محصولات حاوی هیالورونیک اسید چه فوایدی برای پوست شما دارد

30 شهریور‌ماه 1402

محصولات حاوی هیالورونیک اسید چه فوایدی برای پوست شما دارد

همه ما از داشتن پوستی صاف، جوان و سرزنده لذت می‌بریم. ماده‌ای که به صورت طبیعی در بدن تولید می‌شود و به رفع خشکی پوست و در نتیجه کاهش چین و چروک کمک می‌کند هیالورونیک اسید نام دارد. این ماده به دلیل خواص بی‌نظیر خود در طیف گستر‌ده‌ای از محصولات مراقبتی و زیبایی به کار رفته و در حفظ سلامت پوست تاثیر بسزائی دارد. با افزایش سن تولید این ماده در بدن کاهش یافته و به خشکی پوست، درد مفاصل و سایر مشکلات منجر می‌شود.

امروزه استفاده از محصولات موضعی حاوی هیالورونیک اسید جهت افزایش رطوبت پوست و کاهش درد مفاصل تولید و عرضه شده است. همچنین این ماده به عنوان یک درمان تزریقی برای چین و چروک و سایر مشکلات پوستی شناخته شده است. این ماده ایمن و موثر در بسیاری از محصولات جوان کننده کاربرد ویژه دارد. در ادامه این مطلب به معرفی این ماده شگفت انگیز و فواید و مزایای آن پرداخته و محصولات مراقبتی حاوی آن را معرفی می‌کنیم. برند‌های بزرگی مانند اوردینری ، باله‌آ و استی‌لادر در محصولات خود به صورت بسیار گسترده‌ای از هیالورونیک اسید استفاده می‌کنند و این ماده عملا به یک ماده پایه ای برای بسیاری از محصولات این برند‌ها بدل شده است.

هیالورونیک اسید چیست؟

این ماده یک مولکول خطی است که زنجیره‌ای از واحدهای دی سولفوره آن را تشکیل می‌دهند. مهمترین مزیت هیالورونیک اسید جذب آب تا 1000 برابر وزن خود است که موجب حفظ رطوبت می‌شود. محصولات مراقبت از پوست از جمله محصولات اوردینری، مکمل‌های غذایی و درمان‌های تزریقی حاوی هیالورونیک اسید در بهبود سلامت پوست، مفاصل و چشم‌ها موثر است. وظیفه اصلی آن محبوس کردن آب در داخل سلول‌های بافتی، مرطوب و روان نگه داشتن چشم و مفاصل است. اشکال مختلفی از این ماده در دنیای مراقبت از پوست و پزشکی ساخته شده است. از جمله:

 • سرم‌ها
 • کرم صورت
 • مکمل غذا
 • قطره چشم
 • محصولات تزریقی

فواید هیالورونیک اسید

مهمترین فواید هیالورونیک اسید(HA) برای پوست

خاصیت مرطوب کنندگی و آبرسانی عمیق این ماده موجب گسترش استفاده از آن در محصولات بهداشتی و مراقبتی شده و از جمله ترکیبات اثربخش به شمار می‌رود. با توجه به اینکه این ماده ترکیب اصلی ساختار پوست است و نیمی از هیالورونیک اسید بدن در پوست موجود است، قرار دادن آن در روتین مراقبت از پوست موجب حفظ سلامت آن شده و به پوست ظاهری شاداب و جوان می‌بخشد.

با افزایش سن تولید HA در بدن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده و منجر به کم آبی و پدیدار شدن چین و چروک پوست می‌شود. این ماده در بسیاری از محصولات آرایشی و مراقبتی جهت رطوبت رسانی و بهبود علائم پیری پوست به کار گرفته می‌شود. هیالورونیک اسید به واسطه ویژگی آبرسانی عمیق سلول‌ها و لایه‌های پوست در بسیاری از محصولات ضد پیری به کار رفته و در کاهش چین و چروک پوست موثر است. این ماده به دلیل جذب رطوبت مانع از خشکی پوست شده و انعطاف پذیری پوست را افزایش می‌دهد.

در ادامه به برخی فواید هیالورونیک اسید برای پوست اشاره می‌کنیم.

 • ضد پیری

هیالورونیک اسید یا HA به صورت موضعی یا تزریقی برای درمان علائم پیری پوست استفاده می‌شود. این ماده در بسیاری از کرم‌ها، سرم‌ها و ماسک‌های صورت جهت پر کردن چین و چروک‌ها، افزایش حجم صورت و لب‌ها و بهبود ظاهر پوست موجود است. با توجه به اینکه این ماده به صورت طبیعی در بدن موجود است عوارض جانبی کمی دارد و برای افراد با انواع پوست استفاده می‌شود. HA می‌تواند با پر کردن چین و چروک‌ها به کاهش ظاهر آن‌ها کمک کند و با بهبود خاصیت ارتجاعی به پوست ظاهری جوان و شاداب ببخشد.

اگر به دنبال یک روش درمانی ایمن و موثر برای کاهش نشانه‌های پیری پوست هستید، HA یک گزینه عالی است. تحقیقات نشان داده عمق چین و چروک پوست افرادی که از این ماده به مدت 8 هفته و به طور منظم و دو بار در روز استفاده کردند 40 درصد کاهش یافته و سفتی و قوام پوست آن‌ها بیشتر از  50درصد افزایش یافته است. به این ترتیب ترکیب اصلی بسیاری از محصولات جوانساز پوست از جمله سرم و کرم از این ماده بی‌نظیر شناخته شده است.

 • آبرسانی

خشکی پوست زمینه ایجاد خارش، قرمزی و التهاب را فراهم کرده و ظاهر پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پوست برای حفظ جوانی و شادابی خود نیاز به رطوبت داشته از طریق مایعات فراوان و مصرف سرم آبرسان و مرطوب کننده می‌توان نیاز آن را تامین کرد. استفاده از محصولات آبرسان حاوی هیالورونیک اسید در روتین پوستی موجب جوان ماندن پوست شده، زیرا این ماده با مهار تبخیر آب از سلول‌های پوست، به هیدراته و مرطوب شدن آن کمک می‌کند.

در طول روز میزان قابل توجهی از آب موجود در بدن از طریق منافذ پوست تبخیر می‌شوند. مکانیسم هیالورونیک اسید به گونه‌ای است که از هدر رفتن آب سطح پوست جلوگیری کرده و مانع از تبخیر آب از سطح پوست می‌شود. به این ترتیب سلول‌های پوستی برای مدت زمان بیشتری مرطوب مانده و پوست شاداب و هیدراته باقی می‌ماند. این ماده یک رطوبت رسان عالی است که از خشکی و کم آبی پوست جلوگیری می‌کند.

محصولات هیالورونیک اسید

 • افزایش نرمی و لطافت پوست

افزایش سن، شرایط اقلیمی آب و هوا، تغییرات هورمونی، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش، آلودگی و مصرف دخانیات موجب تغییرات ناخوشایندی از جمله خشکی و زبری پوست می‌شوند. HA به تضعیف این روند کمک کرده و با افزایش چشم‌گیر میزان رطوبت پوست، از خشکی و زبری آن جلوگیری می‌کند. پوست خشک و کم آب دچار چین و چروک شده و سن ظاهری فرد را بیشتر از میزان واقعی نشان می‌دهد. سرم هیالورونیک اسید پوست را عمیقا آبرسانی کرده و موجب نرمی و لطافت آن می‌شود.

 • ترمیم زخم

هیالورونیک اسید را می‌توان به صورت موضعی یا تزریقی برای بهبود زخم استفاده کرد. این ماده را می‌توان در پمادها، ژل‌ها و کرم‌های زخم یافت و برای درمان زخم‌های عمیق و جدی استفاده کرد. این ماده به جذب آب و مواد مغذی به محل زخم کمک کرده و در روند بهبود زخم و جلوگیری از عفونت تاثیر بسزائی دارد. همچنین به کاهش تورم و درد کمک می‌کند و سبب تسکین التهاب شده و روند ترمیم بافت پوست را بهبود می‌بخشد.

خاصیت ضد باکتریایی HA می‌تواند ریسک عفونت را کاهش دهد.

 • کاهش التهاب پوست

هیالورونیک اسید در بهبود نشانه‌های اگزمای خفیف تا متوسط موثر بوده و می‌تواند به کاهش قرمزی و تورم کمک کند. مطالعات نشان داده مصرف این ماده به شکل فوم در مقایسه با کرم‌های حاوی سرامید نقش موثرتری داشته و نتایج مطلوب‌تری حاصل می‌شود.

هیالورونیک اسید در چه محصولاتی یافت می‌شود

HA در بسیاری از محصولات مراقبت پوستی موجود بوده، اما میزان غلظت و اثرات آن با یکدیگر متفاوت است. این محصولات با هدف هیدراته کردن پوست و جلوگیری از بروز نشانه‌های پیری تولید شده‌اند. سرم آبرسان اوردینری هیالورونیک اسید محصولی قدرتمند در رطوبت رسانی به پوست بوده که موجب نرمی و لطافت آن می‌شود. سرم‌های اوردینری که حاوی این ماده معجزه‌آسا هستند با بهره‌گیری از خواص این ماده بی‌نظیر موجب افزایش قوام و الاستیته پوست شده و چین و چروک را بهبود می‌بخشند.

هیالورونیک اسید برای ساخت سرم ماندلیک اسید اودرینری نیز استفاده می‌شود و میزان حساسیت پوست در برابر نور خورشید را افزایش داده بنابراین در طول مدت زمان مصرف حتما از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

ویژگی ضد پیری و جوانسازی از جمله خواص سرم هیالورونیک اسید شناخته شده زیرا با تغذیه و رطوبت رسانی به پوست خاصیت الاستیته پوست را افزایش داده و قدرت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد. HA برای پوست خاصیت ضد باکتریایی نیز داشته که مانع از بوجود آمدن آکنه می‌شود. آبرسان هیالورونیک اسید مقادیر کمی ویتامین C و گلیسیرین داشته که در تسریع بهبود آفتاب سوختگی و جای زخم موثر است.

سرم هیالورونیک اسید بیوآکوا و سرم آبرسان اوردینری هیالورونیک اسید 2% و ویتامین B5 از دیگر محصولات قدرتمند در آبرسانی و رطوبت رسانی پوست است. این محصول خشکی و زبری پوست را به طور کامل درمان می‌کند و طراوت و شادابی خاصی به پوست می‌بخشد.

این سرم بافت سبک و غیر چسبنده داشته و حس چربی و سنگینی روی پوست ندارد. همچنین آسیب‌های ناشی از خشکی پوست را برطرف کرده و با متعادل سازی چربی پوست شادابی، جوانی و شفافیت را به پوست هدیه می‌دهد.

سرم اوردینری

خواص سرم هیالورونیک اسید

سرم هیالورونیک اسید یک محصول مراقبتی است که حاوی غلظت بالایی از این ماده است. این سرم بافت سبک و شفافی داشته و سرعت جذب بالایی دارد. تولید این ماده با افزایش سن در بدن کاهش یافته و HA می‌تواند به جبران این کاهش تولید و بهبود رطوبت پوست کمک کند. همچنین مقاومت سلول‌های پوست در برابر آسیب را افزایش داده و طراوت و شادابی پوست را حفظ می‌کند.

سرم حاوی این ماده ضمن افزایش رطوبت سلول‌های پوست موجب بهبود زخم، التهاب و قرمزی شده و از افزایش سرعت تبخیر آب جلوگیری می‌کند. سرم آبرسان نرمی و لطافت بی‌نظیری به پوست بخشیده و راه حلی موثر برای مراقبت پوست است. استفاده منظم از HA به شادابی و جوانی پوست کمک کرده و علائمی مثل چین و چروک، شلی و افتادگی، خشکی و زبری پوست را برطرف می‌کند. در اینجا نکاتی در مورد نحوه استفاده از سرم هیالورونیک اسید آورده شده است:

 • سرم را صبح و شب بر روی پوست تمیز و خشک استفاده کنید.
 • سرم را به آرامی روی پوست ماساژ داده تا جذب شود.
 • بعد از استفاده از سرم از مرطوب کننده‌ جهت نگهداری رطوبت پوست استفاده کنید.
 • در پایان از یک ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید.

سرم هیالورونیک اسید

عوارض سرم هیالورونیک اسید

با توجه به اینکه هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که در بدن وجود دارد، استفاده از محصولات حاوی این ماده ایمن بوده و واکنش‌های تهاجمی در پی نخواهد داشت. HA یک ماده ایمن و موثر است که با انواع پوست سازگار بوده و در کنار هر اکتیو دیگری در روتین پوستی قابل استفاده است. با این حال ممکن است برخی افراد واکنش‌های آلرژیکی را تجربه کرده که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم. این عوارض زودگذر بوده و معمولا ظرف یک هفته برطرف می‌شوند.

 • سرخی
 • خارش
 • ورم
 • سوزش
 • پوسته پوسته شدن

اگر هر یک از این عوارض جانبی را تجربه کردید، استفاده از سرم را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، اگر پوست حساسی دارید، قبل از استفاده از سرم، آن را روی یک قسمت کوچک از پوست خود تست کنید.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله شرح دادیم پوست کم آب دچار خشکی، حساسیت و اگزما شده و نیاز به آبرسانی دارد. هیالورونیک اسید با آبرسانی عمیق به پوست روند پیری را به تاخیر انداخته و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. این ماده ایمن در تسکین التهابات پوستی موثر بوده و موجب شادابی و شفافی بیشتر پوست می‌شود. در این مقاله از خواص و مزایای این ماده بی‌نظیر صحبت کردیم و بهترین محصولات آبرسان را معرفی کردیم. اگر شما هم تجربه استفاده از سرم هیالورونیک اسید اوردینری را داشته‌اید نظرات خود را با ما و دیگران در این مقاله به اشتراک بگذارید.

منابع:

clevelandclinic

cosmedica-skincare

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

55%
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ضدجوش زردچوبه بیواکوا
سرم تخصصی ضدجوش زردچوبه بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ترمیم کننده حلزون بیواکوا
سرم تخصصی ترمیم کننده حلزون بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
خط چشم رنگی ماژیکی پاستیلی
خط چشم رنگی ماژیکی پاستیلی
139,000 تومان
+
ماسک صورت KDK مدل درخت خون اژدها
ماسک صورت KDK مدل درخت خون اژدها
8,000 تومان
55%
سرم تخصصی ضدچروک و جوانساز رتینول بیواکوا
سرم تخصصی ضدچروک و جوانساز رتینول بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی ویتامین سی بیواکوا
سرم تخصصی ویتامین سی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان

بیشتر بخوانید