درمان منافذ باز پوست

11 آبان‌ماه 1402

درمان منافذ باز پوست

داشتن پوستی صاف و بدون نقص دغدغه بسیار از افراد است. منافذ باز پوست، یکی از مشکلات شایع پوستی است که می‌تواند ظاهر پوست را ناخوشایند و نازیبا کند. منافذ پوست معمولا در نواحی بینی، پیشانی و چانه قابل مشاهده هستند و ظاهر پوست را ناهموار می‌کنند. این منافذ در اثر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، آلودگی هوا، محصولات آرایشی نامناسب و نداشتن روتین پوستی صحیح ایجاد می‌شود.

منافذ پوست باعث می‌شوند آرایش به خوبی روی پوست قرار نگیرد و پوست یکدست و صاف به نظر نرسد. محصولات آرایشی اغلب ظاهر پوست را پوشش می‌دهند اما محصولات مراقبتی و درمانی راه حل مناسبی برای درمان منافذ به شمار می‌روند. در این مقاله به شرح علل ایجاد منافذ باز و راه‌های درمان آن می‌پردازیم.

منافذ باز پوست چیست؟

اگر به دقت به سطح پوست خود نگاه کنید متوجه روزنه‌های کوچکی می‌شوید که باز یا گشاد شدن آن‌ها موجب ناهموار شدن پوست شده و زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. منافذ باز پوست روزنه‌های کوچکی هستند که فولیکول‌های مو و غدد چربی را در خود جای داده‌اند. منافذ پوست یا (pores) مسیرهای خروج ترشحات چربی و عرق هستند. منافذ به طور طبیعی در پوست وجود دارند و برای تنفس پوست ضروری هستند.

گاهی اوقات منافذ بزرگتر از حد معمول بوده و موجب به اصطلاح پوست پرتقالی شدن می‌شود. نوع پوست چرب، خشک یا معمولی تاثیری در میزان باز بودن منافذ ندارد. نقش اصلی منافذ، خروج چربی از غده‌های زیر پوست به سطح آن است. آلودگی‌ها و سلول‌های مرده موجب انسداد منافذ شده و باعث ایجاد جوش، آکنه و التهاب می‌شوند. منافذ بسته شده‌ای که نزدیک سطح پوست باشند، جوش سر سفید ایجاد کرده و اگر از عمق بسته شده باشند جوش سرسیاه را به وجود می‌آورد.

منافذ باز پوست

مهمترین علل باز شدن منافذ پوست

تجمع چربی، آلودگی، ذرات معلق و گردو غبار می‌تواند موجب انسداد منافذ شوند و جلوی تنفس آن را بگیرند. در این شرایط پوست برای تنفس منافذ خود را بازتر می‌کند. تمیز نکردن پوست به روش صحیح و استفاده نکردن از محصولات مراقبتی مناسب می‌تواند منافذ باز را تشدید کند. عواملی نظیر محصولات آرایشی و بهداشتی ناسازگار با پوست، استرس، تغذیه نامناسب، ژنتیک و تغییرات هورمونی در ایجاد منافذ باز پوست نقش بسزائی دارند.

تغذیه سالم، کاهش استرس، عدم مصرف دخانیات، استفاده درست از محصولات پوستی و مشاوره با پزشک متخصص می‌تواند به بهبود و کاهش منافذ باز پوست کمک کند. در زیر به شرح عوامل موثر در باز شدن منافذ اشاره می‌کنیم.

 • ژنتیک

برخی افراد به طور ژنتیکی منافذ باز پوست بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. ژنتیک عامل مهمی در ایجاد منافذ پوست است. هر فرد مجموعه‌ای از ژن‌ها را به ارث می‌برد. ژن‌ها تاثیر زیادی بر ساختار پوست و عملکرد آن دارند. داشتن منافذ باز در والدین این احتمال را در فرزندان نیز بیشتر می‌کند. به همین دلیل شکل و اندازه منافذ پوست در افراد مختلف است. همچنین، ژنتیک می‌تواند بر روی ساختار پوست اثر بگذارد. پوستی که دارای ساختار ضخیم و متراکم‌تر است، ممکن است دچار منافذ باز شود.

 • تغییرات هورمونی

هورمون‌ها نقش مهمی در تنظیم ترشح چربی توسط غده‌های چربی پوست دارند. تغییرات هورمونی تاثیر زیادی بر پوست داشته و به ایجاد منافذ باز کمک می‌کند. این تغییرات ممکن است در دوران بلوغ، بارداری، پیش از پریود، دوران استرس و دیگر شرایطی که تغییرات هورمونی در بدن رخ می‌دهد ایجاد شود. این تغییرات منجر به تولید بیش از حد چربی توسط غده‌های چربی شده و در نتیجه منافذ باز پوست شکل می‌گیرند. استرس می‌تواند سطح هورمون‌هایی مثل کورتیزول را افزایش داده و با افزایش تولید چربی به ایجاد منافذ پوست منجر شود.

 • استفاده از محصولات آرایشی نامناسب

برخی از محصولات آرایشی مثل کرم‌پودرهای سنگین و فاندیشین‌های چرب می‌تواند موجب انسداد منافذ شود. برخی محصولات آرایشی ترشح چربی پوست را تحریک کرده و موجب انسداد منافذ می‌شود. ترشحات بیش از حد منافذ را اشباع کنند و باعث باز شدن آن می‌شوند. همچنین برخی محصولات به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی پوست را دچار التهاب و حساسیت می‌کنند. التهاب می‌تواند به ترشح چربی بیش از حد و ایجاد منافذ باز پوست منجر شود.

 • عدم مراقبت مناسب از پوست

ذرات گرد و غبار، آلودگی، چربی و مواد آرایشی باقیمانده روی پوست می‌تواند داخل منافذ پوست جمع شده و ترشح چربی پوست را افزایش دهد. این ترشحات منافذ را اشباع کرده و باز شدن آن را تسهیل می‌کند. استفاده از محصولات مراقبتی ناسازگار با پوست و تمیز نکردن پوست می‌تواند به التهاب و آکنه منجر شده و منافذ باز پوست را بیشتر کند. با انسداد منافذ تنفس پوست دچار مشکل شده و منافذ باز می‌شوند.

 • آسیب‌های پوستی

آسیب‌های پوستی مثل جوش و آکنه می‌تواند موجب انسداد منافذ شده و این انسداد در بزرگ شدن منافذ باز پوست موثر باشد. نور خورشید نیز یکی از علل آسیب به ساختار پوست و کاهش انعطاف پذیری آن است که می‌تواند در بزرگ شدن منافذ تاثیر گذار باشد. فشار، خراشیدگی،جراحت، پیری و کاهش تولید کلاژن نیز در کاهش انعطاف پذیری پوست و باز شدن منافذ موثر است.

منافذ باز

درمان منافذ باز پوست

عوامل مختلفی از جمله نوع پوست، شدت مشکل و علت ایجاد منافذ باز در درمان منافذ باز پوست اثر گذار است. در برخی موارد، رعایت برخی نکات مراقبتی می‌تواند از بزرگ شدن منافذ جلوگیری کرده و یا آن‌ها کوچکتر جلوه دهد. در برخی موارد ممکن است نیاز به درمان پزشکی باشد. بهبود و تقویت پوست به درمان منافذ کمک کرده و پوست را یکدست و هموار می‌کند.

در ادامه به شرح راه‌های درمان‌‌های منافذ باز می‌پردازیم.

 • شستشوی روزانه با پاک کننده

پوست چرب موجب بزرگتر شدن منافذ می‌شود. چربی زیاد پوست موجب بزرگ شدن روزنه‌های پوست شده و منافذ را مسدود می‌کند. انتخاب یک روتین پوستی مناسب در طولانی مدت منجر به کوچک شدن منافذ پوست می‌شود. استفاده از یک پاک کننده با خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی می‌تواند به تمیزی منافذ و حفظ سلامت پوست کمک کند. شستشوی روزانه به پاکسازی آلودگی‌ها و چربی اضافه کمک کرده و از بزرگ شدن منافذ باز پوست جلوگیری می‌کند.

 • محصولات آرایشی غیر کومدوژنیک

محصولات غیر کومدوژنیک موجب انسداد منافذ نمی‌شوند. می‌توانید هنگام خرید محصولات مراقبتی به برچسب غیر کومدوژنیک و فاقد چربی توجه کرده و در درمان منافذ باز پوست قدمی بردارید. داشتن یک روتین مناسب و استفاده از محصولات غیر کومدوژنیک می‌تواند از بزرگ شدن منافذ جلوگیری کند. با انتخاب محصولات مراقبتی پوست مناسب، می‌توانید تأثیر مثبتی بر منافذ پوست خود بگذارید و پوستی صاف‌تر و شاداب‌تر داشته باشید.

 • درمان‌ منافذ باز پوست با لیزر

درمان منافذ باز پوست توسط لیزر موجب برداشته شدن لایه‌های بالایی پوست شده و پوست جدیدی را جایگزین می‌کند. این نوع درمان می‌تواند به کوچک کردن منافذ باز پوست کمک کند. لیزر درمانی نسبت به روش‌های خانگی قوی‌تر بوده و توسط پزشک در مطب صورت می‌گیرد. بهبود در این روش به نوع لیزر و شیوه درمان بستگی دارد. همچنین به چندین جلسه درمانی نیاز دارد و معمولا به صورت ماهانه انجام می‌شود.

منافذ پوست

 • درمان منافذ باز پوست با ماسک

استفاده از ماسک‌های لایه‌بردار، ضد التهاب و مرطوب کننده می‌تواند به تمیزی منافذ و بازسازی پوست کمک کند. ماسک‌ها می‌توانند با لایه‌برداری خفیف از پوست از انسداد منافذ جلوگیری کنند. ماسک خاک رس با کاهش سبوم لایه‌های عمیق پوست منجر به کاهش منافذ می‌شود.

 • درمان منافذ باز پوست با رتینول

رتینول یک روش موثر در درمان منافذ باز پوست است. رتینول خواص ضد پیری و تجدید کننده پوست دارد که به عنوان یک ماده ضد التهاب و تنظیم کننده ترشح چربی عمل می‌کند. استفاده منظم از رتینول میزان ترشح چربی پوست را کاهش داده و از انسداد منافذ جلوگیری می‌کند. رتینول به عنوان یک لایه‌بردار ملایم عمل کرده و آلودگی‌ها و سلول‌های مرده را از منافذ پوست تمیز می‌کند.

آیا رتینول به پوست شما آسیب می‌رساند؟

 • استفاده از محصولات مراقبتی پوست

استفاده از محصولات مراقبتی پوست می‌تواند تاثیر مهمی در کاهش منافذ باز پوست داشته باشد. محصولات مراقبتی پوست عموماً شامل محصولات تمیزکننده، تونر، ماسک، کرم مرطوب کننده و سرم هستند. در زیر تاثیرات مهمی که این محصولات می‌توانند بر منافذ باز پوست داشته باشند را بررسی می‌کنیم.

 • مواد لایه‌بردار

لایه‌بردارها به حذف سلول‌های مرده پوست کمک کرده و پوست را صاف‌تر و درخشان‌تر می‌کنند. لایه‌برداری در کوچک شدن منافذ باز پوست موثر است. توجه داشته باشید که مواد لایه‌بردار شیمیایی قوی می‌تواند پوست را تحریک کرده و باعث بزرگتر شدن منافذ پوست شود.

 • محصولات حاوی آلفاهیدروکسی اسید

محصولات حاوی آلفاهیدروکسی اسید مثل سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید و لاکتیک می‌توانند به تمیزی پوست و منافذ کمک کنند. سرم منافذ باز پوست اوردینری با دارا بودن اسید سالیسیلیک خاصیت ضد جوش داشته و بهترین درمان منافذ باز پوست به شمار می‌رود. این محصول مراقبتی متعادل کننده چربی پوست بوده و به کاهش التهاب، تسکین درد و خارش پوست کمک می‌کند.

 • استفاده از ضد آفتاب

قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب بدون محافظت کافی آسیب‌هایی را به پوست وارد کرده و موجب می‌شود پوست سفتی خود را از دست داده و منافذ بیشتر دیده شوند. استفاده از ضد آفتاب مناسب می‌تواند از پوست در برابر این آسیب محافظت کرده و راهکار موثری برای جلوگیری از باز شدن منافذ و درمان منافذ باز پوست باشد. بهتر است هر روز و حتی در فصل زمستان نیز از ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی مناسب استفاده کنید.

کلام پایانی

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم عواملی مثل نور آفتاب، ژنتیک، آلودگی محیطی، تغییرات هورمونی و عدم مراقبت از پوست در ایجاد منافذ باز تاثیرگذار هستند. با توجه به اینکه سلامت پوست و زیبایی آن برای اغلب افراد بسیار مورد توجه است آگاهی از عوامل به وجود آورنده این عارضه و شیوه‌های موثر درمان منافذ باز پوست به بهبود پوست و حفظ کیفیت آن کمک می‌کند. اگر شما هم تجربه‌ای در درمان منافذ پوست داشتید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع: aad

medicalnewstoday

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

اسپری بدن مردانه گراندیور مدل LEAGUE
اسپری بدن مردانه گراندیور مدل LEAGUE
255,000 تومان
ادوپرفیوم جانوین جویس اند پینکی
ادوپرفیوم جانوین جویس اند پینکی
689,000 تومان
اسپری باکارات رژ قرمز گرندیور
اسپری باکارات رژ قرمز گرندیور
255,000 تومان
اسپری باکارات رژ زرد گرندیور
اسپری باکارات رژ زرد گرندیور
255,000 تومان
اسپری لاست چری گرندیور
اسپری لاست چری گرندیور
255,000 تومان
ادکلن کوکتل اینتنس فرگرانس ورد
ادکلن کوکتل اینتنس فرگرانس ورد
760,000 تومان
ادکلن فرگرانس ورد امبر اند نرولی
ادکلن فرگرانس ورد امبر اند نرولی
980,000 تومان
ادکلن زنانه فراگرنس ورد یارا مدل جاست وردی
ادکلن زنانه فراگرنس ورد یارا مدل جاست وردی
980,000 تومان

بیشتر بخوانید