننده پا
صابون ضد قارچ و خوشبو کننده پا
129,000 تومان
89,000 تومان
فوم برنزه کننده بدن ضد آب crso
فوم برنزه کننده بدن ضد آب crso
289,000 تومان
34%
ادکلن ویکتوریا سکرت فشن بامشل
ادکلن ویکتوریا سکرت فشن بامشل
1,200,000 تومان
790,000 تومان
کرم مرطوب کننده گریپ فروت نوتروژینا فاقد چربی refreshingly
کرم مرطوب کننده گریپ فروت نوتروژینا فاقد چربی refreshingly
298,000 تومان
پاک کننده آرایش چشم سیمپل simple
پاک کننده آرایش چشم سیمپل simple
298,000 تومان
ژل شستشو سیمپل مدل moisturising پوست خشک و حساس
ژل شستشو سیمپل مدل moisturising پوست خشک و حساس
215,000 تومان
33%
پک ۸ عددی چسب بوتاکس باسن جیسوینگ
پک ۸ عددی چسب بوتاکس باسن جیسوینگ
298,000 تومان
198,000 تومان
10%
صابون سفید کننده و ضد ترک سینه کاریته
صابون سفید کننده و ضد ترک سینه کاریته
220,000 تومان
198,000 تومان

بیشتر بخوانید