پرایمر چیست ۱۰ دلیل اصلی استفاده از پرایمر را بشناسید

07 شهریور‌ماه 1402

پرایمر چیست ۱۰ دلیل اصلی استفاده از پرایمر را بشناسید

اگر می‌خواهید آرایش و پوستی بی‌عیب و نقص مانند فیلتر اینستاگرام داشته باشید به پرایمر نیاز دارید. پرایمر صورت یا زیرساز آرایش یک محصول دو منظوره آرایشی و مراقبتی است که به پوست ظاهری یکدست، هموار و بی‌نقص می‌بخشد. پرایمر بیس و پایه آرایش بوده که از موم و پلیمرهای مبتنی بر سیلیکون ساخته شده است و با ایجاد لایه‌ای جدا کننده بین پوست و آرایش، میزان ماندگاری و دوام آرایش را بیشتر می‌کند. این محصول آرایشی پوست را شاداب و سرزنده نشان داده و موجب می‌شود مواد آرایشی به خوبی روی پوست بخوابد.

پرایمرها فتوشاپ دنیای آرایش هستند. آن‌ها در زیر کرم‌پودر، سایه چشم و مرطوب کننده‌های رنگی قرار گرفته و با پوششی یکدست به شما کمک می‌کنند تا آرایش مدت زمان طولانی روی پوست باقی بماند، یکی از بهترین پرایمرها می توان به کرم پرایمر سیلیکونی اوردینری اشاره کرد. وظیفه اصلی پرایمرها محو کردن منافذ بزرگ، صاف کردن ناهمواری‌های پوست و اصلاح تغییر رنگ آن است. این محصولات حتی خطوط ریز و هایپرپیگمانتاسیون ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید را بهبود می‌بخشند. اگر در ناحیه T-Zone خود کمی درخشش بیشتری دارید یا آرایشتان تا پایان روز نامرتب به نظر می‌رسد پرایمر می‌تواند برای شما مفید باشد.

انواع پرایمر صورت

پرایمرها با توجه به شکل و بافت به دو دسته مبتنی بر آب و یا مبتنی بر سیلیکون تقسیم می‌شوند. این دو دسته در واقع آبرسان یا تنظیم کننده ترشح چربی هستند. بعضی از آن‌ها خاصیت رطوبت رسانی داشته و موجب حفظ رطوبت پوست در طول روز می‌شوند و بعضی با مات و یکدست کردن پوست به دوام آرایش کمک می‌کنند. علاوه بر این محصولات به دو دسته رنگی و بی‌رنگ نیز تقسیم می‌شوند. نوع بی‌رنگ مناسب افرادی است که نیاز به تغییر رنگ پوست نداشته و صرفا به دنبال صاف و یکدست کردن هستند. پرایمرهای رنگی علاوه بر خواصی که برای پوست دارند موجب اصلاح رنگ نیز می‌شوند. در زیر به شرح انواع آن‌ها می‌پردازیم.

 • پرایمر مات کننده

این دسته از پرایمرها برای افرادی که پوست چربی دارند و در برخی نواحی صورت از جمله بینی، پیشانی و چانه با براق شدن پوست مواجه هستند مناسب است. این محصولات برای کنترل ترشح چربی اضافی پوست طراحی شده و مانع از برق افتادن پوست می‌شوند. همچنین منافذ باز را کوچک‌تر کرده و خطوط ریز را محو می‌کنند. این نوع سیلیکونی بوده و با داشتن خاصیت چسبندگی موجب دوام کرم‌پودر و کانسیلر شده و ماندگاری آرایش را بیشتر می‌کنند.

 • پرایمر آبرسان

این دسته از پرایمرها مبتنی بر روغن بوده و برای افرادی که پوست خشکی دارند فرموله شده است. این محصولات همراه با اسید هیالورونیک و آنتی اکسیدان بوده و موجب حفظ رطوبت و تغذیه پوست می‌شوند. مدل‌های حاوی آبرسان با رطوبت رسانی به پوست مانع از خشکی آن شده و از پوسته پوسته شدن جلوگیری می‌کنند. بافت ابریشمی و لطیف این زیرسازها از ماسیدن آرایش جلوگیری کرده و بهترین گزینه برای پوست‌های حساس و دهیدراته است.

پرایمر رنگی

 • پرایمر رنگی

این محصول برمبنای رنگ شناسی و چرخه تضاد رنگ تولید شده و هر یک از آن‌ها کاربرد خاصی در زیرسازی آرایش دارد. این محصولات به اصلاح رنگ پوست کمک کرده و جهت رفع نواقص پوستی ساخته شده‌اند. همچنین تیرگی و کبودی زیر چشم را کاور کرده و زیرساز مناسبی برای آرایش هستند. رنگ‌های متنوع این زیرسازها برای برطرف کردن نوع خاصی از عیوب و نواقص چهره است. به طوری که هر رنگ با رنگ مخالف خود خنثی شده و پوست‌های خسته را شاداب و باطراوت نشان می‌دهد.

پرایمر سبز:

برای از بین بردن قرمزی پوست و خنثی کردن آن مناسب بوده و اثرات التهاب، جای جوش و آکنه‌های ملتهب را پوشش می‌دهد.

پرایمر بنفش:

برای پوشش دادن زردی، خستگی و بی‌حالی پوست قابل استفاده است. برای افرادی که پوست روشن یا سبزه با تناژ زردی دارند مناسب است.

پرایمر صورتی:

برای افزایش شادابی پوست، کاهش اثرات خستگی و پوشاندن تیرگی زیر چشم مناسب است.

پرایمر زرد:

برای رفع کدری پوست و روشن کردن پوست‌های سبزه و کاور کردن جوش‌های سرسیاه قابل استفاده است.

پرایمر چند رنگ:

یکی از جدیدترین نوع پرایمرها است که با دارا بودن رنگ‌های مختلف تاثیرات متفاوتی روی پوست می‌گذارد. این نوع زیرساز نواقص و عیوب پوست را تا حد زیادی کاور می‌کند.

۱۰ دلیل اصلی استفاده از پرایمر را بشناسید

پرایمر بعد از محصولات مراقبتی و قبل از آرایش استفاده می‌شوند و به صاف شدن پوست و زیباتر شدن آرایش کمک می‌کنند. این محصول آرایشی موجب آماده سازی پوست شده و در ماندگاری آرایش موثر است. این محصولات بافت و کاربرد متفاوتی دارند و در انواع مختلفی تولید و عرضه شده‌اند. رایج‌ترین و موثرترین نوع آن، مبتنی بر سیلیکون بوده که منافذ پوست را محو کرده و کمی چسبنده است. این چسبندگی موجب دوام بیشتر آرایش شده و پوست را صاف و زیبا می‌کند.

پرایمر تنها جنبه آرایشی نداشته و مزایای مراقبتی نیز برای پوست دارد. این محصول جادویی حاوی هیالورونیک اسید ابرقهرمان مراقبت از پوست جهت آبرسانی، نیاسینامید جهت کنترل چربی و ترکیبات تسکین دهنده پوست است. این محصول پوست را برای استفاده از کرم‌پودر، مرطوب کننده‌های رنگی و کرم‌های زیرساز آماده می‌کند و عامل اصلی ماندگاری آن‌ها در طول روز است. در اینجا ده دلیل برای گنجاندن این محصول کاربردی در مراحل میک‌آپ و زیبایی پوست را توضیح می‌دهیم.

استفاده پرایمر

 1. رفع نواقص پوست

برای بسیاری از افراد جای جوش و یا تیرگی آزاردهنده بوده و به دنبال راهی برای پوشاندن این ایرادات‌ هستند. این محصول می‌تواند عیوب پوست را کاور کرده و پوست را یکدست و یکنواخت نشان دهد. پوست بر اثر عوامل مختلفی دچار قرمزی و لک می‌شود که این محصول می‌تواند این نواقص را پوشش داده و به داشتن پوستی زیبا و یکدست کمک کند. همچنین ایرادات پوستی را به طرز چشم‌گیری بهبود بخشیده و دوام آرایش را دوچندان می‌کند.

 1. ماندگاری آرایش

پرایمر به داشتن آرایش حرفه‌ای و میک‌آپ طبیعی با ظاهری جذاب کمک کرده و پوست را صاف و یکدست می‌کند. این محصولات برای زیرسازی و آماده کردن پوست قبل از آرایش به کار رفته و موجب دوام و ماندگاری بیشتر می‌شوند. اگر آرایش شما دوام خوبی ندارد و پس از گذشت زمان زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد، زیرساز آرایش می‌تواند راه حل مناسبی باشد. این محصول با ایجاد سطحی روی لایه پوست مانند چسب عمل کرده و قدرت ماندگاری آرایش را بسیار بیشتر می‌کند. قبل از شروع آرایش مقداری از زیرساز را روی پوست قرار داده و اجازه دهید خشک شود، سپس از کرم پودر یا سایر پوشاننده‌ها استفاده کنید.

 1. کاور کردن منافذ باز

پرایمر عملکردی منحصربه‌فرد در قبال پوشاندن منافذ باز و ناهمواری‌های پوستی دارد. استفاده از این محصول نه تنها منافذ را کاور می‌کند و پوست را صاف و یکدست می‌کند بلکه در کاهش تولید چربی در طول روز موثر است. اگر تمایلی به آرایش نیز نداشته باشید می‌توانید از این محصولات جهت پوشاندن منافذ و ایجاد ظاهری زیبا به پوست بهره ببرید. این محصول ظاهر خسته و پیر پوست را از بین برده و آن را زیبا و شاداب می‌کند.

 1. مات کردن پوست

اگر پوست چرب یا معمولی دارید که در تابستان بیشتر چرب می‌شود یا اگر زیاد عرق می‌کنید، این محصول مانع از برق افتادن پوست شده و چربی اضافه پوست را جذب می‌کند. همچنین موجب مات و زیباتر شدن پوست شده و جلوه‌ای طبیعی به آرایش می‌بخشد. البته افرادی که پوست خشکی دارند نیز می‌توانند از پرایمرهایی که برای این نوع پوست طراحی شده و به صورت روغنی است استفاده کنند.

کاربرد پرایمر

 1. کاور کردن چین و چروک

پرایمرها حاوی ترکیبات جوان کننده و ضد پیری بوده که قادرند چین و چروک‌های ریز پوست را پوشش دهند. غلظت و بافت این محصول می‌تواند چین و چروک را پر کند و از ماسیدن مواد آرایشی در لابه‌لای خطوط ریز جلوگیری کند. پر کردن خطوط موجب محو شدن آن‌ها شده و پوست را صاف‌تر و جوان‌تر نمایان می‌کند.

 1. آبرسان و مرطوب کننده

یکی از مزایای اکثر محصولات مراقبتی آبرسانی است که پرایمرها با دارا بودن این ویژگی به خوبی از پوست محافظت می‌کنند. بافت سبک و لطیف آن‌ها همراه با خاصیت آبرسانی موجب شادابی پوست شده و مواد آرایشی را برای ساعت‌های طولانی بدون تغییر روی پوست نگه می‌دارد. تامین رطوبت پوست مانع از ماسیدن آرایش شده و جلوه‌ای زیبا به آن می‌بخشد.

 1. روشن شدن پوست

برخی از انواع پرایمرها و سرم ها ویژگی روشن کردن پوست را دارند. عوامل مختلفی در تیره و کدر شدن پوست اثرگذار است. زیرساز آرایش قادر است پوست را روشن و درخشان کرده و موجب شادابی آن شود. این نوع محصولات در رفع تیره و کدر شدن پوست، جای جوش و سیاهی موثر هستند. وجود برخی ترکیبات در این محصول موجب روشن شدن پوست می‌شود. رنگ صورتی آن گزینه مناسبی برای افرادی است که به دنبال روشن شدن پوست هستند.

 1. تصحیح رنگ پوست

این نوع پرایمرها جهت اصلاح رنگ پوست طراحی و تولید شده‌اند. با افزایش سن و آسیب ناشی از اشعه ماورای بنفش، لک، تغییر رنگ، قرمزی و کبودی روی پوست پدیدار شده و موجب ناهماهنگی رنگ پوست می‌شود. زیرساز آرایش این ناهماهنگی‌ها را تصحیح کرده و رنگ پوست را یکدست می‌کند. در نتیجه جذابیت بیشتری به پوست داده و آن را زیباتر می‌کند.

 1. کاهش قرمزی

اگر پوست شما دارای قرمزی ناشی از روزاسه و برافروختگی است و یا احساس می‌کنید پوست شما زرد به نظر می‌رسد، پرایمر با مزیت متعادل کنندگی کمک کننده خواهد بود. این محصول قرمزی ناشی از التهاب را از بین برده و تسکین دهنده پوست است. رنگ سبز برای از بین بردن قرمزی و بنفش برای رفع زردی کاربرد دارد.

 1. نرم کننده

پرایمر نوعی نرم کننده پوست است که سطحی صاف و یکدست ایجاد می‌کند. این محصول یک زیرساز فوق‌العاده برای پوست بوده که خشکی و زبری پوست را از بین می‌برد. از جمله فواید آن برای پوست، نرم کننده بودن آن است که به مواد آرایشی اجازه می‌دهد به خوبی روی پوست قرار گرفته و ظاهری مخملی به آن می‌بخشد.  علاوه بر آن ماندگاری آرایش را بیشتر می‌کند.

نکات مهم پرایمر

مهمترین نکات استفاده از پرایمر صورت

پرایمرها تثبیت کننده آرایش هستند و برای صاف و آماده‌سازی پوست جهت محصولات آرایشی کاربرد دارند. پاکسازی پوست قبل از زیرسازی می‌تواند در بهتر شدن آرایش و ماندگاری آن موثر باشد. مقدار استفاده از پرایمر نیز بسیار نکته حائز اهمیتی است. زیرا لایه‌های سنگین و ضخیم روی پوست می‌تواند ظاهر آرایش را ناهموار و پوست را سنگین کند. می‌توانید تنها یک نخود از این محصول برای پوشش دهی به همه جای صورت کافی است. لازم نیست به تمام قسمت‌های پوست زیرساز بزنید، می‌توانید از آن فقط در نقاط مورد نظر و قسمت‌هایی که منافذ باز دارید استفاده کنید.

بهتر است از این محصول برای زیر چشم استفاده نکنید زیرا موجب ماسیده شدن کانسیلر می‌شود. افرادی که تمایلی به آرایش کردن ندارند نیز می‌توانند از آن به تنهایی برای یکدست و مات کردن پوست استفاده کنند. پرایمرهایی که حاوی سیلیکا هستند  پوست را صاف‌تر نشان می‌دهند اما در دراز مدت به خشکی پوست منجر می‌شود. بنابراین هنگام خرید پرایمر به این نکته توجه داشته باشید و محصولی که حاوی سیلیکا کمتر و آب بیشتری است را انتخاب کنید. این زیرساز را به صورت روزانه استفاده نکنید زیرا زیاده‌روی در مصرف آن موجب آسیب به پوست می‌شود.

سخن پایانی

پرایمرها اثر محو کننده داشته و با پر کردن خطوط ریز و به حداقل رساندن چین و چروک‌ها به داشتن پوستی صاف و یکدست کمک می‌کنند. این محصولات عیوب پوست را پنهان کرده و نیاز ما به تجدید آرایش در ساعت‌های طولانی را کمتر می‌کنند. زیرسازی برای آرایش روزانه ضروری نیست اما ماندگاری و دوام آرایش را افزایش می‌دهد. اگر تجربه استفاده از این محصولات را داشته‌اید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع thehealthsite

maybelline

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی برای این مقاله نوشته نشده است.

دیدگاه شما

محصولات جدید فروشگاه هیوا

سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
سرم ضد جوش و ضد التهاب فیتوسولوشن نورمادرم ویشی(جعبه معیوب)
780,000 تومان
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
اتوصورت اولتراسونیک شاول Ultrasonic Shovel
739,000 تومان
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
کوشن برنج با پد قارچی وکالی WOKALI
259,000 تومان
+
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
ست براش 5 عددی جعبه و آینه دار
160,000 تومان
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
خط چشم مویی اوریفلیم بنفش
149,000 تومان
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
کرم آبرسان دست و صورت برنج وکالی
159,000 تومان
55%
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
سرم تخصصی نیکوتینامید روشن کننده قوی بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان
55%
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
سرم تخصصی هیالورونیک اسید بیواکوا
220,000 تومان
99,000 تومان

بیشتر بخوانید