کدام محصولات کلاژن را مصرف کنیم (مزایا و معایب قرص، کرم و سرم کلاژن ساز)

13 شهریور‌ماه 1402

کدام محصولات کلاژن را مصرف کنیم (مزایا و معایب قرص، کرم و سرم کلاژن ساز)

کلاژن در سلول‌های بنیادی موجود در بافت‌های مختلف بدن مثل استخوان، پوست، عضلات و بافت‌های مفصلی یافت می‌شود. این ماده فراوان‌ترین پروتئین طبیعی در بدن است که از زنجیره‌های پپتیدی تشکیل شده است.

این پروتئین عامل اصلی پیشگیری از پیری پوست است زیرا هر چه سطح آن در بدن بیشتر باشد چین و چروک‌های کمتری روی پوست مشاهده می‌شود. با توجه به اینکه افزایش سن منجر به بروز علائم پیری، شل شدن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود، مصرف آن می‌تواند گزینه مناسبی برای پیشگیری از پیری زودرس باشد.

طی سال‌های اخیر کلاژن به عنوان یک ماده مهم برای مراقبت از پوست شناخته شده است. به همین علت بسیاری از برند‌های  محصولات مراقبتی مانند اوردینری شیسیدو لانکوم و استی لادر  از این ماده در تولید و ساخت انواع قرص، کرم و سرم کلاژن ساز بهره گرفته‌اند.

این محصولات بی‌ضرر بوده و با مصرف آن تولید این پروتئین را در بدن فعال نگه می‌دارید. سرم، کرم و قرص حاوی این ماده فواید بسیاری برای پوست‌های دارای چین و چروک داشته و با خرید این محصولات نه تنها به سفت شدن پوست کمک می‌کنید بلکه از خواص ضد پیری آن نیز بهره‌مند می‌شوید.

در این مقاله شما را با فواید این ماده شگفت انگیز آشنا کرده و به معرفی محصولات و مزایای آن خواهیم پرداخت.

کلاژن چیست؟

کلاژن یک پروتئین نامحلول و فیبری است که مثل چسب بافت‌های مختلف بدن را کنار هم نگه داشته است. این پروتئین خاصیت بازجذب داشته و می‌تواند به بخش‌های کوچک‌تر تبدیل شده، تغییر شکل دهد و باز جذب بدن شود. با توجه به این ویژگی در بسیاری از محصولات مراقبتی و درمان‌های پزشکی مورد استفاده واقع می‌شود. این ماده به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود اما با خوردن مکمل‌ها و محصولات مراقبتی می‌توانید مقدار و سرعت تولید آن را در بدن افزایش دهیم. این پروتئین به تشکیل فیبروبلاست و رشد سلول‌های جدید روی لایه میانی پوست کمک کرده و موجب جوانسازی پوست می‌شود.

فواید کلاژن

فواید کلاژن برای پوست و مو

وظیفه اصلی این پروتئین ایجاد قوت و سازماندهی در ساختار بافت پوست است. این پروتئین به پوست قوام و انعطاف پذیری بخشیده و در حفظ جوانی آن موثر است. 80 درصد پوست ما را این ماده تشکیل می‌دهد. شادابی و طراوت پوست به میزان این پروتئین در آن وابسته بوده و نقش مهمی در پیری زودرس پوست دارد. محصولات مراقبت از پوست با هدف تحریک تولید آن به داشتن پوستی محکم، انعطاف‌پذیر و صاف کمک کرده و از شل شدن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست جلوگیری می‌کند. وجود کلاژن در بدن مزایایی در پی دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.

  • جلوگیری از چین و چروک

تحقیقات نشان داده که علاوه بر سن عوامل دیگری نیز در ایجاد چین و چروک موثر است. سبک زندگی، جنس پوست، کم آبی، وراثت و ژنتیک می‌تواند در ایجاد خطوط روی پوست اثرگذار باشد. چین و چروک بخش جدایی ناپذیر فرآیند پیری پوست است. مصرف قرص، سرم و کرم کلاژن در کنار غذاهای حاوی پروتئین می‌تواند روند پیری پوست را تعویق انداخته و کیفیت بافت پوست را بهبود بخشد.

  • بهبود سلامت پوست

با توجه به اینکه کلاژن یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده پوست است در تقویت پوست نقش مهمی داشته و به کند کردن روند پیری پوست کمک می‌کند. افرادی که از این پروتئین در روتین مراقبت پوستی خود استفاده کرده‌اند افزایش قابل توجهی در قابلیت ارتجاعی پوست را تجربه کرده و دچار خشکی کمتری در پوست شده‌اند. این ماده در جلوگیری از بروز آکنه و سایر بیما‌ری‌های پوستی نیز موثر است.

  • تحریک تولید پروتئین

کلاژن پوست را به تولید پروتئین‌های نظیر الاستین و فیبریلین تحریک کرده و قدرت انعطاف پذیری پوست را افزایش می‌دهد. این پروتئین به سفت شدن و لیفت پوست کمک کرده و شل شدگی و افتادگی پوست را درمان می‌کند. الاستین و کلاژن در رفع چین و چروک موثر بوده و پوست را جوان و شاداب می‌کنند. همچنین در ترمیم و بازسازی پوست موثر بوده و مانع از بروز نشانه‌های پیری می‌شوند.

  • سلامت مو و ناخن

کلاژن اسید آمینه سازنده مو را تولید کرده که منجر به ساخت کراتین می‌شود. مو از پروتئین کراتین تشکیل شده و مصرف کلاژن به رشد و تقویت موها و حفظ استحکام ناخن کمک می‌کند. این پروتئین نقش آنتی اکسیدانی داشته و از موها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. همچنین از آسیب به فولیکول مو جلوگیری کرده، موها را سالم و زیبا نگه می‌دارد و در حفظ سلامت آن اثرگذار است.

مزایای محصولات حاوی کلاژن

علاوه بر مواد خوراکی و درمان‌های کلینیکی مصرف محصولات مراقبتی حاوی این ماده می‌تواند در حفظ سلامت پوست و سایر بافت‌های بدن موثر باشد. استرس، اشعه آفتاب، مصرف دخانیات، کم خوابی و مصرف برخی داروها در ایجاد چین و چروک و کاهش انعطاف‌پذیری پوست اثرگذار بوده و سبب پیری زودرس می‌شود. کلاژن به طور طبیعی در بدن از ترکیب آمینو اسید گلایسین و پرولین به کمک ویتامین C ساخته می‌شود.

به این ترتیب ما می‌توانیم با دریافت مواد مغذی  به مقدار صحیح به تولید این پروتئین کمک کنیم. ویتامین C نقش مهمی در افزایش این ماده در پوست دارد. بنابراین با گنجاندن محصولات مراقبتی حاوی این ویتامین به تحریک تولید این ماده کمک کرده و از مزایای آن بهره می‌بریم. علاوه بر آن اسید هیالورونیک یک ترکیب مهم کلاژن ساز است که در ترکیبات بسیاری از محصولات بهداشتی یافت می‌شود. به عنوان نمونه کرم ویتامین C اوردینری و سرم هیالورونیک اسید اوردینری از بهترین سرم‌های کلاژن ساز در میان محصولات مراقبتی هستند.

مزایای کلاژن

فواید کرم کلاژن برای پوست

ترکیبات کرم‌های جوانساز به مرور باعث سفتی پوست شده و برای اثر گذاری بهتر باید به طور منظم استفاده شوند. محصولات و روش‌های متنوعی در زمینه افزایش میزان این پروتئین وجود دارد که هر یک تاثیرات مطلوب خود را دارا است. کرم کلاژن محصولی مراقبتی است که حاوی این پروتئین ارزشمند و مواد مغذی است و فواید بسیاری برای پوست دارد. با این حال برای هر پوست با توجه به وضعیت و شرایطی که دارد نتایج متفاوت بوده و تاثیرات استفاده از کرم به عوامل دیگری از جمله نوع کرم، روش استفاده و ترکیبات دیگر موجود در آن بستگی دارد.

  • افزایش انعطاف‌پذیری

کرم کلاژن به افزایش انعطاف‌پذیری پوست کمک کرده و موجب کاهش چین و چروک شده و به جوانسازی پوست کمک می‌کند. این پروتئین در کرم‌های مراقبتی، لک‌های ناشی از آسیب اشعه آفتاب و افتادگی پوست را در مدت زمان کوتاهی بهبود می‌بخشد. افزایش انعطاف‌پذیری پوست در صاف و یکدست شدن آن موثر بوده و ظاهر پوست جوان و شاداب می‌شود.

  • مرطوب کننده

کرم حاوی این پروتئین خاصیت مرطوب کنندگی داشته که به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و از خشکی آن جلوگیری می‌کند. این کرم نرمی و لطافت بی‌نظیری به پوست بخشیده و بافت آن را ترمیم می‌کند. یکی از عوامل ایجاد چین و چروک، خشکی و دهیدراته بودن پوست است که با تامین رطوبت پوست می‌توان مانع از ایجاد آن شد.  کلاژن لک‌های ناشی از خشکی پوست را از بین برده و به کاهش قرمزی آن کمک می‌کند.

  • مقابله با آسیب‌های محیطی

کرم کلاژن خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و قادر است از پوست در برابر آلودگی، آسیب ناشی از اشعه UV و سایر عوامل مضر محیطی محافظت کرده به بهبود سلامت عمومی پوست کمک کند. این محصولات به ترمیم و بهبود بافت پوست کمک کرده یک نرم کننده قوی به شمار می‌آیند. بنابراین پوست جوان‌تر، زیباتر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

قرص کلاژن

قرص کلاژن مناسب چه کسانی است؟

برخی افراد تمایل دارند به جای کرم از مکمل و یا قرص کلاژن استفاده کنند. البته می‌توان جهت اثرگذاری بیشتر از کرم و قرص‌های حاوی این پروتئین به طور همزمان نیز استفاده کرد. این پروتئین به شکل پودر مکمل خوراکی، کپسول و قرص نیز تولید شده که انتخاب آن به سلیقه فرد بستگی دارد. برخی افراد به دلیل مشکلات گوارشی شکل پودر را ترجیح می‌دهند. قرص کلاژن برای افرادی که قصد پیشگیری از پیری پوست و از بین بردن چین و چروک را دارند انتخاب مناسب‌تری است.

همچنین سن یکی از فاکتورهای اساسی در کاهش میزان این ماده و شروع مشکلات پوستی است. با توجه به توقف تولید این پروتئین پس از 40 سالگی مصرف آن برای این افراد الویت بیشتری دارد. در نهایت قرص نسبت به کرم قیمت مناسب‌تری داشته و هر فرد می‌تواند با توجه به بودجه خود برای خرید آن اقدام کند. نکته دیگر جذب سریع‌تر پودر نسبت به قرص است که دوره درمان کوتاه‌تری نسبت به قرص دارد.

آیا کلاژن عوارض دارد؟

کلاژن یک پروتئین ایمن بوده که معمولا بی‌خطر و کم عارضه است. خرید پودر یا قرص آن از فروشگاه‌های معتبر و دارای برچسب اصالت، احتمال بوجود آمدن عوارض را کاهش می‌دهد. افرادی که به ماهی یا تخم‌مرغ حساسیت دارند ممکن است بعد از مصرف قرص کلاژن دچار حساسیت پوستی شوند. مصرف قرص حاوی این پروتئین با دوز پایین در رفع این عارضه موثر است. سوزش معده، طعم بد در دهان، سوء‌هاضمه، سرگیجه، بی‌خوابی، از بین رفتن اشتها، راش پوستی، ناهنجاری‌های کبدی، اسهال، حالت تهوع و نفخ از جمله عوارض جانبی مصرف نادرست کلاژن است.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم با افزایش سن و عواملی نظیر نور خورشید، استعمال دخانیات و مصرف برخی داروها پوست دچار چین و چروک می‌شود. قرص، کرم و مکمل‌های حاوی کلاژن در درمان چین و چروک موثر بوده که در اینجا فواید و عوارض مصرف هر یک از این محصولات را بررسی کرده و شرح دادیم. محصولات حاوی این پروتئین به طور کلی بی‌خطر بوده و مزایای بالقوه‌ای برای ما دارند.

علاوه بر این شما می توانید با مراجعه به مقاله “معرفی انواع سرم پوست” با انواع سرم های پوستی با توجه به نیاز خود آشنا شوید.

منابع: medicinenet

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

36%
کرم روشن کننده دائمی آی ام سودا (پک شش عددی) اصل کره
کرم روشن کننده دائمی آی ام سودا (پک شش عددی) اصل کره
790,000 تومان
498,000 تومان
سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
780,000 تومان
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
739,000 تومان
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
259,000 تومان
+
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
159,000 تومان
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
160,000 تومان
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
149,000 تومان
55%
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان

بیشتر بخوانید